50 zwierząt, które zmieniły bieg historii

Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje, niczego nie produkując. Nie daje mleka, nie składa jaj, jest zbyt słaby, by ciągnąć za pług, nie potrafi biec dość szybko, by złapać zająca. A mimo to jest panem wszystkich zwierząt.

George Orwell, Folwark zwierzęcy

Jakiś czas temu zachwycałam się serią wydawnictwa Alma Press, w której przedstawiane są różne rzeczy zmieniające świat. I choć forma każdej książki jest do siebie podobna, bardzo chciałam opisać Wam je osobno, bo każda z nich jest świetna! Nie wiem, czy słowo encyklopedia jest dla Was synonimem nudy, ale te książki zdecydowanie temu zaprzeczają. Na blogu mogliście przeczytać już o 50 substancjach, które zmieniły bieg historii i o 50 roślinach, które zmieniły bieg historii. Dzisiaj kolej na zwierzęta!

Forma cały czas się nie zmienia, ale tak dla przypomnienia. 50 zwierząt, które zmieniły świat to grupa zwierząt wybranych przez autora jako te, które miały jakiś wpływ na losy świata. Każdy biogram zwierzęcia składa się z jego polskiej nazwy i odpowiednika łacińskiego. Na początku mamy podstawowe fakty takie jak występowanie, gromadę i rozmiary, a także to, czy zwierzę jest w kategorii jadalnych, leczniczych, handlowych czy praktycznych. Tekst jest oczywiście bogato ilustrowany – nie tylko podobiznami zwierząt, ale wszystkim, co się z nimi wiąże. Przy komarze malarycznym mamy reklamę leku na malarię z 1881 roku, przy pszczołach zobaczymy wizerunek starożytnej greckiej bogini pszczół (nawet nie wiedziałam, że taka jest!), przy karpiu mamy japoński obraz przedstawiający ludowego bohatera Kintaro, a przy kobrze poznamy nieco mitologii indyjskiej.

Jak widzicie ten zbiór to nie tylko spis ciekawych gatunków. To bardzo erudycyjna opowieść o zwierzętach, czyli taka, jakie lubię najbardziej. Łączy w sobie kilka rzeczy. To, co obiecuje tytuł, czyli wyjaśnienie, dlaczego dane zwierzę zostało określone jako zmieniające świat, jego obecność w historii, kulturze i sztuce, wpływ na otoczenie, relacje z człowiekiem. W efekcie dowiaduję się nie tylko nowych rzeczy o samych zwierzętach, ale również o historii, kulturze innych krajów. Autor wybrał naprawdę same najlepsze ciekawostki!

No dobrze, zapytacie, to jakie zwierzęta zmieniały świat? Na liście są bardzo swojskie takie jak gołąb, komar czy szczur. Są bardziej egzotyczne, ale ciągle znane, na przykład płetwal, bizon czy lew. Są też takie, o których pierwszy raz słyszę – rozkolec farbiarski, czerwiec kaktusowy czy iguanodon. Każde z nich miało swój wkład w historię świata, każde z nich zostało wybrane do książki z innych powodów. 

Poza wartością merytoryczną, książka skłania do refleksji, czasami zaskakujących, takich, których byście się nie spodziewali po tej książce. Autor we wstępie pisze o gatunkach wytępionych przez człowieka, o tym, jak udomowienie zwierząt wpłynęło na środowisko naturalne. Wspomina o zwierzętach, które stały się symbolami religijnymi i politycznymi. To wszystko powoduje, że czytelnik zaczyna myśleć o relacjach człowieka ze zwierzętami. Mimo że z pewnością każdy z nas ma świadomość tego, że jesteśmy otoczeni setkami gatunków na co dzień, ta książka poszerza jeszcze bardziej nasze horyzonty. Oczywiście na niewiele ponad 200 stronach autor musiał zmieścić wszystkie najważniejsze informacje, więc nie są to szczegółowe biografie każdego z gatunków. Ale jako forma encyklopedii sprawdza się doskonale! Ja jestem zachwycona i naprawdę polecam całą serię z całego serca.

 

komentarze 3

  1. rabarbar
    9 sierpnia 2018

    Kolejna seria książek, na którą zwróciłam uwagę tylko dzięki Tobie!!! Żałuję, że nie czytam w takim tempie jak Ty. Spośród chyba 13 książek, które kupiłam od Ciebie parę miesięcy temu, jeszcze 2 nieprzeczytane. Ale o 50 zwierzakach na pewno przeczytam wkrótce.

    • 9 sierpnia 2018

      Cieszę się bardzo! Ta seria jest absolutnie fantastyczna! A wynik 11 książek jest imponujący!

Brak możliwości komentowania.