Przejdź do zawartości

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

o książkach, które lubię bardziej niż ludzi

  • Strona główna
  • Info
    • O mnie
    • Moje teksty
    • Odwiedzam
    • Patronaty
    • Współpraca
  • Książki
    • 5 książek, które…
    • Australia
    • Biografie
    • Dla dzieci i młodzieży
    • Góry
    • Komiksy
    • Kosmiczne
    • Kryminały/Thrillery
    • Mordercy
    • Obozowa
    • Podróżnicza
    • Popularnonaukowa
    • Poradniki
    • Powieści inne
    • Poza ramami
    • Reportaże
  • Rozmowy
  • Inne
    • Gry
    • Śladami książek
    • Nie o książkach
    • Zdjęcia
  • Wyślij książkę
  • Plakaty
  • Do pobrania
    • Do pobrania
  • Polityka cookies
5 książek, które...

Książki o szachach lub szachami inspirowane

Ostatnio pisałam o Gambicie królowej – książce, której drugie życie podarował serial na Netflixie. Historia genialnej szachistki podbiła serca czytelników i widzów na całym świecie. O niej też rozmawialiśmy na pierwszym spotkaniu klubu książki (który z tej okazji został nazwany Gambitem Książkowym). Na spotkaniu zapytałam, czy spodziewalibyście się, że książka o szachach może wzbudzić tyle emocji i taką popularność? Bo ja się nie spodziewałam zupełnie! A jednak – po raz kolejny okazuje się, że dobrze opowiedziana historia będzie wzbudzać emocje, niezależnie tak naprawdę czego dotyczy. Gambit królowej spowodował, że zaczęłam rozglądać się za innymi książkami w tym temacie, na klubowym spotkaniu padły też świetne propozycje kolejnych lektur – postanowiłam to wszystko zebrać na blogu, żeby zostało na dłużej. A wpadłam naprawdę na niesamowite rzeczy i wy niesamowitymi rzeczami też się podzieliliście!

Na szachowym świecie się nie znam, więc jeśli znacie jeszcze jakiejś ciekawy tytuły to koniecznie podrzućcie w komentarzach! Najpierw kilka książek o prawdziwych graczach i historii szachów.

NON FICTION

Na początek poznajcie Phionę Mutesi – dziewczynę, która wychowała się w slumsach w Ugandzie, a została mistrzynią szachową! Kiedy była małą dziewczynką i zarabiała na życie sprzedając kukurydzę, trafiła do Sports Outreach Institute, organizacji charytatywnej, która zajmowała się organizacją zajęć sportowych dla dzieci z ubogich rodzin. Tam trafiła pod opiekę Roberta Katende i zaczęła grać w szachy! Jej historię przeczytacie w książce The Queen of Katwe: One Girl’s Triumphant Path to Becoming a Chess Champion Toma Crothersa. Nie jest przetłumaczona na język polski, ale może to się zmieni teraz? Można ją przeczytać albo wysłuchać audiobooka na Storytel. Możecie też obejrzeć też film o niej pod tym samym tytułem Królowa Katwe.

Bardzo serdecznie polecam jeszcze wysłuchanie radiowej audycji Wioli Myszkowskiej (jeśli jesteście na IG, to koniecznie ją obserwujcie, kryje się pod nickiem @booking.around). Jak przeczytamy w opisie audycji Wioletta Myszkowska, zainspirowana biograficzną książką “Queen of Katwe” Tima Crothersa opisującą życie jednej z absolwentek szkoły Phiony Mutesi, postanowiła odwiedzić to miejsce i porozmawiać z założycielem i dyrektorem SOM Chess Academy Robertem Katende. Ja przesłuchałam dzisiaj i to jest taka historia, która wywołuje dużo wzruszenia! Szachy potrafią zmienić życie!

Jeśli chodzi o biografie szachistów to mam wrażenie, że cieszyły się one do tej pory popularnością wśród wąskiej grupy ludzi. Bardzo dużo jest książek, które opisują partie szachowe i dokładnie je analizują, ale ja bym Wam chciała tutaj pokazać takie książki, które można przeczytać nawet wtedy, kiedy w szachy się nie gra, ani nie jest się tym tematem aż tak zainteresowanym. Jedną z postaci, która przyciągnęła mój wzrok jest Bobby Fisher – ma bardzo dużo podobieństw z bohaterką Gambitu królowej, Beth Harmon. Wychowywał się bez ojca, grać w szachy nauczył się sam  wieku 6 lat, czytając instrukcję obsługi dołączoną do pudełka, był pierwszym młodocianym arcymistrzem w historii szachów, grał z radzieckimi szachistami i mocno walczył z ich zespołową taktyką (widzieliśmy ją w serialu!), jego rozgrywkę z Borisem Sławskim nazwano meczem stulecia, to jedno z najgłośniejszych wydarzeń w całej historii szachów, a zwycięstwo Fishera zostało wykorzystane przez amerykańską propagandę! Myślę, że zdecydowanie warto go bliżej poznać, bo jego biografia obfituje w o wiele więcej ciekawych wydarzeń! Jest też film o nim!

Taki temat to też doskonała okazja, żeby przyjrzeć się trochę historii polskich szachów! Myślę, że warto zwrócić uwagę na książkę Stefana Gawlikowskiego Arcymistrzowie. W opisie książki przeczytamy, że mało kto pamięta, że przedwojenna Polska była potęgą szachową. W 1930 roku nasza reprezentacja zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Hamburgu. „Bombenmannschaft” – tak określała polską drużynę niemiecka prasa. Ja o tym nie miałam zielonego pojęcia (nic dziwnego zresztą, skoro szachami w ogóle się nie interesowałam!), ale z przyjemnością czegoś się dowiem!

Nie byłabym sobą też, gdybym nie poszukała jakiejś historii szachów. Niestety po polsku nic nie znalazłam, ale za to książka The Immortal Game: A History of Chess Davida Shenka zapowiada się bardzo ciekawie! Z wielką chęcią poznałabym historię tej gry, zwłaszcza że jest tak długa i na pewno obfituje w ciekawe wydarzenia i jeszcze ciekawe osobowości! Może to też dobry pomysł, by wydać ją po polsku?

Ale jest kilka starszych pozycji (które może warto by było wznowić?), na pewno można znaleźć je w antykwariatach czy na Allegro, więc jeśli ktoś się chce dowiedzieć czegoś o szachach, to będą idealne! Z szachami przez wieki została wydana 1984 roku, a jej dosyć enigmatyczny opis mówi, że jest to monografia anegdotyczna, ukazująca rozwój i znaczenie gry szachowej na przestrzeni wielu stuleci i w różnych stronach globu ziemskiego. Ja bym czytała! Szachowe klejnoty z kolei to książka Tadeusza Czarneckiego. Jak czytamy w notatce “Od Autora” we wnętrzu książki znajdziemy informacje, które powinien wiedzieć każdy miłośnik królewskiej gry: legendy o  początkach szachów, ciekawostki o szachach i szachistach. Nie jest to typowy podręcznik do nauki gry w szachy, tylko po prostu bardzo interesująca lektura.

POWIEŚCI

No i czas na powieści! Sama sobie nie przypominam jakiegoś mocnego wątku szachowego w czytanych przeze mnie książkach, ale na spotkaniu Klubu zaproponowaliście kilka tytułów. Oto one!

Nowela szachowa – Zweig – możecie ją przeczytać na stronie Przekroju. Opowieść o doktorze B., który zostaje uwięziony przez gestapo. Zaczyna grać w szachy bierkami z chleba albo w swojej wyobraźni – to prowadzi do bardzo ciekawych konsekwencji! świetna historia i bardzo się cieszę, że mogłam ją poznać!

Obrona Łużyna – Vladimir Nabokov – ta książka określana jest jako najwspanialsza powieść o szachach, jaką kiedykolwiek napisano. Czytałam ją dawno temu, ale teraz czuję, że warto by było do niej wrócić. O czym jest? Fabuła utworu osnuta jest wokół gry w szachy i postaci genialnego szachisty Aleksandra Iwanowicza Łużyna, stopniowo popadającego w obłęd. No sami powiedzcie, brzmi świetnie, prawda? W dodatku Nabokov to mistrz słowa – to po prostu musi być dobre!

