Cześć w lipcu! Zawsze w wakacyjne miesiące liczę na to, że będzie mniej interesujących nowości – przez ostatnie lata się to nie sprawdzało, ale tym razem mam dla Was około 20 książek. Więc w porównaniu do miesiąca, kiedy było ich 40 jest postęp! Zobaczcie!
Zacznę od czegoś, czego się być może nie spodziewaliście, ale ja naprawdę jestem fanką takich lekkich lektur na wakacje! Są miłe, sympatyczne, czyta się je w kilka godzin, nie wymagają myślenia, są czystą rozrywką i relaksem. W lipcu będzie ich mnóstwo, ja wybrałam trzy dla przykładu. Niektórzy wolą życie po grecku to historia Anny która rzuca pracę, rozstaje się z chłopakiem i rusza kamperem do Grecji śladami swojego ojca. Oczywiście w międzyczasie pojawia się piękny, irlandzki autostopowicz. Miłość ma smak halloumi to historia Frei, która rzuca pracę, rozstaje się z chłopakiem i wyrusza na cypryjską wyspę, by wziąć udział w konkkursie kulinarnym, który był jej marzeniem. A Lepiej niż w filmach to historia Liz, która jest zakochana w pewnym chłopaku i żeby go zdobyć zaprzyjaźnia się z jego najlepszym przyjacielem, którego sama nie znosi. Oczywiście do czasu.
Będą też trzy fantastyczne reportaże z Czarnego. Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti Autor wyrusza na Haiti, by rozpocząć naukowe śledztwo, którego celem jest odkrycie toksyny zmieniającej człowieka w zombie. Po zagłębieniu się w kulturę vodoun i doświadczeniu mistycznych obrzędów wpada na trop dwóch trucizn pozyskiwanych z ryb i płazów. Pierwsza wywołuje stan zbliżony do śmierci klinicznej, druga odwraca ten proces, jednak trwale uszkadza mózg, pozbawiając daną osobę własnej woli i indywidualnej tożsamości. Co jednak najbardziej fascynujące – z obu chętnie korzystają władze wioski. To nie tylko zdumiewająca historia o procesie zombifikacji, ale przede wszystkim o podróży w najbardziej pierwotne zakątki ludzkiej duchowości. Autor doskonale kreśli fenomen krwawych rytuałów vodoun, które stają się punktem wyjścia do zrozumienia doświadczonej brutalnym kolonializmem historii Haiti.
Najgłębsze Południe. Opowieści z Natchez, Missisipi W Natchez, niewielkim mieście nad rzeką Missisipi, czas jakby się zatrzymał. We wspaniałych rezydencjach wzniesionych przed wojną secesyjną matrony w krynolinach opowiadają gościom o historii tego miejsca, a potem oprowadzają ich po imponujących posiadłościach. Uważny słuchacz będzie jednak zdezorientowany – a co z niewolnikami? Dlaczego prawie zniknęli z tych opowieści? Czy to nie tu mieścił się drugi co do wielkości na Południu targ, na którym kupowano i sprzedawano ludzi? Nie chodzi o wojnę, rasizm, niewolnictwo – odpowiedzą mu – chodzi o piękno naszych domów, celebrowanie naszej spuścizny! Dumni ze swojej ekscentryczności, mieszkańcy miasta pielęgnują stare rytuały – coroczne przedstawienia w dość wybiórczy sposób prezentujące przeszłość miasta, świąteczną paradę, w czasie której pijani kierowcy pod ochroną policji rozdają podarki dzieciom z ubogich rodzin… Natchez nie jest jednoznaczne. Podczas wojny secesyjnej opowiedziało się po stronie Unii. Miało cieszącego się ogromnym poparciem czarnego burmistrza i czarną większość wśród radnych. Wielu ludzi nie chce podziałów. W końcu tutejsi biali i czarni to często całkiem dosłownie – siostry i bracia. Ale jak żyć razem, mając tak odmienne doświadczenia? Jak znaleźć słowa, żeby opowiedzieć wspólną historię?
Podhale. Wszystko na sprzedaż Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś “Las Vegas Podhala”. I choć mieszkańcy nie ustają w walce o kształt swojego miasta, wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce. Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt. Z troską miłośnika i znawcy regionu zastanawia się nad przyszłością Podhala.
Książka Gurgula to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż. Wystarczy dodać parzenicę.
