Jutro ostatni dzień roku, a więc czas zerknąć na to, co czeka na nas w przyszłym 🙂 Styczeń literacko zapowiada się świetnie, nawet bardzo. Poniżej znajdują się książki, które najbardziej zwróciły moją uwagę.
♦
Ginekolodzy – Jürgen Thorwald – to absolutnie mój numer pierwszy na liście. Wszystkie książki tego autora są fantastyczne. Są tym, co lubię najbardziej – perfekcyjnym połączeniem nauki i literatury. Ginekolodzy to będzie lektura trudna i szokująca, ale na pewno wciągająca. Od dzisiaj mam ją w swoich łapkach 🙂 Wydawnictwo Marginesy, jak zawsze, zadbało o piękną oprawę. A recenzja na pewno 13 stycznia, w dzień premiery!
Aleja tajemnic – John Irving – ten autor jest dla mnie zawsze zagadką. Kilka jego książek uwielbiam (Świat według Garpa, Modlitwa za Owena), a kilku nie dałam rady przeczytać. Ale zawsze z ciekawością zerkam na jego nowe powieści.
.
.
Wampir z Zagłębia – Przemysław Semczuk – nie wiem sama, czy ją przeczytam, ale umieściłam ją tutaj jako ciekawostkę. Pamiętacie recenzję Zbrodni niedoskonałej Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha? Jest tam rozdział o tej sprawie. Ciekawie będzie przeczytać, jak dokładnie wyglądała cała operacja. Dla osób zainteresowanych kryminalnymi tematami pozycja obowiązkowa.
.
Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo – Marek Rabij – to bardzo dobry reportaż i bardzo mądra i potrzeba książka. “Marek Rabij, dziennikarz działu gospodarczego tygodnika „Newsweek Polska” w maju 2013 roku – tuż po zawaleniu się Rana Plaza – pojechał do Dhaki poznać z bliska warunki, w jakich produkuje się w Bangladeszu ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Rok później powraca na dłużej do banglijskich slumsów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy katastrofa z 24 kwietnia 2013 r. wpłynęła jakoś na funkcjonowanie globalnego przemysłu odzieżowego.”
Niewłaściwa dziewczynka – David Hewson – umieszczam tu jego książkę jako motywację dla samej siebie, żeby w końcu się za niego zabrać! Podoba mi się w tych książkach wszystko, muszę po prostu znaleźć dla nich czas 🙂 I oczywiście zacznę od początku serii!
O rety! Przyroda – Tomasz Samojlik – Samojlika znacie na pewno z świetnego cyklu z Ryjówką Przeznaczenia (jeśli nie znacie, to czym prędzej nadrabiajcie!). Nowa książka Tomasza jest piękna i już nie mogę się doczekać, aż znajdzie się w moich łapkach. To obowiązkowa pozycja dla… chciałam napisać dla dzieci, ale w zasadzie dla wszystkich. Jestem pewna, że ja się zachwycę 🙂
Zjawa – Michael Punke – nie ukrywam, że o książce dowiedziałam się, bo zobaczyłam trailer filmy z Leonardo. Lubię historie o zemście, nawet uwielbiam. I choć premiera książki była w 2014 roku, teraz wychodzi wydanie z filmową okładką. I wiem, że część z Was okładek filmowych nie lubi, ale ja nie mam nic przeciwko, a czasami nawet uważam, że są lepsze. W każdym razie film obejrzę niedługo i z przyjemnością przeczytam książkę.
Absolutnie fantastyczne labirynty – Becky Wilson i Detektyw Pierre w labiryncie. Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu – Hiro Kamigaki, Chihiro Maruyama – książki dla dzieci z Wydawnictwa Nasza Księgarnia są po prostu zachwycające. W styczniowych premierach widzę te dwie takie perełki, na które warto zwrócić uwagę <3
Wybrańcy – Steve Sem-Sandberg – Wydawnictwo Literackie też ma dla nas coś dobrego. “Wybrańcy to książka, w której Steve Sem-Sandberg umiejętnie balansuje między literaturą a dokumentem; znakomicie łączy tajemnice z obnażeniem; cierpienie ofiar i zaślepienie oprawców. To historia odczłowieczenia, dokonywanego w imię badań naukowych i rasowej selekcji. Przerażająca, a jednocześnie fascynująca lektura, którą z pewnością docenią czytelnicy Biednych ludzi z miasta Łodzi tego autora, Łaskawych Jonathana Littella oraz Małej Zagłady Anny Janko.” Mocna, trudna książka, nie dla wszystkich. Mnie bardzo interesują takie tematy, więc mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.
Dla mnie numer jeden jest na końcu – Dobrze się myśli literaturą odnotowałem sobie jako “do przeczytania” już jakiś czas temu. Sięgnę na pewno.
A te labirynty od NK rzeczywiście wyglądają pięknie.
Czekam na Ginekologów i Wybrańców. A i Dobrze się myśli literaturą.