Klug – Kasper Bajon – tę książkę daję trochę z premedytacją, bo ma niską dosyć ocenę na LC, zdania są skrajne i mocno podzielone, a jestem ciekawa, czy może ktoś z Was ją czytał? Bo opis brzmi bardzo ciekawie! Sami zobaczcie – To nie było zwykłe morderstwo – raczej precyzyjny komunikat, ostrzeżenie wysłane światu. Jakub Klug, genialny szachista, zwycięzca rekordowej liczby turniejów. Pokonani przeciwnicy sugerowali, że w ogóle nie istniał. Podobno na zawodach grywał w weneckich maskach, a na co dzień krył się za ciemnymi okularami. Mówiono, że swoją najsłynniejszą partię rozegrał za pomocą telegrafu. Podejrzewano, że był wielką mistyfikacją, zakrojonym na szeroką skalę oszustwem. Jego zmasakrowane ciało znaleziono nad Tamizą w 1888 roku. Kości miał pogruchotane, twarz doszczętnie spaloną, a na pobliskim murze ktoś namalował jego krwią symbol żuka. Ostateczny szach i mat.

Zapach miasta po burzy – Olgierd Świerzewski – to jest taka książka, która odrzuca mnie od razu okładką. Potem nie jest lepiej, bo opis książki na LC to nie krótkie zarysowanie fabuły, a pean na część genialności autora i fantastyczności książki. Bardzo nie lubię takich rzeczy, ale skoro polecaliście, to przejrzałam jeszcze komentarze. I to z nich dowiedziałam się, że to historia dwóch rywalizujących ze sobą radzieckich szachistów – i że nie chodzi tylko o szachy!

Gambit – Maciej Siembieda – o tym autorze słyszałam dużo dobrego, ale sama jeszcze nic nie czytałam. Ale Gambit zapowiada się naprawdę ciekawie – no a jednym z głównych bohaterów jest były mistrz szachowy. Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6 a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta?

Szachownica flamandzka – Arturo Pérez-Reverte – z tym hiszpańskim autorem spotkałam się przy okazji książki Misja:Encyklopedia, ale zawsze chciałam coś jeszcze przeczytać. Może akurat przy okazji szachów padnie na ten tytuł? Ktoś popełnił morderstwo w 1472 roku. Klucz do zagadki tkwi wśród figur przedstawionych na flamandzkim obrazie Partia szachów mistrza Pietera van Huys. Ktoś popełnił morderstwo w 1991 roku. Kluczem do zagadki jest ta sama partia szachów, którą tajemniczy zabójca rozgrywa dalej pięćset lat później. Obydwie zagadki chce rozwiązać Julia, młoda konserwatorka sztuki – tym bardziej że giną osoby w jej otoczeniu. Opis bardzo mi się podoba!

Życie instrukcja obsługi – Georges Perec – trafiłam jeszcze też na wyjątkową, francuską książkę! To opowieść o jednym dniu i zarazem całym stuleciu z życia paryskiej kamienicy, po której tajemniczych wnętrzach autor oprowadza czytelnika ruchem skoczka szachowego. Książka składa się z 99 precyzyjnie zaprojektowanych rozdziałów-pomieszczeń, powiązanych ze sobą na wzór układanki o niezwykle gęstej symbolice. Italo Calvino nazwał tę książkę “ostatnim prawdziwym wydarzeniem w historii powieści”, a dzięki przestrzennej kompozycji można ją uznać także za jeden z najbardziej spektakularnych przejawów liberatury rozumianej jako architektura słowa. Nie wiem, czy dałabym radę ją przeczytać, ale myślę, że kiedyś może odważę się z nią zmierzyć.

 

Szachy – Jan Kochanowski – kto by pomyślał, że Kochanowski też pisał o szachach! Partia szachów o rękę królewny zamiast pojedynku? Brzmi zacnie!

