Zapowiedzi marcowe

Czas na marcowe zapowiedzi! Jak zawsze powieści są w mniejszości. Choć tych ciekawych i tych, które chciałabym przeczytać jest oczywiście więcej, to zdecydowałam się umieścić tylko jedną na liście. I tak książek jest aż 18, a z tymi powieściami byłoby ze 30!

Na pierwszy miejscu jest oczywiście nowa Kopińska. Polska odwraca oczy to książka, która niszczy totalnie. Czytałam ją dwa lata temu, a do tej pory pamiętam i ciągle jest książką, która wywołała największe emocje podczas lektury. Z nienawiści do kobiet trochę się boję, ale też nie mogę się doczekać! Justyna Kopińska ma moc sprawczą – po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. Trzeba ją czytać, bo nawet jeśli czasami sami nie mamy odwagi mówić głośno, musimy mieć świadomość i powinniśmy wspierać tych, którzy taką odwagę mają.

Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej może być bardzo fascynującą lekturą. Może też być okropnie nudna, ale mam ochotę zaryzykować. Przemytnicy książek z Timbuktu to mój patronat, z którego bardzo, bardzo się cieszę! Pamiętacie Hardkorowych bibliotekarzy z Timbuktu? To jest dokładnie ta historia, ale napisana przez kogoś innego. I Charlie English zrobił to dużo lepiej! Jedyną powieścią w marcowym zestawieniu jest Przemytnik słów. Opowieść o kobiecie, która spędza każdą noc z innym mężczyzną, jeśli zdoła poruszyć ją do głębi za sprawą własnego wiersza bądź opowieści.

W marcu jest też trochę kosmicznie. Tim Peake i Mike Massimino to astronauci, którzy opowiedzą trochę o kosmosie – Tim Peake odpowie na najbardziej dziwne pytania, a Mike dokładnie opisze, co to tak naprawdę znaczy być astronautą. Wiecie, że uwielbiam książki które wpuszczają nas w świat dla nas niedostępny – te o kosmosie stoją absolutnie na pierwszym miejscu! Potem z kolei mocno uderzamy o Ziemię – z autorem Nowych londyńczyków przemierzamy przeobrażony Londyn, wielokulturowy tygiel naznaczony biedą, rozczarowaniem i frustracją. Sennik ciem i motyli z kolei uwiódł mnie okładką i tytułem, a poza tym ja przepadam za erudycyjnymi opowieściami.

Biologiczne książki i pozycje o mózgu pewnie Was już nie dziwią w moich zestawieniach. Więc dorzucam kolejne dwa tytuły, na które warto zwrócić uwagę. Mikrobiom też będzie świetny! Dawno temu czytałam książkę Człowiek i mikrobyczas wrócić do tego tematu! Nie wiem jak Wy, ale dla mnie to fascynujące, a zazwyczaj na co dzień o tym nie myślimy. 

Bardzo podoba mi się jednolita szata graficzna, jestem pod olbrzymim wrażeniem. Wznowienie dwóch poprzednich książek przy okazji Księgi wyjścia to świetny pomysł! A same książki doskonałe – mądre, ważne, takie, które trzeba czytać i do nich wracać. Jeśli ich jeszcze nie macie na swoich półkach – czas to zmienić!

No i na koniec trochę o przyrodzie. Dzikie życie. Przygody biologa ewolucyjnego to książka Roberta Triversa. Nie znacie go? Cóż, ja też nie, ale trzeba to nadrobić, bo Robert Trivers to żywa legenda w świecie biologii i nauk społecznych, człowiek, którego magazyn „Time” uznał za jednego z największych naukowców i myślicieli dwudziestego wieku. Pierwsze znaki, Rzecz o sowach i Misterium życia zwierząt to już chyba jedne z ostatnich książek, które w najbliższym czasie będę czytać o przyrodzie. Trochę już czuję się zmęczona tym tematem, na tyle, że nawet Łąki Dave’a Goulsona nie umieściłam w tych zapowiedziach.

Wpadło Wam coś w oko? Czekacie na coś bardzo mocno?

komentarzy 9

 1. Kasia
  1 marca 2018
  Odpowiedz

  Świetne są te zapowiedzi. Troszkę inne mam u siebie.

  • 2 marca 2018
   Odpowiedz

   Miałam tak samo. Jutro będzie o niej tekst i rozdanie na Insta 😉

 2. Julia
  6 marca 2018
  Odpowiedz

  Czekam na jutrzejszą premierę “Śmierć w Chateau Bremont” 🙂 może też “Z nienawiści do kobiet”.

 3. CoZaBadziewny Czytacz
  16 marca 2018
  Odpowiedz

  Rzecz o sowach ! Dopiero dzisiaj odkryłam ta nowosc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *