Przejdź do zawartości

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

o książkach, które lubię bardziej niż ludzi

  • Strona główna
  • Info
    • O mnie
    • Moje teksty
    • Odwiedzam
    • Patronaty
    • Współpraca
  • Książki
    • 5 książek, które…
    • Australia
    • Biografie
    • Dla dzieci i młodzieży
    • Góry
    • Komiksy
    • Kosmiczne
    • Kryminały/Thrillery
    • Mordercy
    • Obozowa
    • Podróżnicza
    • Popularnonaukowa
    • Poradniki
    • Powieści inne
    • Poza ramami
    • Reportaże
  • Rozmowy
  • Inne
    • Gry
    • Śladami książek
    • Nie o książkach
    • Zdjęcia
  • Wyślij książkę
  • Plakaty
  • Do pobrania
    • Do pobrania
  • Polityka cookies
Popularnonaukowa

Jak długo trwa teraz?

Tłumaczenie Maria Brzozowska

Jeśli miałabym wybrać jakąś misję, jaką ma mój blog byłaby to na pewno popularyzacja nauki i pokazanie, że książki popularnonaukowe są fajne, ciekawe i dla każdego. Myślę, że jeśli czytacie mnie jakiś czas, to podzielacie moje spojrzenie, a może jeszcze tak nie jest, ale trochę Was już przekonałam. Ja będę Was przekonywać dalej, a takie książki jak Jak długo trwa teraz? bardzo to przekonywanie ułatwiają. Bo to jest fantastyczna książka, która jest idealna dla osób początkujących z taką literaturą, dla tych, którzy się boją, że będzie za trudno; dla tych, którzy uważają, że literatura popularnonaukowa jest nudna i w zasadzie nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem. To idealna lektura dla ludzi w każdym wieku, a jeszcze lepsza do czytania międzypokoleniowego! 

Najpiękniejsze w niej jest to, że powstała z powodu ciekawości. New Scientist to jednocześnie i tygodnik naukowy i strona internetowa poświęcona najnowszym osiągnięciom naukowym. Jakiś czas temu pisałam już o jednej książce (którą cały czas polecam!) wydanej pod ich skrzydłami. To były Początki (prawie) wszystkiego, książka z której mogliśmy się dowiedzieć o początkach różnych rzeczy – znajdziemy w niej Wszechświat, ale też karaluchy i papier toaletowy. Tym razem mamy przed sobą zebrane odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań, jakie zostały zadane w rubryce Ostatnie słowo. Kto nie chciałby poznać odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań?? Ja rzuciłam wszystko i z przyjemnością zanurzyłam się w lekturze. Było to tym ciekawsze, że pytania zostały nadesłane przez ludzi z całego świata, a na pytania odpowiadali inni czytelnicy! Czasami są to specjaliści w danym temacie, ale czasami są podpisani tylko imieniem i nazwiskiem. Nie wiem jak Wy, ale ja poczułam jakąś taką globalną więź z tymi ludźmi. Nie znamy się, nigdy się nie poznamy, może nas różnić w życiu wszystko, ale jest coś, co nas łączy – i to jest właśnie ciekawość świata! Wyobrażam sobie, że taka książka jest najlepszym sposobem, aby obudzić w kimś trochę tej ciekawości! Nie ma ilustracji, więc sam tekst musi wystarczyć, ale forma jej wydania umożliwia też bardzo przyjemne czytanie – można wszystko połknąć naraz, a można się delektować i czytać np. jedno, dwa pytania dziennie.

A jakie są te najdziwniejsze pytania? Redaktor książki, Frank Swain pogrupował je w kilka kategorii. Mamy pytania dotyczące zwierząt, kosmosu, domowych sekretów, ludzkiego ciała, życia na Ziemi, świata, fizyki, środków transportu, technologii. Jest jeden rozdział, który nazywa się Cóż to jest, do licha – w nim znajdziemy pytania o różne dziwne rzeczy, których nie znamy. Na koniec redakcja wybrała 23 pytania, które sama sobie zadawała i to właśnie oni też na nie odpowiedzieli. No dobrze, ale pewnie chcecie poznać konkretne pytania? Dużo Wam nie zdradzę, bo to sama frajda czytać je w książce, ale kilka na zachętę nie zaszkodzi. Dlaczego kury po zniesieniu jajka głośno gdaczą? Co by się stało gdyby Księżyc zniknął? Jak naostrzyć brzytwę o skórzany pasek? Czy można się nauczyć całego Szekspira na pamięć? Skąd się bierze głos, który słyszymy w głowie? I skąd wiemy, że to normalne? Jest też oczywiście pytanie tytułowe – jak długo trwa teraz? I wiele, wiele więcej!

