Trylogia Lewis Petera Maya zmotywowała mnie do rozpoczęcia cyklu, o którym myślę już jakiś czas. Wyobrażacie sobie, jakby było cudownie, gdyby istniało biuro podróży, które zaplanuje wam wyjazd śladami każdej książki, jaką sobie wybierzecie? Wiem, są takie inicjatywy i uważam, że jest to po prostu genialne. Łączenie świata wymyślonego z książki i świata naszego, rzeczywistego, ich wzajemne przenikanie się jest absolutnie rewelacyjne!
Zatem w “Śladami książek” będę pisać Wam o miejscach, które chciałabym odwiedzić, bo zainspirowała do mnie do tego jakaś książka. Może nie tyle pisać, bo przecież nie byłam (jeszcze!) w tych miejscach, ale pokazywać Wam zdjęcia, muzykę i filmy, które wzbogacą lekturę książek. Bo warto wiedzieć więcej! To, że Trylogia Petera Maya będzie pierwszym wpisem nie powinno dziwić – wszak Szkocja należy do jednych z najpiękniejszych zakątków naszej planety.
Porównanie mapy z trzeciego tomu i mapy z Google pokazuje, że to, co dostajemy w powieściach, to prawdziwa Szkocja. Taka do której można pojechać, którą można zobaczyć i dotknąć. Ja na pewno wpisuję to miejsce do odwiedzenia!
Hebrydy to archipelag 500 wysp, które były zamieszkiwane przez ludy nordyckie i Celtów. Lewis i Harris w Hebrydach Zewnętrznych zostały wybrane najpiękniejszą wyspą w 2014 roku w rankingu TripAdvisor. Jeżeli Trylogia Petera Maya jest jeszcze przed Wami, zazdroszczę Wam, bo po obejrzeniu tych zdjęć, Wasza wyboraźnia będzie pracowała na pełnych obrotach przy czytaniu książki. Jeśli jesteście, tak jak ja, już po lekturze – możemy porównać nasze wyobrażenia z rzeczywistością. Zobaczcie!
I druga, która pozwoli Wam dosłownie od środka zobaczyć, jak mogło wyglądać życie w czarnych domach.
- Przede wszystkim polecam serdecznie program nagrany przez BBC Hebrides. Islands on the Edge. To cztery odcinki opowiadające o Wyspach – na youtubie w całości znalazłam tylko dwa pierwsze
- Najwięksi wielbiciele szkockich tematów (jeśli jeszcze tego nie zrobili) mogą obejrzeć Machair – serial, którego współtwórcą jest Peter May. Cała akcja rozgrywa się na Wyspie Lewis, a dialogi w większości są po gaelicku (są angielskie napisy). Jest to niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać języka gaelickiego w codziennym użyciu, no i zobaczyć wyspę Lewis “na żywo”
Na wyspie Staffa znajduje się Grota Fingala, którą odkrył Joseph Banks (pamiętacie? To botanik Jamesa Cooka), a stała się sławna po tym, jak kompozytor Felix Mendelssohn będąc pod jej wrażeniem napisał uwerturę Hebrydy nazywaną również Uwerturą Groty Fingala
- Warto również posłuchać soundtracku Davida Shawa Hebrides. Tu mała próbka:
- www.visitouterhebrides.co.uk – angielska, oficjalna strona Hebryd. Bardzo dużo informacji, zwłaszcza dla tych, którzy się tam wybierają.
- www.walkhighlands.co.uk/outer-hebrides/ – bardzo fajna angielska strona, z której możemy wziąć inspiracje spacerowe po Hebrydach. Wybieramy trasę i widzimy ją na mapie, ile kilometrów przejdziemy, po jakim terenie, ile czasu nam to zajmie. Możemy przeczytać również szczegółowe opisy trasy i obejrzeć zdjęcia.
- Na blogu zmyslywkuchni.blogspot.com znajdziemy wpis Hebrydy Zewnętrzne – wyspy kontrastów. Pieknie napisane, porządne zdjęcia i lista miejsc wartych uwagi.
- www.mojaszkocja.com to bardzo ciekawy blog Roberta Witosławskiego, który w Szkocji mieszka, Szkocję kocha i o Szkocji pisze. Jeżeli będziecie się do Szkocji wybierać, może warto do niego napisać.
[…] a tutaj możecie zajrzeć, jeśli interesuje was podróż śladami książek May’a – ŚLADAMI TRYLOGII. Dzisiaj chciałam Was zaprosić na krótką rozmowę z […]