Atlas osobliwości

Początek naszego szczęścia spoczywa w zrozumieniu, że życie bez zdumienia nie jest warte życia.

Abraham Joshua Heschel

Uwielbiam podróżować. Lubię myśleć, że do typowego turysty mi daleko, choć równie daleko do bycia podróżnikiem. Tak naprawdę nie wiem, w jakiej kategorii się mieszczę. Z jednej strony nie wyobrażam sobie jechać na urlop do hotelu po to, żeby leżeć tylko nad basenem. Z drugiej – jestem zbyt dużym tchórzem, żeby pojechać gdzieś z plecakiem, bez planu i na żywioł. Ale przecież jest jeszcze coś pośrodku – zwiedzanie świata na własnych zasadach, korzystanie z wszelkich dobroci turystyki, ale z rozwagą, świadomością i uważnością na świat, do którego się jedzie. A piszę o tym dlatego, że Atlas osobliwości powoduje jedną myśl – rzucić wszystko i natychmiast jechać zobaczyć te wszystkie rzeczy! Gdybym tylko miała kilka żyć, jedno z nich na pewno spędziłabym w ciągłej podróży…

Joshua Foer i Dylan Thuras to twórcy internetowego Atlasu. Na stronie Atlas Obscura znajdziecie setki miejsc z całego świata. Motywacją autorów było zebranie tych wszystkich fascynujących i zaskakujących miejsc, których raczej nie znajdziemy w przewodnikach,  ale przede wszystkim chcieli podtrzymać w człowieku potrzebę dziwienia się. To dzięki tej umiejętności zachowujemy wewnętrzną młodość, umiemy być szczęśliwi, a nasze życie jest harmonijne. I odwrotnie – kiedy jej zabraknie, dopada nas starość i zgorzknienie. To duże uproszczenie, ale coś w tym jest. Sami również możemy wziąć udział w tworzeniu Atlasu – projekt Foera i Thurasa rozrósł się, kiedy internauci zaczęli dodawać swoje miejsca. Teraz to prawdziwa skarbnica inspiracji, która cały czas rośnie i się rozwija – został dodany na przykład dział Gastro Obscura, który powinien zadowolić wszystkich fanów kuchni. Ella Morton, trzecia autorka, była odpowiedzialna za redakcję książki. Cała trójka doprowadziła do powstania tej wyjątkowej książki.

Jeśli przejrzycie choć raz Atlas osobliwości, to już nigdy nie zaplanujecie żadnego wyjazdu bez zajrzenia do niego i sprawdzenia, czy w okolicach waszego pobytu nie ma czegoś dziwnego do zobaczenia. Całość została podzielona całkiem logicznie na kontynenty, kontynenty na części, części na kraje. A w każdym kraju mamy wymienionych kilka miejsc, które mogą być określone mianem osobliwości. Autorzy nie ograniczali się w żaden sposób – znajdziemy tu niesamowite naturalne miejsca, lasy, skały, wodospady, pojedyncze drzewa i całe regiony. Są miejsca stworzone przez ludzi – muzea,  miasteczka lub poszczególne budowle, parki, pomniki czy nawet plany filmowe. Są też idee, metafory, historia całej ludzkości – opowieść o historii nauki i historii wierzeń, o rozwoju ludzi, o dawnych czasach. Mam ochotę napisać, że w tej książce jest wszytko. Opowiadając o jednym miejscu tych kilka zdań, które zmieszczą się w książce, autorzy jednocześnie snują przecież opowieść o człowieku – dlaczego takie miejsce powstało? Jak? Po co? I co to znaczy?

Przeglądam ją już od jakiegoś czasu – czasami czytam po kolei, czasami wybieram strony na chybił trafił. Oczywiście pierwszym rozdziałem, jaki przeczytałam była Australia, potem sprawdziłam, jakie rzeczy z Polski zostały w nim umieszczone, a trzecią rzeczą jaką zrobiłam było wybranie miejsc związanych z książkami (nie było ich niestety dużo, ale może bylibyście ich ciekawi w osobnym poście?). Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Czy to będą parki, zwierzęta, budynki, czy chcemy spędzić czas na łonie przyrody, czy raczej w mieście, czy interesuje nas geografia, historia czy nauka – znajdziecie coś dla siebie. Specjalnie nie zdradzam żadnych miejsc, jakie znajdziecie w tej książce – nie mogę przecież zabrać wam możliwości dziwienia się przy książce, która o zdziwieniu opowiada.

Jedynym jej minusem jest duże prawdopodobieństwo powodowania frustracji z powodu braku możliwości zobaczenia tych wszystkich rzeczy i miejsc. Nawet przy założeniu, że nie interesuje mnie wszystko, to ciągle za dużo. Z drugiej strony na tym dokładnie polega wspaniałość książek – że pozwalają na zwiedzanie całego świata. Atlas osobliwości to inspirująca książka, która pokazuje nam, że świat to ciągle miejsce, które potrafi zadziwiać. Miejsce pełne niesamowitych historii, fascynujących postaci, miejsce którym warto się zachwycać. Każda strona to porywająca wyprawa. Podczas lektury zostaniecie zaskoczenie wiele razy, tego jestem pewna!

Istnieją podobno ludzie, których niewiele cieszy, którzy raczej nie rozglądają się wokół siebie i nie zachwycają się tym, co widzą. Jadąc do innego miejsca wzruszają ramionami i mówią, że to przecież nic takiego, kamień na kamieniu, tak jak wszędzie. Zawsze było mi szkoda takich ludzi, to musi być bardzo smutne przeżyć swoje życie bez minimum jakiejkolwiek ekscytacji. Są też podobno ludzie, którzy w ogóle nie lubią podróżować. Dla nich wszystkich ta książka jest idealna – to idealna rzecz, żeby wywołać podróżnicze emocje bez ruszania się z własnej kanapy. A być może to właśnie będzie początek zmian w postrzeganiu rzeczywistości wokół siebie?

Za możliwość przeczytania dziękuję


 

komentarze 2

  1. Marzę o podróżowaniu, oglądając różne zdjęcia pięknych miejsc. Ale gdy sama mam się za to zabrać, wyjechać, coś, gdzieś, to jakoś cały zapał rozchodzi się po kościach i wracam do tych zdjęć. Może, kiedyś… Książka wydaje się być ciekawą propozycją, chociażby dla wyobraźni 🙂

  2. 17 stycznia 2018

    Doskonałym przykładem na taką osobę jest niejaki Karl Pilkington. Polecam obejrzeć “Idiot abroad” i zobaczyć, co się dzieje, gdy taką osobę jednak wyśle się w drogę. Smutne to i śmieszne, choć bardziej smutne.

Brak możliwości komentowania.