Zapowiedzi lutowe

Zapraszam Was na przegląd lutowych nowości! Będzie się działo!

Nie mogło być innej książki, która rozpocznie zapowiedzi lutowe niż pierwsze w tym roku Zrozum! I to jakie! Śmiem przypuszczać, że to będzie najlepsza książka o seksie, jaką czytaliście. Sprawy łóżkowe. Historia seksu Kate Lister jest naprawdę zacna! Nie istnieje jedna historia seksu. Jest ich całe mnóstwo, a każdy człowiek ma swoją własną, unikatową. Po lekturze tej książki przekonamy się, że niestety, pod pewnymi względami nie różnimy się wcale od naszych przodków tak bardzo jakbyśmy chcieli. A jednak świat, w którym żyjemy przynajmniej dopuszcza możliwość rozmowy o seksie, o skłonnościach, o samoświadomości. Być może wiek XXI zostanie zapamiętany jako wiek zgody na otwartą rozmowę o seksie? Czym była chatka menstruacyjna? Jak wyglądały przeszczepy jąder? Dlaczego milczymy o kobiecym wytrysku? Czy „cipa” to wulgaryzm?

Drugą absolutnie wspaniałą książką jest Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać Daniela Tammeta. Czy słowa mogą mieć zapach i smak? Przybierać kształt liczb, przedmiotów i krajobrazów? Daniel Tammet, autystyczny sawant udowadnia, że tak. W swojej najnowszej książce zabiera nas w podróż po tajemnicach języka i pokazuje, jak działa jego niezwykły umysł. Na Islandii sprawdza, dlaczego imię Blar stało się pretekstem do rozprawy sądowej, w Meksyku odkrywa, jak zegary „mówią” do ludu Nahua, w Kanadzie spotyka jedną z osób najlepiej na świecie czytających z ust. Ta książka to wyprawa w świat słów, liter, opowieści i znaczeń. Wyprawa tak niezwykła, jak niezwykłe są historie, które przedstawia, i tak fascynująca, jak fascynujący jest ich autor, odkrywający przed nami zdumiewającą gamę literackich i poliglotycznych talentów.

Bardzo ważną lekturą będzie również reportaż Anety Pawłowskiej-Krać Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Autorka rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni – jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Autorka przygląda się rozwiązaniom przyjętym w innych krajach, analizuje wdrażaną obecnie z pewnym trudem reformę psychiatrii. I choć widać światełko w tunelu, nie sposób stwierdzić, czy to wyjście, czy może rozpędzony pociąg, który zbliża się w naszym kierunku i już za późno, by uniknąć kolizji.

Kolejna trójka to też same perełki! Mamy następną książkę Tima Peake’a. Halo, czy tu Ziemia? Tim Peake został pierwszym brytyjskim astronautą, który ukończył spacer kosmiczny i – co może bardziej zdumiewające – pierwszym, który przebiegł cały maraton w kosmosie. Podczas swojej sześciomiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonał setki olśniewających zdjęć, z których najlepsze zebrano w tej właśnie książce. Tim Peake uchwycił z lotu ptaka majestat kosmosu i planety, którą nazywamy domem, dając nam zapierające dech w piersiach ujęcia. Jego fotografie ukazują najsłynniejsze miasta świata roziskrzone nocnym oświetleniem, naturalne piękno zorzy północnej, oceanów, gór i pustyń. Niesamowite historie Tima o życiu w kosmosie (w tym słynna opowieść o błędnie wybranym numerze i telefonie wprost z orbity do nieznanej kobiety) stanowią wyjątkowy komentarz do poszczególnych fotografii. Dzięki tej prawdziwie unikalnej perspektywie astronauta udowadnia, że będąc w kosmosie, setki mil ponad swoimi przyjaciółmi i rodziną, nigdy nie czuł się bliżej domu.

Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet to będzie bardzo fascynująca lektura! Kobieta ma mniejszy mózg i dużo słabszy popęd seksualny niż mężczyzna, jest pozbawiona skłonności przywódczych, ma gorszą orientację przestrzenną, zdolności motoryczne i analityczne, jest natomiast bardziej empatyczna, dlatego doskonale sprawdza się jako opiekunka i strażniczka domowego ogniska… Te przekonania to nie tylko część potocznego obrazu świata, ale też element naukowych teorii, nadal rozwijanych przez wielu poważnych badaczy. I choć mogłoby się wydawać, że na temat różnic między płciami powiedziano już dość, Angela Saini udowadnia, że jest inaczej. Opisuje dziesiątki teorii, analizuje setki badań, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Niczego z góry nie zakłada, niczego nie odrzuca i często dochodzi do całkiem nieoczekiwanych wniosków.

Kot w Tokio natomiast to powieść, która zapowiada się bardzo, bardzo interesująco! Kim jest tajemniczy kot błądzący ulicami tętniącej życiem metropolii? Demiurgiem, szaleńcem, przewodnikiem, a może duchem miasta, który w niepowtarzalny sposób łączy ze sobą ludzi i zdarzenia? Artystę tatuatora, którego tajemnicza dziewczyna prosi o odtworzenie na plecach mapy Tokio; bezdomnego, samotnie mieszkającego w opuszczonym hotelu; przepracowanego taksówkarza, który nie może się pogodzić z przedwczesną śmiercią żony; mężczyznę uzależnionego od gier komputerowych, marzącego o prawdziwej miłości… Literacki majstersztyk, w którym pieczołowicie posplątywane postaci, wątki i gatunki tworzą wielobarwny obraz Tokio – miasta, które przyciąga i i odpycha, zawsze pozostając nieuchwytne. Nawet dla tytułowego kota.

Ale to ciągle nie koniec perełek! Ten miesiąc jest naprawdę dla nas łaskawy! Mistycy, prorocy, szarlatani to historia o tym, w co wierzyli Polacy na przestrzeni dziejów. Kto pragnął zawładnąć ich duszami? Kim był baron Jakub Józef von Frank-Dobrucki, twórca żydowskiej sekty frankistów? Dlaczego Elimelech z Leżajska cieszył się z swoich czasach taką estymą? Czym wsławiła się Makryna Mieczysławska i jak udało sięjej omamić całą dziewiętnastowieczna Europę? Mateczka Kozłowska, Eliasz Klimowicz, Stefan Ossowiecki, Michał Karaszewicz–Tokarzewski i inni – czyli kreślony przez autora historycznych bestsellerów Sławomira Kopra portret proroków, mistyków, samozwańczych kapłanów, działających na wyobraźnię polskich wiernych przez stulecia – aż do dzisiaj.

Pod mikroskopem. Największe absurdy pseudomedycyny również zapowiada się świetnie! Czy żywność GMO zmienia nasze geny? Czy antybiotyki szkodzą na jelita?
Czy możemy wyleczyć się, stosując homeopatię? Czy jedzenie z mikrofalówki szkodzi? Czy kawa wypłukuje magnez, a jego brak powoduje skurcze mięśni? Czy przeziębiamy się na skutek zimna? Autor tej książki wnikliwie przygląda się powszechnym przekonaniom dotyczącym zdrowia i medycyny. Szuka źródeł, wyjaśnia, rozkłada na czynniki pierwsze. W natłoku informacji trudno odróżnić fakty od mitów. To, co nam pomaga, od tego, co szkodzi. Teorie spiskowe od rzetelnej wiedzy. A stawka jest wysoka – jest nią nasze zdrowie.

I będzie też nowy Sam Kean! Dziwne przypadki naszego DNA. Opowieści o miłości, wojnie i geniuszu zapisane w naszych genach. DNA to nasze dobrodziejstwo i przekleństwo. To kapsuła czasu, w której zapisano historię ewolucji człowieka, i pierwsza przyczyna wszystkich naszych dążeń i starań (wszak liczą się tylko samolubne geny… a może jednak nie?). Sam Kean jak nikt inny przybliża działanie potężnego mechanizmu, jakim jest genetyka, a jego opowieści i anegdoty pochłania się po prostu jednym tchem. Czy Paganini rzeczywiście sprzedał duszę diabłu? Czy można przetrwać dwa wybuchy atomowe i dożyć później starości? Dlaczego pod żadnym pozorem nie możemy jeść wątroby niedźwiedzia polarnego, a niedźwiedź naszą jak najbardziej? Ile zmutowanych owocówek zmieści się w kradzionej butelce po mleku? Czym różni się krew męczennika od moczu nietoperza? (Spoiler: smakiem).

Bardzo też czekam na Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło. Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, przez dokonane przez Turków ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w b. Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem. Myślę, że trzeba czytać takie książki!

Ciekawie też brzmią Nauki tajemne w dawnej Polsce Romana Bugaja. Czarnoksięstwo i praktyki magiczne fascynują ludzkość od zarania dziejów. Oto jedyne takie opracowanie o czarach i naukach tajemnych w dawnej Polsce. Roman Bugaj koncentruje się na problematyce magii i nauk tajemnych na przestrzeni dziejów naszego kraju. Rysuje obraz ich postrzegania i praktyk od czasów najdawniejszych, poprzez średniowiecze, po renesans. Przywołuje i przybliża ciekawe postacie, jak choćby doktora Johanna Fausta – słynnego średniowiecznego maga i alchemika posądzanego o kontakty z szatanem. Omawia również polskie procesy o czary i praktyki czarnoksięskie stosowane między innymi na dworze Stefana Batorego. Obszerną część Bugaj poświęca Panu Twardowskiemu. Najsłynniejszy polski czarnoksiężnik potrafił ponoć odmładzać i leczyć ciężkie choroby. Był prawdziwym specjalistą w kontaktach z zaświatami, najbardziej znanym z tego, że podpisał cyrograf z diabłem…

Pojawia się też druga książka Andrzeja Dragana Kwantechizm czyli klatka na ludzi 2.0. Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazały się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, jak pisze autor tej książki, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – nie przez ustanawianie świętych prawd, ale ich skuteczne podważanie. Wizja świata, która dzięki temu zaczęła się rysować, jest dogłębnie szokująca. By ją nam przybliżyć, Andrzej Dragan w jasny i klarowny sposób objaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej, a także przedstawia własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Do tego wszystkiego tłumaczy, dlaczego kury nieustannie ruszają głowami, czemu mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby, że doba ma jedynie 24 godziny (oczywiście gdyby umiały mówić i rozumiały koncepcję czasu).

Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy. Jaka to będzie ciekawa i oryginalna książka! Powiedz mi, gdzie mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś. Adres – niektórzy świadomie nie chcą go mieć, dla innych jego zdobycie to jedyny sposób na wyjście z ubóstwa. Ten fascynujący reportaż pokazuje, jak miejsce zamieszkania, siatka ulic, ich nazwy, a nawet numeracja domów wpływają na nasze życie – zarówno w wymiarze prywatnym, jak i politycznym. Jak mapa miasta pomogła zatrzymać epidemię cholery na Haiti? W jaki sposób odnajdywali drogę starożytni Rzymianie? Czy to możliwe, że dzięki kodom pocztowym Anglia uniknęła powtórki z rewolucji francuskiej? I czy w przyszłości tradycyjne adresy będą jeszcze potrzebne?

User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę. To też będzie bardzo ciekawa książka. Bez względu na to, czy mówimy o smartfonach, szczoteczkach do zębów czy autonomicznych samochodach, projektowanie wymaga szacunku dla oczekiwań użytkowników i zrozumienia niuansów ich życia. Najważniejsze jednak wydaje się odrzucenie przekonania o ludzkiej doskonałości. Historia dizajnu zorientowanego na użytkownika obfituje w fascynujące opowieści i nieoczekiwane zwroty akcji. Autorzy książki opowiadają o wpływie, jaki na wzornictwo wywarły globalne kryzysy, wojny światowe i awarię pewnej elektrowni jądrowej.