Czytanie tej książki to była wielka przyjemność – w bardzo fajnej formie można dowiedzieć się wielu rzeczy- niektóre pytania są śmieszne, niektóre są oczywiste, inne zupełnie odjechane. A z odpowiedzi na wszystkie będziemy mogli się nauczyć czegoś nowego! Bardzo polecam!

 

♦

 

Poprzedni wpis Las z wełny i stali

Następny wpis W cieniu zła

KategoriePopularnonaukowa

Etykietyinsignis

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

TAGI

agora albatros australia autyzm czarna owca czarne dla dzieci dowody na istnienie dwie siostry góry himalaizm historia insignis japonia kobiece kobiety komiks kosmos literackie marginesy medycyna Muza mózg nasza księgarnia nauka non fiction nowości obozowa otwarte podróże poznańskie premiery prószyński PWN rebis rozmowa scenariusz na grę sqn virtualo wielka litera wuj wywiad zapowiedzi Znak zysk i ska

Instagram

bardziejlubieksiazki

Bookstagram z twistem
📖recenzje
📷zdjęcia
🖱️kompozyty
♥️plakaty
🎬 filmy YT
📩bardziejlubie@gmail.com
paypal.me/bardziejlubieksiazki

Diana Chmiel
Styczeń to u mnie miesiąc czytania - na zdjęciu Styczeń to u mnie miesiąc czytania - na zdjęciu przeczytany stosik, trochę nowości, trochę wyczytywania półek. Wspaniałe książki - gdybym mogła rozciągnąć dobę, o każdej z nich opowiedziałabym Wam osobno. 

⭐ Na samym dole komiks "Rok 1984". Jestem fanką komiksowych wersji powieści i bardzo polecam! 

⭐ "Renomowany katalog Walker&Dawn" to absolutnie wspaniała książka! Na początku myślałam, że czytam przygodową powieść dla młodzieży, ale po jej skończeniu twierdzę, że jest w niej o wiele, wiele więcej!

⭐ "Niedługie życie" to rozmowy z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci. Trudna książka, ale potrzebna.

⭐ O "The strange library" napisze osobny post, bo zamierzam rozpocząć na blogu cykl "Książki, które trzeba wydać po polsku" 

⭐ "Nienauczalni" - kolejna wspaniała książka z tamtego roku. Jak ja KOCHAM takie historie! Wręcz kolekcjonuję je w książkach i filmach i zawsze się na nich wzruszam! 

⭐ "Wilcza nora" to rosyjski kryminał dla dzieci/młodzieży - bardzo przyjemny!

⭐ A o "Czarodziejskiej górze" napiszę jutro - to moja lektura na klub książki. Czytałam ją dwa miesiące. I mam kilka przemyśleń, dotyczących nawet nie tyle samej książki, ile czytania kanonu.

A kubek, bo w końcu mamy miesiąc Pięknej i bestii 😊 Czytaliście coś z tego stosu? I jak Wam się podobają takie posty? Stosik, z krótkich podsumowaniem każdego tytułu? Zwykle nie wrzucam wszystkich książek, jakie przeczytałam, a to by mogło być fajne rozwiązanie.

#bardziejlubieksiazki #stosikksiążek
#takczytam #igreaders #bookblogger #bookishfeatures #mybookishfeatures #bookstagramtopasja #booksbooksandmorebooks #beautyandthebeast #readingismylife #tv_fadingbeauty #tv_living #tv_stilllife #readingismysuperpower #czytaniejestfajne #bibliophilelife
Dzisiaj na blogu opowiadam o tej książce! To dru Dzisiaj na blogu opowiadam o tej książce! To druga książka o lodowcach, jaką przeczytałam - i choć nigdy bym nie przypuszczała, że zainteresują mnie lodowce - tak się stało. Bo wiecie, lodowiec lodowcowi nie równy, to nie tylko góra lodu gdzieś na drugim końcu świata bez znaczenia dla mojego życia. Takie książki świetnie pokazują, jak wszystko na tej naszej planecie się ze sobą łączy!

Julita Mańczak pojechała z glacjologiem Jakubem Małeckim na Spitsbergen, przepytała go dokładnie o jego pracę, lód, zmiany klimatu. W książce znalazły się też rozmowy z Aleksandrą Kardaś, z Piotrem Pustelnikiem, doktor Julie Brigham-Grette, przewodniczącą Komitetu Badań Polarnych USA i profesorem Jonem Ove Hagenem, wybitnym ekspertem w dziedzinie lodowców na Svalbardzie.