Będzie też reportersko i popularnonaukowo. Trójstyk. Gawęda o granicach Bywa, że wiecha graniczna – wysoki kij z przytroczoną do niego wiązką siana – może zyskać urzędową moc, by dzielić świat na „swój” i „obcy”, a nawet „wrogi”, i w środku niczego dzielić ludzi i wspólnoty, mieszać języki, prowokować nienawiść. Taką właśnie krainą, którą przez stulecia dzieliły odgórnie narzucane granice, jest Północna Suwalszczyzna. Ze splątanych dziejów tego skrawka ziemi Aleksandra Domańska wydobywa głosy jego dawnych mieszkańców, by opowiedzieć, jak bardzo o ich losach decydowała nakreślona na mapie linia.
Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną. Matthieu Aikins porzuca swój kanadyjski paszport oraz prawdziwą tożsamość. Świadomy niebezpieczeństwa, postanawia sprawdzić, jak kryzys migracyjny wygląda od środka. Podczas odysei rzez ląd i morze pokonuje piętrzące się przeszkody oraz poznaje świat szmuglerów, polityków i zwykłych mieszkańców Afganistanu. Towarzyszy ludziom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z ojczyzny spustoszonej wojną. W tym niezwykłym reportażu podążamy z Aikinsem śmiertelnie niebezpiecznym szlakiem przemytników. W 2016 roku dziennikarz wyrusza z rozdartego wojną Kabulu do Europy razem ze swoim przyjacielem Omarem, młodym kierowcą i tłumaczem, oraz z milionami uchodźców poszukujących lepszej przyszłości. Nadzy nie boją się wody to coś więcej niż tylko kronika tragicznej podróży śladami migrantów. To również pełna uniwersalnych prawd opowieść o miłości i przyjaźni, ludzkim cierpieniu i nieprawdopodobnej wytrzymałości oraz chwytające za serce świadectwo burzliwych czasów, w jakich przyszło nam żyć. To historia podzielonego świata, w którym każdy szuka bezpiecznego miejsca.
No i książka medyczna Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach. Dlaczego stresowi nieraz towarzyszy biegunka? Czemu nastolatki i kulturyści mają trądzik? Dlaczego mamy ochotę ziewać, gdy jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani albo kiedy myślimy o ziewaniu? Czemu mężczyźni łysieją zdecydowanie częściej niż kobiety?Sarah Holper wyjaśnia nam, co kryje się za konkretnymi objawami medycznymi: od bólu głowy przez swędzenie skóry i brzęczenie w uszach po jaskrawożółty mocz. Dzięki zapadającym w pamięć historiom pacjentów, zdumiewającym faktom z dziejów medycyny, ciekawostkom kulturowym i z fizjologii innych gatunków, a także lekarskim sekretom autorka przekazuje nam wiedzę potrzebną, aby lepiej rozumieć sygnały, jakie wysyła nasze ciało.
I zanim przejdziemy do powieści, których w tym miesiącu jest dużo, jeszcze trzy książki! Dziki ogród Łukasza Łuczaja przyciąga okładką. Autor opowiada w nim, czym jest dziki ogród i dlaczego warto go założyć, ile gatunków może zmieścić oraz co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy go planować. Zostało tu opisanych kilkaset gatunków roślin, które mogą pojawić się w dzikim ogrodzie. A że autor jest biologiem i projektantem ogrodów myślę, że można się od niego dużo fajnych rzeczy nauczyć.
W ramach ciekawostki, ale też inspiracji wrzucam Zacznij od kropki. Twoje ćwiczenia z kreatywności. Mam wielką ochotę sprawdzić, co wyjdzie mi z kropki – wygląda na to, że rysujemy kropkę a potem idziemy tam, gdzie nasza kreatywność nas zaprowadzi. Wcześniej tego autora wyszła książka Kropka. Prosta historia o tym, dokąd nas doprowadzi pomysłowość i wyobraźnia. Bo przecież w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent! „Kropka” Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki. To przypadające 15 września święto jest obchodzone już w ponad stu krajach, stając się okazją do twórczych działań w przedszkolach i szkołach.
I oczywiście, oczywiście nie mogłam pominąć kosmicznego komiksu! Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie to fantastyczny komiks, z którego dowiecie się podstawowych informacji o naszym Wszechświecie. Sięgnij do gwiazd! Wybierz się w głąb Układu Słonecznego, gdzie nie dotarło jeszcze żadne dziecko! Poznaj dokładnie najbliższych sąsiadów Ziemi – Wenus z jej kwaśnymi ulewami, Saturna opasanego pierścieniami lodu i sam środek tego wszystkiego, czyli Słońce. Od czasów pierwszych astronomów do zrobotyzowanych misji NASA na Marsa – przestrzeń kosmiczna nie przestaje fascynować ludzi. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego o Układzie Słonecznym. Czy wiesz, że powstał z obłoku kosmicznego pyłu? Że Wielka Czerwona Plama na Jowiszu jest w istocie ogromną burzą? Dołącz do Sary, Jill i ich dzielnych zwierzaków, by wziąć udział w wyprawie, dzięki której poznasz zdumiewające obiekty Układu Słonecznego – i nie tylko!