Nie mogłabym też pominąć też książki Kobiety rasa klasa. Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu. Angela Y. Davis, ikona ruchu na rzecz wyzwolenia Afroamerykanów i praw kobiet, członkini Czarnych Panter i akademiczka, opisuje relacje, jakie w XIX i XX wieku zachodziły między abolicjonizmem i feminizmem. Przyglądając się postawom najważniejszych osób tworzących te ruchy i analizując historię emancypacji Afroamerykanek i Afroamerykanów, pokazuje decydującą rolę, jaką odgrywał w niej splot czynników rasowych, klasowych i związanych z płcią. Pisze między innymi o tym, jak nierówności między białymi i czarnymi kobietami wpływały na kwestie praw reprodukcyjnych czy pracy opiekuńczej. Równocześnie dowodzi, że ilekroć grupy angażujące się w walkę działały solidarnie i wspólnie przeciwstawiały systemowi globalnego kapitalizmu, osiągały zamierzone cele. 

A jak już jesteśmy przy płci to jest jeszcze Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów. Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób. Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji, i jest on przystosowany do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wyjaśnienia większości tego, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni. Ale czy to rzeczywiście prawda? Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W książce przedstawia śmiały i przekonujący argument, który całkowicie obala pojęcie płciowych mózgów. Opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, profesor Joel wyjaśnia, że ​​każdy ludzki mózg jest w rzeczywistości unikalną mieszanką – lub mozaiką – cech „męskich” i „żeńskich”.

Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu to przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu pomija nudne szczegóły i statystyki, a zamiast tego oferuje lekcje psychologii, które angażują i pobudzają do głębokiego myślenia. Od quizów osobowości i testu plam Rorschacha po B.F. Skinnera i etapy rozwoju, ten elementarz ludzkiego zachowania daje szybki przegląd współczesnej psychologii i jasny wgląd w zrozumienie ludzkiej egzystencji. Niezależnie więc od tego, czy szukasz sposobów na studiowanie psychologii czy chcesz rozwikłać zawiłości swojego umysłu książka pomoże Ci lepiej zrozumieć mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami każdego człowieka.

Ciekawie też zapowiada się książka Kiedy ciało mówi nie. Czy można dosłownie umrzeć z samotności? Czy istnieje połączenie między zdolnością wyrażania emocji a chorobą Alzheimera? Czy można zdefiniować „osobowość nowotworową”? Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych, doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł–ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.

Przeżyj miłość w średniowieczu też będzie świetna! Frances i Joseph Giesowie opowiadają barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości – małżeństwa i rodziny. Opisują, jak rzymskie i barbarzyńskie obrzędy połączyły się pod wpływem chrześcijaństwa, tworząc nowe koncepcje, zwyczaje, prawa i praktyki. Ślady wielu z nich znajdziemy we współczesności. Czy przyszłą żonę można było po prostu porwać? Kiedy monogamia stała się normą? Czy kobieta mogła zażyczyć sobie rozwodu? Jak wyglądała ceremonia ślubna i czy noc poślubna była romantyczna? Giesowie śledzą rozwój małżeństwa i rodziny od średniowiecza do wczesnej epoki nowożytnej. “Przeżyj miłość w średniowieczu” to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii.

Nie mogło zabraknąć też polarnych klimatów. Wielka podróż psim zaprzęgiem. Najbardziej spektakularna wyprawa polarna to fascynująca opowieść o zachwycie innością kulturową i jej głębokim zrozumieniu. Arktyka Rasmussena to nie lodowa pustynia ziejąca pustką i śmiercią, ale przestrzeń kipiąca życiem, posiadająca własną historię i kulturę, którym należy się szacunek. Piąta Ekspedycja Thule (1921–1924): najdłuższa i najważniejsza podróż, jaką Rasmussen oraz dwójka Inuitów odbyli psimi zaprzęgami. Przejechali dystans 18 000 km od Zatoki Hudsona, przez Przejście Północno-Zachodnie, Alaskę, aż po Czukotkę znajdującą się po zachodniej stronie Cieśniny Beringa. Podczas podróży Rasmussen odwiedzał wszystkie społeczności inuickie zamieszkujące wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki oraz w głębi lądu, spisując ich mity i wierzenia oraz zbierając eksponaty etnograficzne dla Muzeum Narodowego w Kopenhadze. Dzięki świetnej znajomości języka, a także wiedzy o zwyczajach Inuitów z Grenlandii, zyskał zaufanie rozmówców, zwłaszcza szamanów – najbardziej szanowanych członków plemion.