To świetna książka - można dowiedzieć się z niej mnóstwa rzeczy! Kilka wymieniam na blogu, więc wpadnijcie. Lubię książki, z których się uczę, a ta taka jest! Do tego czyta się świetnie! 

A w karuzeli znajdziecie jeszcze dwa stosiki - jeden domowy i drugi biblioteczny! Gdybyscie mieli ochotę na jakąś zimną lekturę 😉 Czytaliście którąś z nich? A może coś jeszcze byście dodali?

@wydawnictwoznakpl @glacjoblogia #bardziejlubieksiazki #początekkońca #takczytam #zmianyklimatu #bibliophilelife #bookstagramtopasja #igreaders #bookishfeatures #booksbooksandmorebooks #ksiazka #czytanie #readingismylife #readingismysuperpower #stosikksiążek
Wczoraj zmarł Papcio Chmiel. Zazwyczaj nie reaguj Wczoraj zmarł Papcio Chmiel. Zazwyczaj nie reaguję na bieżąco, często w ogóle nie reaguję, bo lamenty na insta nad śmiercią osób, których nie znam są dla mnie ciut niekomfortowe. Ale za to poszłam dzisiaj do biblioteki i wypożyczylam sobie kilka komiksów. 

Tytus, Romek i A’Tomek to seria Henryka Jerzego Chmielewskiego, która jest wydawana od roku 1957 do dziś! To najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa! I jak zawsze piszę, że ja komiksów w sumie to raczej nie czytałam, to przecież czytałam - właśnie te! Nie mówiąc już o tym, że to samo nazwisko napawało mnie jako dziecko dumą 😁

Lata o nich nie myślałam! Nic już nie pamiętam, oprócz tego, że jest Romek i A'Tomek, no i Tytus. Ale mam wielki sentyment do tych historii - więc dzisiaj wieczór spędzam przypominając je sobie!

Znacie te komiksy? Czytaliście? Wracacie do nich jako dorośli i czytacie je swoim dzieciom? Czy Papcio Chmiel się literacko zestarzał?  Wydaje mi się, że absolutnie nie, no ale nie mam dzieci, więc nie mogę sprawdzić na żywym organizmie 😉

#bardziejlubieksiazki #takczytam #tytusromekiatomek #papciochmiel #henrykjerzychmielewski #komiksy #comicbook #czytaniejestfajne #bookstagramtopasja #bibliophile #bibliophilelife #czytanie #ksiazka #ksiazki
Wpadłam teraz w ciąg czytania, jutro albo w pią Wpadłam teraz w ciąg czytania, jutro albo w piątek pokażę Wam, co nadrobiłam jeszcze z tamtego roku. Kiedy robiłam miejsce na półce z książkami do recenzji uświadomiłam sobie, że przecież o książkach Moore'a też Wam jeszcze nie powiedziałam! Więc dzisiaj nadrabiam!

Mam trzy, muszę się jeszcze zaopatrzyć w czwartą! Ja uwielbiam takie książki! Zbudowane z ciekawostek, które można czytać na wyrywki. To taka forma trochę encyklopedyczna - mamy hasło i krótkie wyjaśnienie. Mnóstwo osobnych małych rozdziałów, ramek, dygresji. Do tego te książki są tak bogato ilustrowane, że aż miło popatrzeć (choć pewnie to też ma największy wpływ na wcale niemałą cenę książek)...

A o samej "Historii medycyny" może uda się opowiedzieć osobno w ramach #rokzksiążkąmedyczną 😊

Widzę w nich dużą wartość - jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o historii egzekucji, medycyny, zabójstwa czy czegoś o sektach, śmiało może sięgnąć po któryś z tych tytułów. Takie książki to też zaproszenie do poszukiwania na własną rękę - wiadomo, że w nich znajdziemy tylko zarysowanie jakiegoś tematu albo wzmiankę o czymś. A znajdziemy tam wiele rzeczy, o których chcielibyśmy wiedzieć coś więcej! 😊

Lubicie taki typ książek?