Ósemka – Katherine Neville – a tym, którzy wolą raczej książki przygodowe, może spodobać się to! Nowy Jork, 1972 Catherine Velis, specjalistka od komputerów, zatrudniona przez jedną z wielkich firm wyjeżdża służbowo do Afryki. Znajomy antykwariusz prosi ją o przywiezienie figur z bardzo starego kompletu szachowego, które są ponoć ukryte w Algierii… Francja, 1790 Mireille i jej kuzynka Valentine odbywają nowicjat w opactwie Montglane, gdzie ukryte są szachy, które należały ongiś do Karola Wielkiego. Osoba, która zgromadzi te figury, przejmie władzę nad światem… Gdyby ta książka była na Legimi, już ją zaczęłabym czytać!

To kilka propozycji ode mnie. Napiszcie, jeśli znacie jeszcze jakąś książkę z szachami w roli głównej, która nie jest podręcznikiem ani analizą partii. Okazuje się, że szachy mogą być całkiem zgrabną metaforą wielu rzeczy!

 

 

 

 

Poprzedni wpis Gambit królowej

Następny wpis Zapowiedzi grudniowe

Kategorie5 książek, które...

Etykietyszachy zestawienie

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

TAGI

agora albatros australia autyzm czarna owca czarne dla dzieci dowody na istnienie dwie siostry góry himalaizm historia insignis japonia kobiece kobiety komiks kosmos literackie marginesy medycyna Muza mózg nasza księgarnia nauka non fiction nowości obozowa otwarte podróże poznańskie premiery prószyński PWN rebis rozmowa scenariusz na grę sqn virtualo wielka litera wuj wywiad zapowiedzi Znak zysk i ska

Instagram

bardziejlubieksiazki

Bookstagram z twistem
📖recenzje
📷zdjęcia
🖱️kompozyty
♥️plakaty
🎬 filmy YT
📩bardziejlubie@gmail.com
paypal.me/bardziejlubieksiazki

Diana Chmiel
Wpadłam teraz w ciąg czytania, jutro albo w pią Wpadłam teraz w ciąg czytania, jutro albo w piątek pokażę Wam, co nadrobiłam jeszcze z tamtego roku. Kiedy robiłam miejsce na półce z książkami do recenzji uświadomiłam sobie, że przecież o książkach Moore'a też Wam jeszcze nie powiedziałam! Więc dzisiaj nadrabiam!

Mam trzy, muszę się jeszcze zaopatrzyć w czwartą! Ja uwielbiam takie książki! Zbudowane z ciekawostek, które można czytać na wyrywki. To taka forma trochę encyklopedyczna - mamy hasło i krótkie wyjaśnienie. Mnóstwo osobnych małych rozdziałów, ramek, dygresji. Do tego te książki są tak bogato ilustrowane, że aż miło popatrzeć (choć pewnie to też ma największy wpływ na wcale niemałą cenę książek)...

A o samej "Historii medycyny" może uda się opowiedzieć osobno w ramach #rokzksiążkąmedyczną 😊

Widzę w nich dużą wartość - jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o historii egzekucji, medycyny, zabójstwa czy czegoś o sektach, śmiało może sięgnąć po któryś z tych tytułów. Takie książki to też zaproszenie do poszukiwania na własną rękę - wiadomo, że w nich znajdziemy tylko zarysowanie jakiegoś tematu albo wzmiankę o czymś. A znajdziemy tam wiele rzeczy, o których chcielibyśmy wiedzieć coś więcej! 😊

Lubicie taki typ książek?

@wydawnictwoznakpl @znakhoryzont #bardziejlubieksiazki #jonathanmoore #takczytam #igreaders #bookishfeatures #bookstagramtopasja #czytam #ksiazki #booksbooksandmorebooks #bibliophilelife #readingismylife #tv_fadingbeauty #oldbooks #booksandcandles #tv_living #simplebeyond #simpleandstill
Wiecie bardzo dobrze, że kocham książki medyczn Wiecie bardzo dobrze, że kocham książki medyczne! Nikt nie wie dlaczego, ja sama tego w ogóle nie rozumiem, ale tak jest. I kiedy Kasia @literatura_osobliwej napisała do mnie z pewną sprawą, pomyślałam "No przecież! Dlaczego do tej pory jeszcze tego nie zrobiłam!" Pisze o takich książkach, czytam je z wielką przyjemnością - a teraz będziemy czytać razem!

