W tym roku grudzień również jest łaskawy – znalazłam dziewięć książek, o których chciałabym Wam opowiedzieć. I mam trochę poczucie, że każde zapowiedzi powinny tak wyglądać! Ale co zrobię, jak zwykle jest tyle ciekawych książek, że 20-30 to normalna ilość tytułów w zapowiedziach.
Do obejrzenia:
Zimne klimaty i od razu wiadomo, że książka znajdzie się na mojej liście. Samotność polarnika. Najwspanialsza historia przetrwania w dziejach wypraw odkrywczych to historia Douglasa Mawsona, kierownika Australazjatyckiej Ekspedycji Antarktycznej, który w 1913 roku musiał walczyć o przetrwanie – przeczytajcie opis: Z całego zespołu został tylko on, groziła mu śmierć głodowa, a na dodatek wszystkie psy padły, musiał więc samodzielnie ciągnąć sanie w drodze powrotnej do głównej bazy. Kiedy zarwał się pod nim most śnieżny i Mawson zawisł nad przepaścią na uprzęży sań, życie uratował mu zapamiętany fragment wiersza, dzięki któremu wykrzesał z siebie siły, by wspiąć się z powrotem na powierzchnię. Momentami poruszał się na czworakach, a pewnego wieczoru z przerażeniem stwierdził, że spód stopy całkowicie się od niej oderwał. Kiedy 8 lutego dowlókł się do bazy, przypominał żywy szkielet. Pierwszy z towarzyszy, który go ujrzał, zawołał ze zgrozą: “Wiem, że jesteś jednym z nich. Ale którym?!”. Fascynująca i niewiarygodna historia przywraca Mawsonowi należne mu miejsce pośród największych polarników i kierowników ekspedycji antarktycznych. Książka zawiera słynne zdjęcia Antarktydy wykonane przez Franka Hurleya – wiele z nich nigdy nie było dotychczas publikowanych.
Tak samo ciekawie zapowiada się książka Wygrać z losem. 15 historii niezwykle ryzykownych przygód żeglarskich. Nie wiem, co mnie przyciąga do takich historii o przetrwaniu, ale bardzo lubię je czytać. A o świecie żeglarskim nie wiem zupełnie nic, więc chętnie też się dowiem. O czym przeczytamy w książce? A na przykład o rodzinie Robertsonów, która spędziła na tratwie ratunkowej 38 dni po tym, jak orki zatopiły ich jacht, albo o Howardzie Blackburnie, który ratując swoje życie na zimnych wodach Nowej Fundlandii, przewiosłował w odkrytopokładowej małej łódeczce ponad 100 km z odmrożonymi rękoma i zwłokami kolegi w kokpicie. Jak dla mnie bomba!
Lubię też książki o więzieniach! Więzienny świat. Korupcja, przemoc, seks to opowieść o polskich więzieniach. Autor spędził na rozmowach ze skazanymi setki godzin. W efekcie powstał zbiór kilkudziesięciu historii osób opisujący świat za kratami. Nie jest to laurka wystawiona polskiemu więziennictwu, ani pean na cześć przodowników pracy penitencjarnej. To brutalny obraz polskich więzień i aresztów, gdzie przemoc, przemyt, gwałty, korupcja, kradzieże i wszelkie inne formy łamania prawa są niemal codziennością.
W grudniu Dwie Siostry uraczą nas kolejnym cudem – Anatomicum to przepiękny album z serii W Muzuem. Witajcie w Muzeum Anatomii. Dzięki tej książce zajrzycie do środka nieprawdopodobnie złożonego mechanizmu, jakim jest ciało człowieka. Poznacie budowę jego komórek, tkanek, organów i układów oraz przebieg zachodzących w nim procesów, takich jak trawienie i oddychanie. Dowiecie się, ile krwi na dobę przepływa przez tętnice i żyły, co trzyma zęby na miejscu, dzięki czemu możemy robić miny, jak powstaje głos i co ucho ma wspólnego z równowagą. Prześledzicie przebieg ciąży i dojrzewania, odkryjecie, jak działają mózg, żołądek i serce. Wszystkie książki z tej serii są przepiękne, a jeśli ktoś ma jeszcze zacięcie medyczne, to w tej zakocha się na miejscu!