I coś, nad czym się zastanawiałam czy umieścić, ale stwierdziłam, że warto zwrócić na nią uwagę. Egipskie hieroglify. Mowa bogówŻyjemy w przeświadczeniu, że tradycja i kultura europejska wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Zapominamy jednak o starożytnych Egipcjanach lub po prostu jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nie tylko religii czy filozofii. To dzięki Egipcjanom ktoś może nosić imię Zuzanna lub Onufry. To dzięki nim znamy słowa takie jak: bazalt, heban czy chemia. To wreszcie dzięki nim dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny. Z podziwem patrzymy na niezrozumiałe teksty na ścianach egipskich świątyń i grobowców. A gdybyśmy spróbowali je odczytać? Zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia i wielką satysfakcję, gdy uda nam się rozszyfrować to, co przez wieki było ukryte i tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia.

Czas na powieści! Tutaj nie będę się za bardzo rozpisywać – jeśli będziecie chcieli, opis fabuły znajdziecie w internetowych księgarniach. Będzie nowa książka Bartosza Szczygielskiego Dolina cieni, nowy kryminał Macieja Kaźmierczaka Nikt i zaskakująco Wojciech Chmielarz w wydaniu fantastycznym, a nie kryminalnym Królowa głodu.

W jeszcze bardziej zaskakującym wydaniu ukazuje się Marek Krajewski. Demonomachia to wciągająca powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku. Gimnazjalista Stefan Zborski nie może pogodzić się z nagłą śmiercią ojca. Pragnie znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania, których nie zdążył zadać mu za życia. Choć nie wierzy w istnienie świata duchów, to jednak — pod wpływem irracjonalnego impulsu — organizuje seans spirytystyczny. Brzmi ciekawie, prawda? Fantastycznie zapowiada się też Zew nocnego ptaka. To przyprawiony szczyptą grozy kryminał, który mimo epickiego rozmachu zachwyca dynamiczną akcją, barwnie zarysowanymi postaciami i zaskakującą fabułą. Przyjrzyjcie się tej książce, bo warto! I jeszcze nowa książka Gospodinowa Schron przeciwczasowy. Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń.

Sofia, dziewczyna z kościanego domu. Kolejna po Dziewczynce z atramentu i gwiazd oraz Wyspie na końcu świata mroczna i piękna opowieść pióra młodej brytyjskiej autorki zaprowadzi was tym razem do serca Włoch, na toskańskie wzgórza. Czeka nas kolejna magiczna przygoda! Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie to mistrzowski zbiór nawiedzonych, magicznych opowieści pióra Kelly Barnhill, autorki “Dziewczynki, która wypiła księżyc” oraz “Syna wiedźmy”. Pisarka tym razem postanowiła oczarować dorosłych czytelników, to dziewięć – miejscami nieco surrealistycznych, skrzących się humorem, przepełnionych magią i niesamowitością, napisanych pięknym językiem – mrocznych, baśniowych opowieści o kobietach. No i oczywiście nowa książka w serii butikowej Czarne skrzydła czasu. Tajemnicza i mroczna powieść autorki książek „Trzynasta opowieść” i „Była sobie rzeka”. Rozmiar zbrodni jest nieistotny, kiedy to los wymierza sprawiedliwość. Kiedy William Bellman był dzieckiem, dopuścił się nieprzemyślanego aktu okrucieństwa – strzałem z procy uśmiercił kruka. Wybryk – drobny, jak sądził William – natychmiast odszedł w niepamięć w ferworze znacznie bardziej zwyczajnych dziecięcych zabaw. Po latach William założył rodzinę i nieźle prosperujący biznes i wydawało się, że los jest mu przychylny…

Chciałabym też zwrócić Waszą uwagę na wznowienia. Syn Philippa Meyera to doskonała książka o Dzikim Zachodzie. Znajdziecie jej recenzję na blogu, przeczytajcie koniecznie, bo książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dwie siostry przepięknie wydały Doktora Jekylla i pana Hyde’a, ja tego nigdy nie czytałam, więc będzie doskonała okazja. Pojawia się też nowe wydanie Rzeźni numer pięć Kurta Vonneguta, tym razem w wydaniu komiksowym – to coś, co koniecznie muszę przeczytać!

