Wrzesień był szalony pod względem nowości, ale październik też daje czadu. Znowu mam dla Was kilkadziesiąt nowości, które są naprawdę bardzo dokładnie wyselekcjonowane. Inaczej było by ich 20 więcej.
Najpierw te tytuły, na które czekam najbardziej (chociaż nie oszukujmy się, na wszystkie bardzo czekam!). Alaska. przystanek na krańcu świata Damiana Hadasia to kolejna podróżnicza propozycja Wydawnictwa Poznańskiego. Alaska – kojarzona z zimnem, wysokimi górami i życiem na odludziu – jest o wiele bardziej różnorodna, niż może się wydawać. Damian Hadaś opowiada o jej kontrastach, postępujących zmianach klimatycznych, trudnej historii rdzennych mieszkańców, fenomenie „Wszystko za życie”, ale też o tym, jacy są Alaskijczycy i czy naprawdę jest tu tak zimno, jak myślimy.
TOPR 2. Nie każdy wróci Beaty Sabały-Zielińskiej muszę przeczytać, ponieważ pierwszą część bardzo mocno kocham i myślę, że ta też będzie wspaniała. Ta książka to dokument – relacje ratowników TOPR-u, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: „Żarty się skończyły!”. Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują, patrząc na Tatry?
I kolejna książka, której pierwsza część była absolutnie zachwycająca! Szkoła bohaterek i bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem Przemka Staronia. Choć obie części można czytać niezależnie, książka została pomyślana w taki sposób, że stanowi rozwinięcie pierwszej części. Dotyka trudniejszych tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności.
W październiku będzie też kosmicznie! Kosmiczna rekrutacja Tima Peake’a to opracowanie 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń z procesu rekrutacji ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) dla kandydatów i kandydatek do pracy poza planetą Ziemia. Każda część Kosmicznej rekrutacji zawiera szereg zadań o różnym stopniu trudności – od łatwych po kosmicznie trudne. Po każdym teście znajdują się odpowiedzi, a także system ocen, który pokazuje, jak twoje wyniki wypadają w porównaniu z wynikami prawdziwego astronauty.
Kosmos. 10 rzeczy, które należy o nim wiedzieć jest dla każdego, kto chce łatwo zrozumieć podstawy naszego niezwykłego, rozszerzającego się wszechświata. Astronomka Becky Smethurst opowiada o grawitacji i do czego ona służy, o początkach, czyli o Wielkim Wybuchu, o nieuchwytnej ciemnej materii i nie mniej uchwytnej antymaterii. Zastanawia się też, czy istnieje życie poza naszą planetą i dlaczego w nocy niebo jest czarne. Nieco dłużej skupia się na czarnych dziurach, bo kocha je najbardziej. Na koniec stara się odpowiedzieć na najważniejsze ze wszystkich pytań: czego nadal nie wiemy?
Apollo 13 to pełna relacja z księżycowej misji, która niemal zakończyła się tragedią, napisana z polotem i dramatyzmem godnymi najlepszej powieści. Dzisiaj, trzydzieści lat od tej misji, Jim Lovell i współautor książki, Jeffrey Kluger, dodali do Apollo 13 nową przedmowę oraz nigdy niepublikowane zdjęcia. W przedmowie zawarli zjadliwy komentarz dotyczący pojawiającego się i przemijającego romansu Ameryki z eksploracją kosmosu na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Historia Apollo 13 jest tak samo inspirująca jak pierwsze z misji kosmicznych i stanowi bezczasowy hołd dla niezłomnego amerykańskiego ducha i indywidualnych postaw astronautów. Na podstawie tej książki Ron Howard nakręcił film Apollo 13.
Kolejne rewelacyjne popularnonaukowe książki! Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp – Jak to możliwe, że walizkę na kółkach wynaleziono później, niż wysłano człowieka w kosmos? Dlaczego samochody elektryczne były przeznaczone dla kobiet? I co sprawiło, że dzierganie pończoch przeistoczyło się z ważnego męskiego zajęcia w nisko płatną pracę dla kobiet, a programowanie awansowało z nieistotnego kobiecego zadania w najważniejszą męską profesję w Dolinie Krzemowej? Szwedzka dziennikarka Katrine Marçal błyskotliwie i ze swadą rozkłada na czynniki pierwsze stulecia ignorowania kobiet w dziedzinie technologii i udowadnia, że przyszłość techniki należy właśnie do nich.
Trim, Kot kartografa to opowieść o wspólnej żegludze człowieka, kapitana Royal Navy Matthew Flindersa i jego najlepszego, czworonożnego przyjaciela. W 1801 roku Flinders wyruszył jako dowódca okrętu “Investigator” – z misją sporządzenia mapy linii brzegowej Terra Australis, kontynentu nazwanego przez niego później Australią.
Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele to książka Adama kay’a, którego możecie kojarzyć z książki Będzie bolało. Ludzkie ciało bywa niesamowite, fascynujące i… bardzo dziwne. Twoje ciało jest dziwne. Moje ciało jest dziwne. A ciało twojego nauczyciela matematyki jest jeszcze dziwniejsze. Ta książka odpowiada na ważne pytania, takie jak: Czy jedzenie kóz z nosa jest bezpieczne? Ile czasu tracisz, siedząc w toalecie? Dlaczego w twoich rzęsach mieszkają obleśne żyjątka? (Bardzo mi przykro, ale to prawda). Usiądź wygodnie, załóż gumowe rękawiczki i pozwól się zabrać w smrodliwą i lepką podróż po twoich wnętrznościach.
Muszę też wspomnieć o dwóch wznowieniach. Człowiek o 24 twarzach, który dostał drugie życie dzięki serialowi na Netflixie. To fascynująca, a zarazem nieco mroczna i przerażająca powieść oparta na faktach. Są lata siedemdziesiąte XX wieku. Na uniwersytecie w Ohio dochodzi do gwałtu na studentach. Policja zaczyna prowadzić śledztwo, a sprawcę udaje się szybko ująć. Sęk w tym, że coś w tej układance nie trzyma się kupy. Schwytany młody mężczyzna, Billy Milligan, sprawia wrażenie wyraźnie zagubionego. Zupełnie nie wie, o co się go oskarża, nie rozumie też, skąd biorą się te wszystkie przerażające pytania, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Okazuje się, że Billy nie jest “jeden”, ma wiele osobowości, a każda z nich okazuje się zupełnie różna od pozostałych. Między innymi nosi w sobie ośmioletniego Davida, czternastoletniego Dannego, którego niegdyś zakopano żywcem, Adalana szukającego oddanego partnera, Ragena, zmagającego się z nienawiścią i Williama, który ma skłonności samobójcze. Bez wątpienia przestępstwa dokonało któreś z jego alter ego, czy jednak jest szansa, by ustalić, które konkretnie? A może Billy to zręczny oszust, który wszystko to sobie wymyślił i zaplanował, by udać złożoną chorobę psychiczną?
Ważnym wznowieniem jest też książka Obsesja piękna. Jak współczesna obsesja na punkcie wyglądu krzywdzi dziewczynki i kobiety? Wielokrotnie nagradzana profesor psychologii pokazuje, jak obsesja na punkcie wyglądu i aparycji stała się epidemią, która przeszkadza kobietom podejmować życiowe decyzje, poprowadzić szczęśliwe i wartościowe życie. Współczesne młode kobiety stają obecnie przed nie lada dylematem. Nie chcą wyglądać jak lalki Barbie, ale podobnie jak kobietom wcześniejszej generacji wmawia się im, że tak właśnie wyglądać powinny. Złoszczą się na to, jak media pokazują kobiety, a mimo to stosują rady z kolorowych magazynów. Wyśmiewają współczesną kulturę ideału, ale inspirują się filmikami tutorialami, jak poprawić zdjęcie w Photoshopie.
I musiał też pojawić się morderczy element. Jak złapać mordercę. Na tropie najbardziej znanych seryjnych morderców świata – Dr Katherine Ramsland, wykładowczyni psychologii sądowej i kryminologii, opowiada, jak odkrywano nowe sposoby ustalenia tożsamości mordercy – od pierwszych prób badania śladów krwi przez profilowanie psychologiczne do rewolucji, jaką w latach 90. ubiegłego wieku przyniosły badania DNA i narodziny cyfrowej kryminalistyki. Pokazując, jak nauka przełamywała kolejne bariery, obala często powtarzane mity i zwraca uwagę na to, jaki wpływ na śledztwa mają uprzedzenia i stereotypy.
Kolejne trzy tytuły są również bardzo, bardzo ciekawe. Wiecie, że uwielbiam książki o książkach i ta będzie moją lekturą obowiązkową! Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytności. Ta opowieść wiedzie przez pola bitewne Aleksandra, pałace Kleopatry oraz pierwsze znane księgarnie i warsztaty skrybów. To nić, która wiąże klasyków z niespokojnym światem współczesnych: Arystofanesa i procesy sądowe pisarzy ironistów, Safonę i kobiece głosy w literaturze, Tytusa Liwiusza i fenomen fanów, Seneka i postprawda Jednak przede wszystkim, jest to niezwykła historia o tych, którzy na przestrzeni dziejów służyli księgom: o skrybach, iluminatorach, tłumaczach, mędrcach, szpiegach, buntownikach. Czytelnikach w wysokich górach i nad wzburzonym morzem. Ci zwykli ludzie, których imion zazwyczaj nie rejestruje historia – to oni są prawdziwymi bohaterami tego eseju.
