Marcowe zapowiedzi 2022

Zapraszam Was na zapowiedzi marcowe! Zwykle rozpisywałam się trochę więcej i inaczej niż na filmie YT, ale teraz nie mam zupełnie do tego głowy. Zostawiam Wam więc tekst, który możecie odsłuchać na YT właśnie, albo jeśli wolicie, przeczytać poniżej. Marzec książkowo zapowiada się bardzo dobrze!

Oczywiście zaczynam, już tradycyjnie, od nowego Zrozum. Zapytaj filozofa. Wszystkie pytania, które chcieliście zadać to świetna książka o filozofii. Autor z kilkoma profesorami i studentami filozofii rozstawił stolik w centrum Nowego Jorku i wywiesił karteczkę „Zapytaj filozofa”. Książka jest zapisem rozmów z ludźmi i znajdziemy w niej i rozważania nad sensem życia, i rozważania nad tym czy ketchup to smoothie. To jest po prostu kolejna książka w serii.

W marcu będzie też dużo bardzo ciekawych książek o kobietach. Będzie absolutnie genialna Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii. Na pewno zrobię o niej osobny film!. To jest zbiór kobiet, nie tylko wybitnych i dobrych, ale też tych złych. Wszystkie mają wspólną cechę – najczęściej są pomijane. Rewelacyjnie też zapowiada się Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny. To jest połączenie moich ulubionych tematów, więc nie mogę się jej już doczekać – sama historia medycyny jest momentami wstrząsająca, a jeśli spojrzeć na nią z perspektywy kobiet, to wiele rzeczy brzmi jak wzięte z horroru.

Będą też świetne reportaże o kobietach. Buntowniczki z Afganistanu to opowieść o afgańskich kobietach i ich walce o niezależność. Przesłonięty uśmiech.O kobietach w Korei Południowej  to z kolei opowieść o życiu kobiet w Korei Południowej. Ważną książką wydaje się być Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach. Dowiemy się, jak to jest być grubą w świecie, który grubości nienawidzi, skąd się biorą uprzedzenia, na czym polega fat fobia i jakie są jej skutki.

Ale to jeszcze nie koniec książek o kobietach. Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka początkowo nie zwróciła mojej uwagi, bo po co czytać biografię osoby, o której się wcześniej nie słyszało. Ale Selma to pierwsza laureatka literackiej Nagrody Nobla, a to zmienia postać rzeczy! Bardzo chętnie ją poznam! Bardzo ciekawie zapowiada się też W domu snów Carmen Maria Machado. Ja tej autorki nie znałam wcześniej, to będzie nasze pierwsze spotkanie. To autobiograficzna historia o przemocy w związku. Myślę, że to może być mocna rzecz. I jeszcze będą wznowienia Toni Morrison, w marcu mamy Najbardziej niebieskie oko. To teraz czas na wyznanie – nigdy nic Toni Morrison nie czytałam. I myślę sobie, że może te wznowienia mnie zmotywują by do niej sięgnąć – Toni Morrison jest pierwszą czarną kobietą, której przyznano literacką Nagrodę Nobla, a jej książki są rewelacyjne i ważne, tak wszyscy mówią. Trzeba przeczytać.

Dalej mamy książkę Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce. W czerwcu 2020 roku ogłoszono konkurs, na który nadesłano sto osiemdziesiąt prac napisanych przez osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, różnych klas społecznych i wszystkich regionów Polski, a także osoby mieszkające na emigracji. Prawie tysiąc stron poruszających tekstów. To rzecz, której nie wolno przegapić.

Potem jest Różowy trójkąt. Los homoseksualisty w Trzeciej Rzeszy. To jest historia o losie homoseksualistów w III Rzeszy na bazie rozmów z Rudolfem Brazdą – ostatnim żyjącym więźniem obozów koncentracyjnych skazanym z nazistowskiego paragrafu 175. Na ten temat kilka książek już w Polsce mamy, ale myślę, że każdą kolejną też warto przeczytać.