I wiem, wiem, akcji na IG jest milion, ale totalnie brakowało takiej z medycznymi książkami! Razem z Kasią będziemy Wam pisać o nich, zachęcać Was do czytania - pod koniec roku zrobi nam się całkiem fajny zbiór ciekawych medycznych lektur! 😍 Wszystkie medyczne książki  będę oznaczała #rokzksiążkąmedyczną, do czego Was też namawiam! A w trakcie trwania akcji będą pojawiały się różne niespodzianki, więc śledźcie uważnie i mnie, i @literatura_osobliwej 🧠

To jak, wchodzicie w to?

#bardziejlubieksiazki #takczytam
#bookstagramtopasja #igreaders #czytambolubie #czytaniejestfajne #bookishfeatures #booksbooksandmorebooks #bookbrain #tv_fadingbeauty #tv_living #tv_stilllife #simplebeyond #simplicityisbeauty #brain #mybookfeatures #readingismylife
Proszę państwa, co to jest za książka! Morderc Proszę państwa, co to jest za książka! Mordercze chomiki, robaki w oczach i mózgach, zupa z kupy, masochizm każdego z nas, rozwiązłe pingwiny, jedzenie surowych ślimaków, klauni, woskowina i przeszczepy głowy! I wiele, wiele więcej! 

KOCHAM takie książki i takich autorów. Bo pokazują, że nauka nie jest nudna, że książki popularnonaukowe są dla każdego i można je czytać jak najlepsze powieści, że świat jest fascynującym miejscem. Dzięki nim dowiadujemy się fantastycznych rzeczy! A przy tej gratis wpada dużo śmiechu i mnóstwo ciekawostek, którymi potem można szpanować w towarzystwie 😁

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego lubimy czytać książki o śmierci, dlaczego pociąga nas to, co teoretycznie nie powinno, przeczytajcie! I wpadnijcie na YT i obejrzyjcie o niej film! Wybrałam kilka ciekawostek na zachętę 😊 Jestem ciekawa ile będzie wyświetleń - zgodnie z tym, że to, co ohydne nas przyciąga, powinniście nie móc się oprzeć, żeby film obejrzeć! 🤣 Ale! Oglądacie go na własną odpowiedzialność! Starałam się, żeby nie było zbyt ohydnie (to jednak co innego czytać o czymś, a coś zobaczyć), no ale każdy ma różny poziom wrażliwości! 

To teraz tak szczerze - co Was obrzydza najbardziej na świecie? 😁 U mnie to chyba ruszające się jedzenie, oczywiście robaki w oczach (i w zasadzie wszystko, co z nimi związane) i dźwięk wymiotowania 🙈

@burdaksiazki #bardziejlubieksiazki #cozaohyda #ksiazka #popscience #popularnonaukowe #erikaengelhaupt #burdaksiążki #bibliophilelife #bookstagramtopasja #booksbooksandmorebooks #ksiazkanadzis #gorydetails #czytam #czytaniejestfajne #bibliophile #readingismylife
"Jestem inny. Jestem osobą. Jestem szczęśliwy". "Jestem inny. Jestem osobą. Jestem szczęśliwy".

Lubię takie sytuacje. Napisałam dzisiaj o rewelacyjnej książce! Pojawiły się też wyniki plebiscytu @opowiem_ci, w którym na 9 kategorii wyróżniono mnie 5 razy (w tym dwa trzecie miejsca). Dzięki temu przyszło tu dużo nowych osób i trafią od razu na "Trzecią płeć świata"! Czy może być lepiej?

Za wszystkie głosy serdecznie Wam dziękuję! Rozgadałam się trochę na stories, więc lećcie tam, a tu chciałam Was zachęcić do tej książki! Waldemar Kuligowski opisuje 13 społeczności, w których ludzie nie żyją w czarno-białym świecie, nie stosują się do narzuconych norm, które mówią im, kim są. Trzecia płeć to definicja ludzi, którzy nie uznają siebie ani za mężczyzn ani za kobiety. 

Chciałabym, żeby każdy przeczytał tę książkę, zwłaszcza ci, którzy nie przyjmują do wiadomości istnienia trzeciej płci, którzy krzyczą, że LGBT to wymysł współczesności. Może właśnie dzięki tej książce, dzięki poznaniu innych kultur, coś otworzy im się w głowie? Ja, mimo że jakąś tam wiedzę mam, dowiedziałam się z niej mnóstwa nowych rzeczy i będę ją nazywać jedną z ważniejszych książek z 2021 roku, choć premierę miała w 2020.

