Yuval Noah Harari ||
Powoli kończymy rok, ale jest jeszcze kilka książek, o których muszę Wam opowiedzieć! Jedną z nich jest powieść graficzna Sapiens. Narodziny ludzkości. Yuval Noah Harari jest historykiem, który, chyba można tak powiedzieć, podbił serca czytelników na całym świecie. Jego trzy książki Sapiens. Od zwierząt do bogów, 21 lekcji na XXI wiek i Homo deus. Krótka historia jutra były i są bardzo popularne, co jest szczególnie ważne, jeśli pomyślimy, o czym są. W końcu nie każdy lubi czytać o historii ludzkości, nie każdy interesuje się historią czy rozważaniami, skąd się wzięliśmy. Powiedziałabym, że jest to wręcz niszowy temat, który raczej nie ma szans na przebicie się na półki bestsellerów. A jednak nie miałabym racji – Harariemu udało się dotrzeć do świata bestsellerów i zatrzymać w nim na dłużej. Bardzo mnie to cieszy – bo to bardzo mądre książki są i im więcej osób je przeczyta, tym lepiej.
Ludzkość wskoczyła na szczyt tak szybko, że ekosystem nie miał czasu się do tego przystosować.
Ale rozumiem też doskonale, że ktoś nie ma na nie czasu. Może i chciałby przeczytać, ale coś wiecznie przeszkadza. Dlatego tak bardzo lubię powieści graficzne! Przekazują mnóstwo wiedzy w bardziej skondensowanej formie, w takiej która zajmuje mniej czasu i jest bardziej dostępna. Oczywiście, że w książce znajdziemy więcej faktów, ale jestem pewna, że po pierwsze, taka powieść graficzna trafi do większej ilości odbiorców (i też takich, którzy po książkę non fiction by nie sięgnęli). A po drugie w powieści graficznej mamy wiele kwestii inaczej ujętych, uproszczonych, wytłumaczonych w sposób bardziej bezpośredni. To trafia do czytelnika – dlatego, że pozwala lepiej zrozumieć pewne procesy i zjawiska, poukładać sobie w głowie dużo rzeczy, nauczyć się czegoś nowego albo uporządkować swoją wiedzę. Myślę, że spokojnie po tę powieść graficzną można sięgnąć nawet po przeczytaniu książek Harariego – po to, by utrwalić sobie pewne fakty, albo po prostu z ciekawości, by zobaczyć jak została przedstawiona treść jako historia obrazkowa.
A została przedstawiona fenomenalnie! Ja zakochałam się w tej opowieści od pierwszych słów i pierwszych kadrów! Czy zastanawialiście się kiedyś nad rozwojem człowieka i nad tym, że teraz istnieje jeden gatunek człowieka, ale że nie zawsze tak było? Albo dlaczego człowiek przez miliony lat nic nie znaczył i co spowodowało, że się to zmieniło? Dlaczego około 70 000 lat temu Sapiensi rozprzestrzenili się na cały świat i zaczęli wpadać na różne wynalazki? Czy myśleliście kiedyś o alternatywnej historii – co by było gdyby Neandertalczycy albo Denisowianie przetrwali obok Sapiens? Pewnie nie – i dlatego warto przeczytać tę książkę. Daje do myślenia jak mało która!
Ale żebyście też nie dali się zwieść formie komiksu. Owszem, lektura jest bardzo przyjemna, ilustracje Daniela Casanave i Davida Vandermeulena są przyjemne, ale jest to ciągle lektura wymagająca. W środku znajdziemy dużo tekstu, który trzeba czytać z uwagą. Profesor Harari tłumaczy swojej siostrzenicy (i przy okazji nam) zawiłości naszego gatunku, udając się po bardziej szczegółowe odpowiedzi do innych naukowców. Taki pomysł na przedstawienie trudnych treści jest świetny, ale twórcy wpadli na jeszcze lepszy pomysł! Część faktów przedstawiona jest jako osobne komiksy – mamy na przykład reality show o ewolucji (sezon 6 – w pierwszym pojawiła się absolutna nowość pod postacią organizmów jednokomórkowych, które wymyśliły seks, w sezonie trzecim było wyginięcie dinozaurów) w której dziewięć par walczy o przetrwanie i kolonizację nowych ziem. Powiem tak – oglądałabym! Co więcej – bardzo bym chciała, żeby na podstawie tego pomysłu powstała gra komputerowa! Wyobrażacie sobie? Jesteście człowiekiem pierwotnym i w zależności od tego, jakie decyzje podejmiecie, tak się będzie kształtowała przyszła ludzkość? To by była genialna gra!
Ale wracając do Sapiens. Narodziny ludzkości. Co jeszcze w nim znajdziemy? Poznamy na przykład życie mrówek i szympansów, dowiemy się, jakie znaczenie ma współpraca z innymi ludźmi i dlaczego nasz sposób komunikacji jest taki wyjątkowy. Po tej lekturze narodziny ludzkości nie będą dla Was tajemnicą. Dowiecie się wszystkich podstawowych faktów, które warto znać, a być może nabierzecie też ochoty na więcej! Jak możecie domyślić się po tytule, Sapiens. Narodziny ludzkości to pierwsza część całego cyklu powieści graficznych – z wielką niecierpliwością czekam na kolejne odsłony!
To jedna z tych książek, która naprawdę warto przeczytać – po to, żeby się czegoś dowiedzieć i być mądrzejszą osobą. Bardzo, bardzo polecam!
♦