Książką na którą bardzo, bardzo czekam jest Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku. Założony w 1736 roku Szpital Bellevue jest najstarszym amerykańskim szpitalem, możecie sobie wyobrazić, co tam mogło się dziać przez tyle czasu. Dzisiaj możecie go kojarzyć jako inspirację do serialu New Amsterdam, ale ten szpital to o wiele więcej historii. Leczono w nim tysiące żołnierzy wojny secesyjnej, tam utworzono zalążek pogotowia ratunkowego i zorganizowano pierwszą szkołę pielęgniarską dla kobiet. To szpital Bellevue spopularyzował fotografię medyczną i leczenie psychiatryczne oraz zachęcił Nowy Jork do podejmowania zintegrowanych działań w dziedzinie zdrowia publicznego.

Nie przegapię też żadnej książki o śmierci. Wszyscy wiemy, jak to się kończy to refelaksja o życiu i umieraniu. Jedna z autorek jest doulą umierania, druga jest przedsiębiorczynią pogrzebową. To może być bardzo dobra książka. Ciekawie też zapowiada się Jak kochać zwierzęta w świecie człowieka. Henry Mance podejmuje prywatne śledztwo, aby się przekonać, czy moglibyśmy współistnieć z innymi gatunkami na sprawiedliwszych zasadach. Zatrudnia się na przykład w ubojni i na fermie hodowlanej, pisze o naszych poglądach  na temat polowań, ogrodów zoologicznych, przeławiania mórz. Spotyka się z kucharzami, hodowcami, aktywistami, filozofami, naukowcami i wizjonerami techniki, którzy przedefiniowują nasz opinie o zwierzętach. Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi to opowieść, łącząca historię, naukę i kulturę, dzięki której dowiadujemy się, co pozwoliło ludziom stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie. Co nam dało chodzenie na dwóch nogach i co przez to straciliśmy.

Będą też trzy świetne książki o miastach. Niedźwiedzia przysługa. Jak w amerykańskim miasteczku nie powstała libertariańska utopia (i co nieco o baribalach) to historia o pewnej grupie ludzi, którzy postanowili zignorować wszystkie zasady i stworzyć sobie własne miasto bez żadnych zasad. O utopiach czytałam już wiele razy i za każdym razem ten temat bardzo mnie fascynuje. To będzie świetna historia! Tak samo świetnie zapowiada się Metropolis. Autor pokazuje, jak przez stulecia zmieniały się miasta. Odkrywa między innymi tajniki narodzin miast, jak Uruk czy Babilon, zabiera w podróż po ateńskiej agorze, odwiedzamy XIX-wieczny Bagdad, kolorową paryską belle époque, jest nawet zniszczona i odbudowana Warszawa. Porusza również problemy XXI wieku; dzielnic nędzy czy zrównoważonego rozwoju miasta w obliczu kryzysu klimatycznego. I jeszcze Legendy miejskie. Niesamowite opowieści i niewyjaśnione tajemnice całego świata. Lubię tajemnice, a legendy miejsce to całkiem fascynujące zjawisko. Chyba nie czytałam do tej pory żadnej książki o nich, więc jestem bardzo ciekawa tej. 

Ciekawym tematem jest też długowieczność. Książka Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, optymizm i życzliwość pomagają dożyć stu lat to popularnonaukowa książka o tym, co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy żyć jak najdłużej. Dobry opiekun. Prawdziwa historia o medycynie, szaleństwach i morderstwach to książka, która już nawet w tytule ma wszystko, o czym lubię czytać – medycynę, szaleństwo i morderstwa. To historia jednego z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców, który może odpowiadać za śmierć nawet czterystu osób. Charles Cullen, dyplomowany pielęgniarz z szesnastoletnim stażem został ochrzczony przez media “Aniołem śmierci”, będzie na Netflixie film, myślę, że warto przeczytać. Ocalała z chińskiego gułagu to wstrząsająca relacja autorki, która jako pierwsza Ujgurka uciekła z chińskiego gułagu i odważyła się o tym opowiedzieć. Od 2017 roku trwają wzmożone represje wobec Ujgurów, tureckojęzycznej muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej Chiny. Ponad milion Ujgurów zostało zamkniętych w tzw. „obozach reedukacyjnych”. Trzeba czytać takie książki.