@wydawnictwoznakpl @znakhoryzont #bardziejlubieksiazki #jonathanmoore #takczytam #igreaders #bookishfeatures #bookstagramtopasja #czytam #ksiazki #booksbooksandmorebooks #bibliophilelife #readingismylife #tv_fadingbeauty #oldbooks #booksandcandles #tv_living #simplebeyond #simpleandstill
Wiecie bardzo dobrze, że kocham książki medyczn Wiecie bardzo dobrze, że kocham książki medyczne! Nikt nie wie dlaczego, ja sama tego w ogóle nie rozumiem, ale tak jest. I kiedy Kasia @literatura_osobliwej napisała do mnie z pewną sprawą, pomyślałam "No przecież! Dlaczego do tej pory jeszcze tego nie zrobiłam!" Pisze o takich książkach, czytam je z wielką przyjemnością - a teraz będziemy czytać razem!

I wiem, wiem, akcji na IG jest milion, ale totalnie brakowało takiej z medycznymi książkami! Razem z Kasią będziemy Wam pisać o nich, zachęcać Was do czytania - pod koniec roku zrobi nam się całkiem fajny zbiór ciekawych medycznych lektur! 😍 Wszystkie medyczne książki  będę oznaczała #rokzksiążkąmedyczną, do czego Was też namawiam! A w trakcie trwania akcji będą pojawiały się różne niespodzianki, więc śledźcie uważnie i mnie, i @literatura_osobliwej 🧠

To jak, wchodzicie w to?

#bardziejlubieksiazki #takczytam
#bookstagramtopasja #igreaders #czytambolubie #czytaniejestfajne #bookishfeatures #booksbooksandmorebooks #bookbrain #tv_fadingbeauty #tv_living #tv_stilllife #simplebeyond #simplicityisbeauty #brain #mybookfeatures #readingismylife
Proszę państwa, co to jest za książka! Morderc Proszę państwa, co to jest za książka! Mordercze chomiki, robaki w oczach i mózgach, zupa z kupy, masochizm każdego z nas, rozwiązłe pingwiny, jedzenie surowych ślimaków, klauni, woskowina i przeszczepy głowy! I wiele, wiele więcej! 

KOCHAM takie książki i takich autorów. Bo pokazują, że nauka nie jest nudna, że książki popularnonaukowe są dla każdego i można je czytać jak najlepsze powieści, że świat jest fascynującym miejscem. Dzięki nim dowiadujemy się fantastycznych rzeczy! A przy tej gratis wpada dużo śmiechu i mnóstwo ciekawostek, którymi potem można szpanować w towarzystwie 😁

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego lubimy czytać książki o śmierci, dlaczego pociąga nas to, co teoretycznie nie powinno, przeczytajcie! I wpadnijcie na YT i obejrzyjcie o niej film! Wybrałam kilka ciekawostek na zachętę 😊 Jestem ciekawa ile będzie wyświetleń - zgodnie z tym, że to, co ohydne nas przyciąga, powinniście nie móc się oprzeć, żeby film obejrzeć! 🤣 Ale! Oglądacie go na własną odpowiedzialność! Starałam się, żeby nie było zbyt ohydnie (to jednak co innego czytać o czymś, a coś zobaczyć), no ale każdy ma różny poziom wrażliwości! 

To teraz tak szczerze - co Was obrzydza najbardziej na świecie? 😁 U mnie to chyba ruszające się jedzenie, oczywiście robaki w oczach (i w zasadzie wszystko, co z nimi związane) i dźwięk wymiotowania 🙈

@burdaksiazki #bardziejlubieksiazki #cozaohyda #ksiazka #popscience #popularnonaukowe #erikaengelhaupt #burdaksiążki #bibliophilelife #bookstagramtopasja #booksbooksandmorebooks #ksiazkanadzis #gorydetails #czytam #czytaniejestfajne #bibliophile #readingismylife
"Jestem inny. Jestem osobą. Jestem szczęśliwy". "Jestem inny. Jestem osobą. Jestem szczęśliwy".

Lubię takie sytuacje. Napisałam dzisiaj o rewelacyjnej książce! Pojawiły się też wyniki plebiscytu @opowiem_ci, w którym na 9 kategorii wyróżniono mnie 5 razy (w tym dwa trzecie miejsca). Dzięki temu przyszło tu dużo nowych osób i trafią od razu na "Trzecią płeć świata"! Czy może być lepiej?

Za wszystkie głosy serdecznie Wam dziękuję! Rozgadałam się trochę na stories, więc lećcie tam, a tu chciałam Was zachęcić do tej książki! Waldemar Kuligowski opisuje 13 społeczności, w których ludzie nie żyją w czarno-białym świecie, nie stosują się do narzuconych norm, które mówią im, kim są. Trzecia płeć to definicja ludzi, którzy nie uznają siebie ani za mężczyzn ani za kobiety. 