Jestem fanką komiksów, a te ze Świata Mitów jeszcze mi w ręce nie wpadły, muszę to nadrobić! Wydaje mi się, że to genialny pomysł na poznanie mitologii! Mało kto pewnie sam z siebie sięgnie po Iliadę do przeczytania, a taki komiks wygląda bardzo zachęcająco! Greckie wojska od dziesięciu lat oblegają Troję. Dla Menelaosa, króla Sparty, zdobycie miasta to kwestia honoru, ponieważ chce odzyskać swoją żonę piękną Helenę, porwaną przez syna władcy Troi Parysa. Dla brata Menelaosa, Agamemnona, jest to zaś znakomity pretekst do zajęcia mitycznego miasta i poszerzenia granic własnego imperium. Natomiast dla Achillesa, najmężniejszego ze wszystkich wojowników, to świetna okazja do zdobycia legendarnej sławy. Jednak żaden z tych potężnych wojowników nie wie, że jest jedynie pionkiem w grze. Troja bowiem stanowi pole bitwy samych bogów, którzy rozgrywają śmiertelników niczym figury na szachownicy. I tylko mieszkańcy Olimpu wyjdą z tej potyczki zwycięsko…
No i zdecydowanie warto zwrócić uwagę na nową książkę w serii Mini z wydawnictwa Tajfuny. Piekło w butelkach to wybór twórczości jednego z najniezwyklejszych autorów japońskiej prozy gatunkowej – literatury detektywistycznej ze szczyptą fantastyki. Kyusaku Yumeno uważał, że dobry kryminał nie wymaga ani bystrego detektywa, ani geniusza zbrodni – wszystko, czego potrzeba, by wstrząsnąć czytelnikiem i wyprowadzić go na manowce, ukrywa się bowiem w ludzkiej psychice. Książka w przekładzie i ze wstępem Andrzeja Świrkowskiego.
I jeszcze trzy powieści. Odkryciem tego roku dla mnie jest Mieczysław Gorzka i jego kryminały. Seria Cienie przeszłości była genialna, a seria Wściekłe psy po pierwszym tomie również na taką się zapowiada. Dlatego kolejną część przeczytam na pewno! Dziewięć to kolejna sprawa kryminalna, w którą zostaje wplątany Marcin Zakrzewski. Sama sprawa na pewno będzie bardzo interesująca, ale ja jestem przede wszystkim ciekawa, jak autor pociągnął losy głównego bohatera po zakończeniu części poprzedniej.
Jonathan Franzen natomiast może być dla Was zaskoczeniem, bo ja często nie czytam takich powieści. Ale z nim mam bardzo ciekawą relację – niby nie czytam, a od jego książek nie mogę się oderwać, zdecydowanie mają coś w sobie. Autora okrzyknięto największym żyjącym pisarzem amerykańskim, więc coś musi w tym być. Do tej pory czytałam Wolność i Korekty, teraz wszystkie jego powieści wychodzą w nowym wydaniu i mam ochotę do niego wrócić. I Wam też polecam, bo to jest bardzo dobra literatura.
Dajcie znać, co Wy będziecie czytać wgrudniu!
Anatomicum zdecydowanie!
Zapisałam sobie pierwsze trzy i “Piekło w butelkach”, zakochałam się w Tajfunach dzięki “Gorączce złotych rybek” i chciałabym zapoznać się ze wszystkimi ich książkami
‘Samotność Polarnika” i “Wygrać z losem” oraz pierwszą część serii Wściekłych psów M.Gorzki na koniec roku wpadną do biblioteczki 🙂
Samotność polarnika na pewno jest na mojej liście, ale dzięki Tobie dopisuję również Anatomicum 😉
Jak tylko skończę dopinanie wydania mojej książki 🙂 zabiorę się za czytanie.
Jeśli chcesz, zerknij na moją stronę, mam nadzieję, że styczniowa premiera przebiegnie bez problemów 😉
https://ewawyszynska.wordpress.com/
Bestie z brązu, to rewelacyjna ksiązka którą polecam!