Nie nazywaj tego kultem. Sekta NXIVM – niewolnictwo seksualne w elitach amerykańskiego show-biznesu to opis działalności sekty NXIVM. Powiem szczerze, że wcześniej w ogóle o niej nie słyszałam. Przez lata działalności NXIVM stała się wpływową organizacją o międzynarodowym zasięgu. Z jej usług korzystały tysiące osób. A jednak była to tylko przykrywka dla działalności przestępczej, której ofiarami padły setki kobiet. Świetnie zapowiada się Na gorącym uczynku. Duchy artystów. Znane nam osoby, autorzy lektur szkolnych i powszechnie uważane za mało ciekawe pokazane zupełnie w nowym świetle. Romansujący Mickiewicz, który dziwnym trafem nie może przedrzeć się do Powstania, o czym ponoć marzył, Sienkiewicz, który cudem został uratowany przez Stalina; Julian Przyboś zarozumialec zakochany w uczennicy, Julian Ochorowicz, słynny filozof, wynalazca, wywołujący i fotografujący duchy. Demoniczny Przybyszewski, Wyspiański, Konopnicka kokietująca mężczyzn i kobiety. Ja uwielbiam takie książki. I mamy jeszcze Tajemnicze historie z pogranicza światów. Tadeusz Oszubski przytacza niezwykłe zdarzenia z życia znanych postaci. Też może być fajnie.

Kolejną medyczną propozycją jest Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia. Autor jest lekarzem intensywnej terapii i oprowadza nas po swoim oddziale, opowiadając o swojej pracy. Wrzuciłam też do zapowiedzi Ślepą kuchnię. Jedzenie i ideologię w PRL. Nie jestem pewna, czy ją szybko przeczytam, to 550 stron porządnego opracowania tematu, ale na pewno to interesująca pozycja dla wszystkich, których PRL i jedzenie w ogóle  interesuje. I jeszcze kolejna książka Iana Stewarta Po co nam matematyka. Wydaje się, że dzisiaj znajomość matematyki nie jest aż tak bardzo potrzebna na co dzień, jak kiedyś, ale autor pokazuje, że bez matematyki nasz świat natychmiast przestałby istnieć. Stewart pisze świetnie i polecam wszystkie jego książki.

I trzy ostatnie popularnonaukowe książki. Strach się bać Bralczyka to oczywista oczywistość na takiej liście. Wszystkie jego książki są doskonałe, a ta najnowsza jest bogato ilustrowanym leksykonem, poświęconym słowom i wyrażeniom wywołującym lęk. Księżyc z Naszej Księgarni to absolutnie przepięknie wydana książka popularnonaukowa dla dzieci, o Księżycu oczywiście. Zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. I jeszcze pszczoły – o pszczołach mieliśmy już mnóstwo książek, ale nie mam zupełnie poczucia, że temat się wyczerpał. O pszczołach i ludziach ma fantastyczny podtytuł – od tańca zwiadowcy do pszczół zabójców, od Arystotelesa do Kubusia Puchatka. Ja uwielbiam takie książki i z przyjemnością ją przeczytam!

Czas na powieści! Śmierć Viveka Oijego autorstwa Akwaeke Emezi, osoby piszącej pochodzącej z Nigerii to historia nieheteronormatywnego chłopaka dorastającego w nigeryjskim miasteczku. uwielbiam poznać literaturę, która do tej pory była mi zupełnie nieznana i tak książka zdecydowanie znajduje się na liście do przeczytania. Będzie też nowa książka Richarda Flanagana Żywe morze snów na jawie. Ja jestem totalnie zakochana w jego książkach, choć są one zupełnie inne od tych, które zwykle czytam. Trochę się boję jednak, że ta najnowsza będzie zbyt oniryczna dla mnie, sądząc po opisie – ale nic to, sprawdzę na własnej skórze. I jeszcze Nieprawdopodobna ucieczka Uriasza Heepa. I to jest sztos, książka którą pokochacie i która jest spełnieniem marzeń każdego książkoholika, a w  moim przypadku powodująca jeszcze jedno marzenie – chcę taką grę komputerową. Główny bohater potrafi sprowadzać postacie z książek do rzeczywistości. Niech to wystarczy na zachętę.