Chciałabym, żeby każdy przeczytał tę książkę, zwłaszcza ci, którzy nie przyjmują do wiadomości istnienia trzeciej płci, którzy krzyczą, że LGBT to wymysł współczesności. Może właśnie dzięki tej książce, dzięki poznaniu innych kultur, coś otworzy im się w głowie? Ja, mimo że jakąś tam wiedzę mam, dowiedziałam się z niej mnóstwa nowych rzeczy i będę ją nazywać jedną z ważniejszych książek z 2021 roku, choć premierę miała w 2020.

Bardzo potrzebujemy takich książek. Czytajcie ją i puszczacie info dalej! Będę wdzięczna za zapisanie posta, udostępnienie, niech jak najwięcej osób o niej się dowie.

Piękne ilustracje wykonała @mariannasztyma

@albus_wydawnictwo 

#bardziejlubieksiazki #trzeciapłeć #trzeciapłećświata #flatlaypoland #bookblogger #bookishfeatures #waldemarkuligowski #takczytam #wartoczytać #ważnaksiążka #bibliophilelife #bookishfeatures #ksiazka #czytanie #czytam
W tym roku postanowiłam mniej kupować rzeczy, a W tym roku postanowiłam mniej kupować rzeczy, a więcej pomagać. Zrobić tego rodzaju nawyk, który wchodzi w krew na całe życie. Na małą skalę, jak zobaczę ładny kubek w Pepco, to uczciwie stwierdzę, że nie potrzebuję 27 kubka, a pieniądze przeleję na jakich cel. 

I trochę też tak zrobiłam z puzzlami. Wiecie, że chciałabym, że puzzle z moimi zdjęciami były dostępne w szerszej sprzedaży. Nie jest to łatwy temat. W każdym razie zamówiłam sobie do testów puzzle - jedne z firmy puzzleyou, drugie z @trefl_toys 😊 To jedyne takie egzemplarze na świecie - na razie! Miałam z nimi zrobić rozdanie, ale ostatecznie wystawiłam je wczoraj na aukcję @fundacjawosp ♥️ 

Wy kupujecie najbardziej ekskluzywną edycję puzzli na świecie 😁 Ja się cieszę, że mogę coś charytatywnie sprzedać. Razem pomagamy i robimy coś dobrego! 😍

Zapraszam do licytowania, link zostawię Wam na stories i w bio! Będę też wdzięczna za zapisanie posta i udostępnianie - niech leci w świat!

#bardziejlubieksiazki #puzzlezapuzzle #puzzlemania #puzzletime #puzzles #puzzlelover #puzzleaddict #wośp #wielkaorkiestraświątecznejpomocy #aukcja #czasaminieczytam #boukładampuzzle
Dzisiaj o 19 zapraszam na lajw! Będzie o bibliote Dzisiaj o 19 zapraszam na lajw! Będzie o bibliotekach, czyli jednym z moich ulubionych tematów! Nie wiem czy wiecie, że jestem bibliotekarką - bardzo lubię ten zawód i nie wyobrażam sobie pracy nigdzie indziej. Ale jak każdy zawód, ma swoje plusy i minusy i przy bliższym poznaniu okazuje się być trochę czymś innym, niż sobie wyobrażaliście 😉

O 19 odpowiem na Wasze pytania (postaram się na wszystkie!) więc serdecznie zapraszam! Jeśli jesteś ciekawa/y jak wygląda praca w biblio, na pewno dowiesz się czegoś fajnego! Jeśli jesteś bibliotekarką/bibliotekarzem wpadnij dorzucić swoje trzy grosze 😊

To jak, kto chciał kiedyś pracować w biblio? 😁

 #makelibrariesgreatagain #bardziejlubieksiazki #takczytam #ksiazka #booksbooksandmorebooks #librarygirl #libraries #bookishfeatures #bookstagramtopasja #bookshelves #czytambolubie #ksiazki #readingismysuperpower #readingismylife #librarystorytime #librarylife
Load More... Follow on Instagram

Meta

  • Zaloguj się
  • Kanał wpisów
  • Kanał komentarzy
  • WordPress.org

Archiwa

PATRONATY

Tracks WordPress Theme by Compete Themes.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Las z wełny i stali

Natsu Miyashita || Tłumaczenie Dariusz Latoś Nie znam się na muzyce klasycznej, do audiofila mi…

Zamknij