W ostatni dzień października mam dla was kilka bardzo subiektywnie wybranych premier listopada. Kilka tytułów obowiązkowo znajdzie się na moim regale, kilka jest wartych uwagi, a kilka znalazło się w tym zestawieniu jako ciekawostka 🙂 Wyjątkowo mało reportażu, a cudownie dużo Australii 🙂
♦
Harper Lee – Idź, postaw wartownika – Książka Harper Lee Zabić drozda to absolutna klasyka literatury amerykańskiej. W tym roku mamy przyjemność zapoznać się z kontynuacją świata tam przedstawionego. Skaut dorasta, Maycomb się zmienia, ale kwestia murzyńska dalej pozostaje zadrą zarówno w życiu politycznym, jak i życiu codziennym ludzi. Nie wyobrażam sobie nie przeczytać tej książki. Przychodzi mi na myśl książka Służące Kathryn Stockett – bardzo podobna fabuła. Mam nadzieję, że Idź, postaw wartownika zrobi na mnie duże, pozytywne wrażenie!
Orhan Pamuk – Dziwna myśl w mej głowie – Czytałam tylko jedną książkę Orhana Pamuka i wielce żałuję, dlatego zwracam uwagę na jego nową powieść. Tureckie klimaty są mi obce, zatem czas to zmienić!
.
.
Jacek Dehnel – Dziennik Roku Chrystusowego – W zestawieniu nie mogło zabraknąć Jacka Dehnela. Bardzo dobry pisarz, ciekawa postać, uważny obserwator i celny komentator. Bardzo chętnie zajrzę do jego głowy.
.
Henning Mankell – Grząskie piaski – to może być zaskakująca lektura. Mankella kojarzymy przecież z kryminałów. Mało kto zna jego działalność w Afryce czy twórczość teatralną. Ale Grząskie piaski to opowieśc o chorobie, o lęku, pewnie o depresji. O pokonywaniu słabości i odwadze. To też ostatnia książka tego autora, który w tym roku przegrał walkę z chorobą. Myślę, że warto się z nią zapoznać.
.
Marek Niedźwiecki – Australijczyk – Moja perełka listopadowa! Wszystkie książki o Australii kocham i pragnę posiadać. Marek Niedźwiecki już wcześniej wspominał swoje wyprawy do Australii, ale zawsze przy okazji czegoś innego. Tym razem cała książka poświęcona tylko temu jednemu tematowi. Nie mogę się już doczekać, tym bardziej, że jest tak pięknie wydana ♥
.
Stephen King – Bazar złych snów – to zbiór najlepszych opowiadań mistrza Kinga. Dla fanów pewnie pozycja obowiązkowa, choć przypuszczam, że większośc tych opowiadań mieliśmy już okazję przeczytać w innych zbiorach. Mam nadzieję, że pojawią się opowiadania jeszcze u nas niepublikowane. W każdym razie na pewno warto odnotować 🙂
.
John Bruning, Michael Golembesky – Marines. Bohaterowie operacji specjalnych – temat trudny, ale możemy być pewni, że jest to doskonała książka. Na podstawie historii wyzwolenia afgańskiego Bala Murghab zostajemy wpuszczeni w świat wojny, sił specjalnych, świat odawgi i tchórzostwa, świat żołnierzy i wywiadu. Dla osób zainteresowanych taką tematyką – pozycja obowiązkowa.
.
Chris Taylor – Gwiezde wojny. jak podbiły wszechświat – Biblia dla fanów Gwiezdnych Wojen. Co ja mogę więcej dodać 🙂
Elizabeth Gilbert – Wielka magia. Odważ się żyć kreatywnie – Ta książ mnie bardzo ciekawi. Elizabeth Gilbert jest kojarzona głównie z hotem Jedz, módl się i kochaj, który przez część czytelników może nie być do końca traktowany poważnie i jak literatura wysokich lotów. Ale co by nie mówić o jej książkach, to Elizabeth Gilbert to bardzo mądra kobieta. Jeśli jeszcze nie widzieliście, koniecznie zobaczcie jej wystąpienie na TEDo geniuszu. Koniecznie! Bardzo ciekawi mnie, co ma do powiedzenia o kreatywności.
Dmitry Glukhovsky – Metro 2035 – No cóż, tutaj chyba też nie muszę się zanadto rozpisywać. Metro 2033 szturmem wdarło się na nasze listy przebojów, podbiło serca czytelników. Przed nami trzecia częśc trylogii, na którą wierni czytelnicy czekali aż dziesięć lat. Glukhovskiemu udała się wielka sztuka – nie tylko napisał książkę, on stworzył całe uniwersum, które żyje swoim życiem, które tworzą inni pisarze, w którym rodzą się kolejni bohaterowie i powstają kolejne opowieści. Wspomnę tylko, że są gry komputerowe oparte o książki, co bardzo cieszy moje growe serduszko 🙂
Greg Grandin – Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie – wydawnictwo W.A.B. to gwarancja dobrej książki. Uwielbiam ich pozycje! Temat niewolnictwa od zawsze mnie interesował, więc ta pozycja jest dla mnie obowiązkowa!
.
Brandon Stanton – Ludzie Nowego Jorku – Brandon Stanton jest wyjątkowym człowiekiem. Przez dwie rzeczy. Pierwsza jest taka, że jest chodzącym spełnieniem powiedzenia “od zera do milionera”. Kiedy stracił pracę, założył bloga. Dzisiaj jest gwiazdą. Ale drugi powód jest ważniejszy – jest dobrym człowiekiem. Chodzi po ulicy, słucha ludzi, daje im szansę opowiedzenia swojej historii. Wiele dobrego zadziało się dzięki jego blogowi. On naprawdę zmienia świat. Jeśli nie znacie jego bloga, koniecznie polubcie – HONY. Bardzo się ucieszyłam, że album został wydany w Polsce!
Dominik Szczepański – Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk – to książka, o której dowiedziałam się stosunkowo niedawno, ale od razu wskoczyła do pierwszej trójki książek, które muszę mieć w listopadzie. Aleksander Doba to fantastyczna postać, podróżnik, który niejednego młodego człowieka zawstydzi swoimi wyczynami. Czuję, że to będzie bardzo inspirująca lektura!
Marek Tomalik – Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia – nowe wydanie książki Marka Tomalika. Podobno wyszła im całkiem nowa książka, a zatem trzeba koniecznie sprawdzić 🙂 Marek Tomalik to autorytet, jeżeli chodzi o Australię. Cudowny człowiek z ogromną wiedzą i miłością do tego kontynentu.
Pamuk, Dehnel i Mankell koniecznie, a HoNY z ciekawości.
Jejku, ile pięknych i kuszących rzeczy. Książki o Australii też uwielbiam, więc już wiem co wpisać na listę świątecznych prezentów. Z kolei na listę prezentów urodzinowych wpisałam “Wielką magię” i podobno ma się u mnie pojawić na początku przyszłego tygodnia (razem z “Dziewczyną z pociągu”).