I będzie mnóstwo pięknych i ciekawych powieści. Wyznania Frannie Langton Służąca i była niewolnica zostaje oskarżona o morderstwo swoich pracodawców. Jej ofiarami mieli być znany angielski naukowiec George Benham i jego ekscentryczna żona Marguerite, którą z Frannie połączył płomienny, ale zakazany romans. Oskarżona nie pamięta tragicznej nocy, w której popełniono zbrodnię. Przed przybyciem do Londynu Frannie pracowała na jamajskiej plantacji trzciny cukrowej zwanej Rajem. Służyła tam jako asystentka upiornego lekarza, który wykonywał eksperymenty mające udowodnić różnice między rasami. Później wcale nie było lepiej. Jej procesowi przyglądał się cały Londyn, a w prasie pojawiały się coraz to nowsze sensacyjne doniesienia na temat oskarżonej. Czy miały jednak coś wspólnego z prawdą?
Marzenie panny Benson. Mając lat dziesięć, Margery Benson się zakochała. Mając lat czterdzieści sześć, uświadamia sobie, że to ostatni moment, by odnaleźć tę miłość i zacząć wszystko od nowa. Rzuca pracę nauczycielki i postanawia podążyć za marzeniem z dzieciństwa – odnaleźć złotego chrząszcza, który przed laty oczarował ją na ilustracji w książce o niesamowitych stworzeniach. Na jej ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta na ekspedycję do Nowej Kaledonii zgłasza się niejaka Enid Pretty. Ubrana w jasnoróżowy kostium blondynka nie wygląda na osobę, która ma jakiekolwiek pojęcie o takich wyprawach. Margery nie znosi jej od pierwszego wejrzenia, ale nie ma wyboru. Jeśli chce wyruszyć w podróż, jest skazana na Enid…
Towarzyski poradnik dla panien bez posagu Kitty Talbot nie jest ani wybitnie wykształcona, ani szczególnie dystyngowana, ma jednak sporo sprytu, pomysłowości i… długów odziedziczonych po ojcu. Potrzebuje pieniędzy, a ściślej mówiąc – męża, który nimi dysponuje. Bądź co bądź jest rok 1818 i jedynie mężczyźni mogą się bogacić… Dziewczyna ma zaledwie trzy miesiące, by uchronić siebie i cztery swoje siostry przed ruiną. Jest tylko jedno wyjście – trzeba zapolować wśród londyńskiej socjety. Jednak na drodze Kitty staje lord Radcliffe. Arystokrata od razu rozpoznaje w młodej pannie łowczynię fortun. Nie zamierza dopuścić, by dopięła celu. Zapowiada się zaciekła walka. Żaden z przeciwników nie wie, jaki będzie jej wynik, zwłaszcza że los wtrąci tu swoje trzy grosze…
M*A*S*H. Ponadczasowa satyra wojenna, na podstawie której powstał kultowy serial Ja wprawdzie serialu nie oglądałam nigdy jakoś mocno, ale akurat satyry wojenne lubię i jestem bardzo ciekawa tej książki! Pełna humoru opowieść o lekarzach i pielęgniarkach, którzy w trakcie wojny koreańskiej pracowali w polowych wojskowych szpitalach chirurgicznych. Zbyt młodzi, wrażliwi i niedoświadczeni, by mierzyć się z okrucieństwem wojny. Niektórzy tracą panowanie nad sobą, ale większość po prostu sprawia kłopoty swoim dowódcom. Aby odreagować życie w napięciu, zaglądają do kieliszka i romansują. Każdy z nich szuka własnej recepty na poradzenie sobie z traumą spowodowaną przez wojnę i stara się humorem przykryć tragiczne okoliczności, w których przyszło im funkcjonować.