Teraz kryminalnie! Będzie nowa książka Railey Sager Zamknij wszystkie drzwi. Pamiętacie pisałam o Wróć przed zmrokiem – to była świetna książka i w tym przypadku liczę na to samo. Mamy znowu thriller plus elementy horroru i przeklęty budynek więc myślę, że będzie dobrze. Postanowiłam wrzucić też Stare kości, książkę duetu Preston i Child. Przymierzałam się kiedyś do ich serii, ale to nigdy się nie wydarzyło, więc może teraz? Historia jest bardzo ciekawa, mamy dwie główne bohaterki, współczesną zagadkę kryminalną plus XIX wieczną wyprawę pionierów. Dla mnie bomba. I jeszcze też Camila Lackberg. Nie przeczytałam ani jednej jej książki, ale Mentalista zwrócił moją uwagę, bo głównym bohaterem jest właśnie mentalista. A ja mentalistów lubię, więc może czas się z Camilą zaprzyjaźnić. Wprawdzie książka napisana jest razem z Henrikiem Fexeusem, ale myślę, że będzie się liczyło.

I na koniec kilka książek  dla dzieci i młodzieży (a tak naprawdę dla dla dorosłych też). Księga żywych sekretów to historia dwóch dziewczynek, które nagle przenoszą się w świat swojej ulubionej powieści. A ja taki motyw kocham! Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek to druga książka tej autorki, mogliśmy poznać już “Baśnie, których nie czytano dziewczynkom”. Warto, zawsze warto czytać dzieciom takie książki, w których to dziewczynki są głównymi, silnymi bohaterkami. I jeszcze Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie. To baśnie, które znamy, ale napisane z nowej perspektywy. Opowiedziane przez prawdziwego mistrza słowa klasyczne historie, które poruszą cię do głębi i przypomną, że nie są i nigdy nie były wyłącznie opowiastkami dla dzieci. Ja jestem zaintrygowana.

I już tak naprawdę na koniec trzy książki. Duma i podejrzenie zachwyciła mnie pomysłem na fabułę. Feministyczna wersja klasycznej powieści Jane Austen nie tylko dla młodzieży, z kryminalną zagadką w stylu Agathy Christie i mnóstwem humoru.  Lizzie Bennet jest prawniczką, która postanawia udowodnić swoją wartość w męskim świecie i rozwiązać pewną zbrodnię. Pan Darcy to prawnik oskarżonego o zbrodnię – bardzo fajny pomysł i liczę tylko na świetne wykonanie.

Nowa książka Johna Greena, znanego z powieści dla młodzieży jest jego pierwszą książką non-fiction. To zbiór opowieści pochodzących z podcastu Johna Greena. Recenzuje w nim różne aspekty życia planety z człowiekiem w roli głównej i przyznaje im oceny w pięciogwiazdkowej skali. Myślę, że to może być ciekawe nie tylko dla nastolatków, ale szczególnie dobre właśnie dla nich – nauka podana w zabawny i lekki sposób jest zawsze na plus.

I już na koniec koniec animowana klasyka w przepięknym wydaniu, która znalazła się tu ze względu na okładki. Są piękne, nic nie poradzę!

I to wszystko! Dajcie znać, na co Wy czekacie w marcu i co przykuło Waszą uwagę!

 

komentarze 2

  1. 1 marca 2022

    Ojej, na marzec jest tyle ciekawych nowości!
    Zdecydowanie dodaję na listę do przeczytania wszystkie medyczne nowinki 🙂

  2. zaczytanalala
    26 marca 2022

    “Stare kości” to jedna z ciekawszych marcowych nowości. Połączenie autentycznej historii z fikcją literacką wyszło autorom znakomicie. Tajemnicze morderstwa i wyprawa historyczna sprzed lat pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak agentka FBI wyczuwa pomiędzy nimi związek i postanawia go udowodnić. Czasu ma mało, ponieważ giną kolejne osoby, a morderca zdaje się deptać jej po piętach. Wciągający thriller, który różni się od większości przedstawicieli gatunku dużą ilością zagadek.

Brak możliwości komentowania.