Bardzo potrzebujemy takich książek. Czytajcie ją i puszczacie info dalej! Będę wdzięczna za zapisanie posta, udostępnienie, niech jak najwięcej osób o niej się dowie.

Piękne ilustracje wykonała @mariannasztyma

@albus_wydawnictwo 

#bardziejlubieksiazki #trzeciapłeć #trzeciapłećświata #flatlaypoland #bookblogger #bookishfeatures #waldemarkuligowski #takczytam #wartoczytać #ważnaksiążka #bibliophilelife #bookishfeatures #ksiazka #czytanie #czytam
W tym roku postanowiłam mniej kupować rzeczy, a W tym roku postanowiłam mniej kupować rzeczy, a więcej pomagać. Zrobić tego rodzaju nawyk, który wchodzi w krew na całe życie. Na małą skalę, jak zobaczę ładny kubek w Pepco, to uczciwie stwierdzę, że nie potrzebuję 27 kubka, a pieniądze przeleję na jakich cel. 

I trochę też tak zrobiłam z puzzlami. Wiecie, że chciałabym, że puzzle z moimi zdjęciami były dostępne w szerszej sprzedaży. Nie jest to łatwy temat. W każdym razie zamówiłam sobie do testów puzzle - jedne z firmy puzzleyou, drugie z @trefl_toys 😊 To jedyne takie egzemplarze na świecie - na razie! Miałam z nimi zrobić rozdanie, ale ostatecznie wystawiłam je wczoraj na aukcję @fundacjawosp ♥️ 

Wy kupujecie najbardziej ekskluzywną edycję puzzli na świecie 😁 Ja się cieszę, że mogę coś charytatywnie sprzedać. Razem pomagamy i robimy coś dobrego! 😍

Zapraszam do licytowania, link zostawię Wam na stories i w bio! Będę też wdzięczna za zapisanie posta i udostępnianie - niech leci w świat!

#bardziejlubieksiazki #puzzlezapuzzle #puzzlemania #puzzletime #puzzles #puzzlelover #puzzleaddict #wośp #wielkaorkiestraświątecznejpomocy #aukcja #czasaminieczytam #boukładampuzzle
Dzisiaj o 19 zapraszam na lajw! Będzie o bibliote Dzisiaj o 19 zapraszam na lajw! Będzie o bibliotekach, czyli jednym z moich ulubionych tematów! Nie wiem czy wiecie, że jestem bibliotekarką - bardzo lubię ten zawód i nie wyobrażam sobie pracy nigdzie indziej. Ale jak każdy zawód, ma swoje plusy i minusy i przy bliższym poznaniu okazuje się być trochę czymś innym, niż sobie wyobrażaliście 😉

O 19 odpowiem na Wasze pytania (postaram się na wszystkie!) więc serdecznie zapraszam! Jeśli jesteś ciekawa/y jak wygląda praca w biblio, na pewno dowiesz się czegoś fajnego! Jeśli jesteś bibliotekarką/bibliotekarzem wpadnij dorzucić swoje trzy grosze 😊

To jak, kto chciał kiedyś pracować w biblio? 😁

 #makelibrariesgreatagain #bardziejlubieksiazki #takczytam #ksiazka #booksbooksandmorebooks #librarygirl #libraries #bookishfeatures #bookstagramtopasja #bookshelves #czytambolubie #ksiazki #readingismysuperpower #readingismylife #librarystorytime #librarylife
Problem z ładnymi książkami jest taki, że nie Problem z ładnymi książkami jest taki, że nie umiem wybrać jednego zdjęcia. Na szczęście jest karuzela! 😁

Jutro ma premierę trzecia część klimatycznej tetralogii @maja.lunde Na okładce przeczytamy, że to najlepsza jej powieść i ja się z tym zgadzam! Wpadnijcie na blog przeczytać dlaczego!