Mamy też wznowienie Magicznych lat Roberta McCammona. Niewielkie miasteczko Zephyr w Alabamie, lata 60. XX wieku. Pewnego marcowego ranka jedenastoletni Cory Mackenson oraz jego ojciec są świadkami tajemniczego wypadku: w głąb jeziora stacza się samochód ze zmasakrowanymi zwłokami mężczyzny. Miejscowy szeryf nie potrafi rozwikłać zagadki okrutnej zbrodni, nie znajduje żadnych śladów mordercy, nie wiadomo też, kim jest ofiara. Cory, wstrząśnięty myślą, że w jego mieście żyje zabójca, postanawia sam go znaleźć. Jedyny trop, jakim dysponuje, to małe zielone piórko, które znalazł wtedy nad jeziorem, oraz mgliste wspomnienie skrytej w mroku lasu sylwetki w długim płaszczu. Nie mając innych poszlak, zaczyna uważniej przyglądać się mieszkańcom Zephyr.
Zanim wystygnie kawa A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni… W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie. W „Zanim wystygnie kawa” spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać. Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.
I teraz kryminalnie. J.D.Baker to autor trylogii z Samem Porterem, a teraz mamy jego nową książkę W jej sercu czai się mrok. Po stracie rodziców młody Jack Thatch widzi na cmentarzu Stellę – tajemniczą ośmioletnią dziewczynkę o ciemnych włosach i jeszcze ciemniejszych oczach, siedzącą samotnie na ławce, ściskającą ulubioną książkę. To krótkie spotkanie wywołuje obsesję. Jack myśli o niej bezustannie, aż w końcu odnajduje ją ponownie dokładnie rok później, siedzącą na tej samej ławce, tylko po to, by wkrótce zniknąć. W zaułku zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Całe jego ciało jest spalone, ale ubranie zupełnie nietknięte. Detektyw Faustino Brier widzi to nie po raz pierwszy i wie, że nie ostatni. Za rok od dzisiaj znajdzie kogoś podobnego. Dokładnie 9 sierpnia. Odizolowany od świata w zacienionym laboratorium, mały chłopiec znany tylko jako Obiekt „D” czeka, rośnie, uczy się. Nie wolno mu z nikim rozmawiać. Nigdy nie zaznał czyjegoś dotyku. Jego moc jest tak przerażająca, że ci, którzy go kontrolują, nigdy nie pozwolą mu opuścić tych murów.
Idealne morderstwo – Victoria Ford miała romans z odnoszącym sukcesy pisarzem, którego martwe ciało znaleziono na balkonie jego luksusowej rezydencji. Całe miejsce zbrodni było pokryte śladami jej DNA, a nieodkryte dotąd poszlaki po dwudziestu latach otwierają sprawę na nowo. Zyskująca popularność gwiazda telewizyjna Avery Mason wie, że ta historia to złoto i jedzie do Nowego Jorku, by zdobyć więcej informacji. Jednak im bardziej zagłębia się w wydarzenia, tym więcej dowiaduje się o mrocznej stronie życia Victorii. W tym samym czasie przeszłość Avery – ta, którą ukrywała przed swoimi współpracownikami i publicznością – stopniowo wychodzi na światło dzienne. Szokujące szczegóły związane z tym, co obie kobiety zrobiły w przeszłości, nie chcą pozostać pogrzebane na zawsze…
I trzy ostatnie tytuły na lipiec. Bullet Train. Zabójczy pociąg to kolejny japoński thriller, na który warto zwrócić uwagę. Mamy japoński pociąg Shinkansen, do którego wsiadło dziewięciu zawodowych morderców i jeden amator. Profesjonaliści zyskują twarze zwykłych, z pozoru niewyróżniających się ludzi, a amator, który jest jeszcze uczniem gimnazjum, planuje skomplikowaną intrygę z piekła rodem… Brzmi intrygująco!
Autoboyography to książka, której słuchałam w tamtym roku i podobała mi się, ale ostatnio przeczytałam całkiem krytyczny tekst o niej i fajnie było na nią spojrzeć z innej strony, więc czytajcie, ale z dystansem. Mamy dwóch chłopaków, którzy zakochują się w sobie, ale sprawę utrudnia fakt, że jeden z nich jest z bardzo konserwatywnej rodziny mormonów.
I na sam koniec, z czystego sentymentu nowa powieść Harlana Cobena. Kiedyś uwielbiałam jego książki i w sumie z chęcią sprawdziłabym, czy dalej ma to coś. “Brakujący element” to drugi tom z cyklu Wilde. Wilde jako małe dziecko został porzucony w lesie. Po latach, już jako dorosły mężczyzna, postanawia dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu. A to prowadzi to kolejnych zagadek, z którymi Wilde musi się mierzyć. Przyznaję, ciekawy pomysł na postać i mam ochotę ją poznać.