W Serii z Żurawiem mamy kolejną piękną książkę – Ona i jej kot. Cztery kobiety, cztery koty, cztery przeplatające się ze sobą historie. To cztery pełne uroku i zachwytu nad życiem opowieści, które powstały dzięki kotom zabranym z ulicy. Nowa książka pojawia się również w Tajfunach – Podziemie pamięci to książka autorki Ukochanego równania profesora. To historia bardo ciekawe, bo Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty – kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Młoda pisarka postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. No i coś, na co czekam najbardziej czyli książka Ilony Wiśniewskiej Przyjaciel Północy. Wszystkie książki Ilony Wiśniewskiej pochłonęłam w sekundę, wszystkie były doskonały i zabierały mnie na wspaniałe północne wyprawy. Ta też taka będzie, a ma jeszcze jeden plus, bo jest dla dzieci, więc można się nią dzielić z młodszymi. To tego jeszcze jest wątek kryminalny więc zapowiada się świetna lektura.

Dla najmłodszych mamy w wersji komiksowej O czym szumią wierzby – to jest książeczka 5+, więc w bardzo miły sposób można pokazać dziecku komiksy. Bardzo ujęła mnie też publikacja Twardziele też czują. To Pięknie zilustrowany picturebook poruszający temat męskich emocji, przełamujący tabu i w prosty sposób wyjaśniający, że być twardzielem nie oznacza nie wyrażać uczuć. Nawet piraci, rycerze, superbohaterowie i ninja mogą odczuwać emocje. I prawie na koniec powieść, która ujęła mnie pomysłem, bo w Jane i miłość mamy taką sytuację, że Jane Austen przenosi się w przyszłość, prosto na plan ekranizacji jej powieści, a jej książki uchodzą za klasykę.Brzmi bardzo ciekawie!

I na koniec dwie książki, piękne w środku i na zewnątrz. Wznowienie Thorwalda zawsze będzie miało miejsce na mojej liście, gość napisał najlepsze na świecie książki o historii medycyny (i nie tylko, bo o kryminalistyce też pisał). I jeszcze przepięknie wydanie wierszy marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Nie czytam dużo poezji, ale ją bardzo lubię i myślę, że taki tom będzie idealny na zakończenie dzisiejszych zapowiedzi.

komentarzy 5

  1. Karolina
    30 stycznia 2022

    To niesamowite jak działa mozg ludzki.
    Czytam w myślach, ale słyszę Twój głos.
    Co do wpisu, przygotowałaś całą gamę propozycji i wypisałam sobie kilka. Jak uda mi się przeczytać co mam to może w tym roku zdążę i te, a jeśli nie, to za rok.
    Nie wiem ile komentarz ma tu limit znaków, więc się nie rozpisze o każdej z nich, ale kilka faktycznie mnie zaciekawiło.
    Podoba mi się, że (przynajmniej u mnie w rozdzielczości telefonu tak to wyglada), opisujesz książki po 3 i tak ładnie je zestawiłaś nie tylko powieści osobno itd ale zabieg kolorystyczny jak najbardziej na plus 🙂
    Dzięki za ten wpis, bo nie wiedziałabym, albo nie sięgnęłabym bez Ciebie po wiele rzeczy.
    Jestem Ci za to wdzięczna.

    @Pasjonistka

  2. 30 stycznia 2022

    Tu jest tyle ciekawych pozycji (w porównaniu do stycznia :D), że aż ciężko stwierdzić na co czekam bardziej!

  3. 5 lutego 2022

    Rzeczywiście ambitna lista ciekawych pozycji 🙂

  4. Werka
    24 lutego 2022

    Dopisałam właśnie 20 tytułów do mojego kajeciku, kiedy ja to wszystko przeczytam

  5. Jowita
    28 lutego 2022

    Sporo ciekawych książek 🙂 Mnie w tym miesiącu zachwycił thriller hipotetyczny “Kapłan”. Tajemniczy i trzymający w napięciu, niejednokrotnie sprawiał, że zastanawiałam się co by było, gdyby to wszystko miało miejsce w rzeczywistości 🙂

Brak możliwości komentowania.