Czytaliście "Historię pszczół" albo "Błękit"? Zamierzacie poznać "Ostatniego"? Ja w tej tetralogii lubię wiele rzeczy - podział na trzy plany czasowe, to, że powieść zwraca uwagę na tak ważne rzeczy i że czerpie z prawdziwych wydarzeń. 

Do tego jeszcze ja uwielbiam grać w gry o postapokaliptycznym świecie. Uwielbiam Fallouty, The Last Of Us, The Walking dead. Zbieranie rzeczy, szukanie, próby przetrwania itd. Czytając "Ostatniego" zaczęłam się zastanawiać, czy dałabym radę przetrwać w takim świecie - bez wody, bez innych ludzi, bez prądu, czy umiałabym zdobyć jedzenie, obronić się, podjąć właściwie decyzje. Maja Lunde zmusza do myślenia. Jednocześnie to bardzo smutne książki, przerażające też w jakiś sposób. 

Wszystkie trzy powieści są wspaniałe i zdecydowanie warto je poznać! To nie tylko ciekawe fabularne opowieści z interesującymi postaciami - to również okazja do zastanowienia się nad wieloma innymi rzeczami, nad którymi być może do tej pory się nie zastanawialiście!

@wydawnictwoliterackie #bardziejlubieksiazki #przewalskishest #ostatni #majalunde #takczytam #bibliophilelife #bookstagramtopasja #igreaders #bookishfeatures #mybookishfeatures #bibliophile #ksiazka #booksbooksandmorebooks #tv_fadingbeauty #mylibrary #bookshelves #bookblogger #ksiazkanadzis #booklover #alwaysreading #coffeeandbooks
Dzisiaj #instawtorek i temat #białe. Zastanawiał Dzisiaj #instawtorek i temat #białe. Zastanawiałam się chwilę, że czy brać udział, ale wymyślanie zdjęcia pod konkretny temat jest fajne! Więc będę na instawtorku, choć może nie co tydzień! 

Śniegu w tym roku w ogóle nie widziałam na oczy. Ale i tak przecież zawsze przy interpretacji skręcam gdzieś w nieoczywistą uliczkę. Najpierw skojarzyłam mi się książka Ilony Wiśniewskiej "Białe". Potem pomyślałam o białej, czystej karcie, jaką jest nasze życie, którą dopiero musimy zapisać. Stąd już krok do książkowych opowieści, które również zapełniają białe karty książki. A ponieważ zawsze marzyły mi się literki wypadające z książki - oto one! 

#bardziejlubieksiazki #instawtorek_kfs #dziewczynykfs #whitephotography #takczytam #igreaders #mybookishfeatures #bookstagramtopasja #igcreative_editz #creativemobs #inspiremyinstagram #readingismylife #bibliophilelife #photomanipulation #alwaysreading
Zazwyczaj zdjęcia skończonych puzzli wrzucam na Zazwyczaj zdjęcia skończonych puzzli wrzucam na @dianachmiel, ale pomyślałam, że skoro mamy Bajkowy Rok i miesiąc Pięknej i Bestii to te wrzucę tutaj!

Puzzle zrobione z obrazów Thomasa Kinkade'a są przepiękne! To cała seria z bajek Disney'a - wcale nie takie proste w układaniu, ale przyjemność jest wielka. Jakościowo są rewelacyjne! To takie puzzle, kiedy mówisz sobie, że "to jeszcze jeden puzzel" i łapiesz się po 30 że dalej układasz 🤣

A swoją drogą "Piękna i bestia" to jedna z moich ulubionych bajek Disney'a! Jaka jest Wasza?

@puzzlepremiumpl #bardziejlubieksiazki #thomaskinkade #puzzlemania #disneypuzzle #puzzletime #puzzlelover #puzzleaddict #flatlaypoland #flatlaytoday #flatlaybooks #układampuzzle #beautyandthebeast #disneycartoon
Load More... Follow on Instagram

Meta

  • Zaloguj się
  • Kanał wpisów
  • Kanał komentarzy
  • WordPress.org

Archiwa

PATRONATY

Tracks WordPress Theme by Compete Themes.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gambit królowej

Na Instagramie o 20 będzie pierwsze spotkanie klubu książki, a rozmawiać będziemy o popularnej teraz…

Zamknij