Dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć o kolejnej cudownej książce dla dzieci. Dowiedziałam się o niej zupełnie przez przypadek – czasami umykają mi takie perełki, mimo że staram się monitorować nowości wydawnictw bardzo uważnie. I przyznam się Wam do czegoś – dopiero jak książka do mnie dotarła, uświadomiłam sobie, że to książka dla dzieci (informacja o nagrodzie Blue Peter Pan Book Award była mocną wskazówką). Właśnie tak czasami jestem ogarnięta! Ale niezależnie od przeznaczenia to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać.
Książka Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania składa się ze wszystkich elementów, które mnie pociągają i które warto poznawać i o nich czytać – ciekawi ludzie i wyjątkowe przygody, choć może w jej kontekście słowo przygody nie brzmi zbyt dobrze. Przygoda kojarzy się raczej z pełną świadomością jej przeżywania, to coś, na co sami się decydujemy i co najczęściej sprawia nam przyjemność (a nawet jeśli nie, to zgadzamy się na nieprzyjemności, jakie ze sobą niesie, w imię innego celu). Natomiast trudno nazwać przygodą walkę o życie. A takie właśnie historie zebrał David Long.
Niepokonani to dwadzieścia trzy historie o ludziach, którzy musieli walczyć o swoje życie – z bardzo różnych powodów i w bardzo różnych okolicznościach. Większość z nich to ludzie tacy jak my, którzy po prostu mieli pecha. Jest to o tyle ważne, że daje nadzieję i uczy, żeby nigdy się nie poddawać. Zwłaszcza dla młodych ludzi takie historie mogą być bardzo inspirujące. Wprawdzie znajdziemy tutaj opowieści o ludziach, których już znamy, ale zdecydowana większość nazwisk nic wam nie powie. Na pewno znacie Ernesta Shackletona, być może kojarzycie Hugo Glassa, jeśli czytaliście Zjawę lub oglądaliście film, tak samo możecie znać Tami Oldham (film 41 dni nadziei) albo Arona Ralstona z książki i filmu 127 godzin. Ale czy słyszeliście o dziewczynce, która jako jedyna przeżyła katastrofę samolotu? O rodzinie, która chciała uciec z NRD balonem? Zagubionym ultramaratończyku, kobiecie, która zamarzła, snowbordziście, który zgubił drogę i studencie, którego wciągnęły ruchome piaski? Pewnie nie, a przecież to historie wcale nie gorsze od tych, które opowiadają podróżnicy. Może nawet lepsze, bo pokazujące, że każdy człowiek w obliczu zagrożenia jest w stanie sobie poradzić. Oczywiście musi mieć do tego też sporo szczęścia, ale wewnętrzna siła również odgrywa rolę niebagatelną.
Chciałabym czytać takie książki, będąc dzieckiem. Chciałabym też, żeby takie książki mi czytano – jestem pewna, że szybciej nauczyłabym się dostrzegać bohatera w każdym człowieku. Lubię książki, które pokazują, że ciekawe postaci zamieszkują nasz prawdziwy świat, a nie tylko ten w bajkach. I chociaż lubię bajki, dzisiaj mamy do dyspozycji tyle fantastycznych książek non-fiction dla dzieci, które powodują, że bajki odchodzą na dalszy plan.
Tekst jest napisany bardzo prosto i przystępnie. Na dzieciach się nie znam, ale myślę, że takie szkolne spokojnie mogą już ją czytać, ewentualnie ze wsparciem ze strony rodziców. No i ilustracje! Kerry Hyndman stworzyła do każdej historii po dwie ilustracje – mniejszą na początek rozdziału i większą, często dwustronicową w środku tekstu. Możecie zobaczyć powyżej, że są przepiękne – mi bardzo odpowiada taki styl, jest bardzo plastyczny, kolorowy (choć może akurat do tego średnio dobrałam przykłady), prosty, bez detalu, a jednocześnie dający wrażenie dużej głębi i dający wystarczające informacje o świecie. Papier jest gruby, a strony z samym tekstem również nie są pozbawione drobnych ozdób. Jednym słowem – jest piękna!
Myślę, że każdy młody odkrywca ucieszy się z takiej książki w swojej biblioteczce. Ale nie krępujcie się, jeśli będziecie chcieli mu ją podebrać i też przeczytać – ja miałam z lektury dużo radości, a co ważniejsze – dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. I choć mam wrażenie, że jednak w większości tych przypadków ja zginęłabym marnie, to jednak mam też nadzieję, że być może nie. Oni też z pewnością nie sądzili, że przyjdzie im się mierzyć z takimi sytuacjami i że staną się bohaterami. A to bardzo fajny punkt wyjścia do dalszych przygód!
♦