Pięknie też zapowiada się Światło na krańcach świat. mały atlas latarni morskich. Światło na krańcach świata – nawiązujące tytułem do powieści Juliusza Verne’a Latarnia na końcu świata – to unikalna kolekcja ponad trzydziestu opartych na faktach opowieści opatrzonych zachwycającymi ilustracjami, mapami morskimi, schematami architektonicznymi i ciekawostkami na temat odległych latarni. Nie jest to jednak podręcznik geografii, ale jedyny taki paszport dla podróżników marzycieli. Fascynująca i piękna książka, niezwykła jak opisane w niej latarnie.
Życie kobiet na ziemi – tej książce przemierzamy tysiące kilometrów poprzez wszystkie kontynenty, by przyglądać się życiu kobiet w tak odmiennych warunkach geograficznych i kulturowych, by przypatrzeć się miejscu, roli społecznej i cywilizacyjnej żeńskiej połowy ludzkości. Przyjrzyjmy się więc, czytając tę przebogatą w fakty i spostrzeżenia książkę, jak dalece odbiega od naszej rzeczywistości XXI wieku barwny opis życia kobiet sprzed 140 lat.
W tym miesiącu warto też zwrócić uwagę na książki z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za milion lat od dzisiaj. O śladach, jakie zostawiamy. Milion lat, może trochę więcej, może trochę mniej. Co po nas zostanie? Plastik, odpady jądrowe czy kilometry dróg asfaltowych – tworzymy artefakty zdolne przetrwać bardzo długo. Wszystkie te przyszłe skamieliny opowiedzą następnym pokoleniom wiele o tym, jak żyliśmy w XXI wieku. David Farrier, angielski profesor literatury, zachęca nas do refleksji nad tym, jakie będzie dziedzictwo antropocenu. W swej wędrówce od Morza Bałtyckiego po Wielką Rafę Koralową, ale też składowisko odpadów nuklearnych i laboratorium rdzeni lodowych, przedstawia historię gwałtownie zmieniającej się planety i przewiduje dalekosiężne skutki tej transformacji. Odwołując się do kanonu literatury, sztuki i nauki, zastanawia się, w jaki sposób zostaniemy zapamiętani w mitach, opowieściach i językach ludzi przyszłości.
Fantastycznie też zapowiadają się Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża. Jeszcze nie tak dawno uzbrojeni w oszczep polowaliśmy na mamuty, dziś spacerujemy po Księżycu, rozbijamy atomy i serfujemy po internecie. Ciągle jednak podlegamy skomplikowanym prawom ewolucji. Czy jesteśmy gotowi na nowoczesność? Brytyjski naukowiec Adam Hart udowadnia, że ewolucja przygotowała nas do życia w świecie, który właściwie już nie istnieje, a biologiczne adaptacje często działają na naszą szkodę. Otyłość jest spuścizną czasów, w których nauczyliśmy się gromadzić w organizmie tłuszcz, by przetrwać okresy głodu. Stres, czyli ratująca życie reakcja zachodząca w obliczu ataku niedźwiedzia, może teraz powodować bóle głowy i problemy z sercem. W toku ewolucji staliśmy się istotami skłonnymi do nieakceptowanej obecnie przemocy. Gnębią nas nietolerancje laktozy i glukozy…
I powieść Kobieta w fioletowej spódnicy. Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko – zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie. Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył.
Bioksiążka. Biologia dla niewtajemniczonych. Wiedza biologiczna, jaką obecnie dysponujemy, jest naprawdę szeroka – od genetyki, przez anatomię, histologię, cytologię, ewolucję, botanikę, zoologię, ekologię, biologię rozwoju, biochemię, po biologię nowotworów. Oczywiście wiedza ta jest stale rozwijana. A że biologia to nauka mająca bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie i stanowiąca źródło informacji o nim, warto poznać ją bliżej. Za pośrednictwem Bioksiążki autor postanowił, jak sam mówi: w sposób przystępny, ciekawy, pogłębiony, ale i zrozumiały wytłumaczyć ważne dla każdego człowieka zagadnienia, odnoszące się do funkcjonowania ciała ludzkiego i innych organizmów, ich pochodzenia, zdrowia i choroby, przyrody i środowiska – wszystko to w nawiązaniu do życia codziennego.
Mury. Historia cywilizacji. Przez tysiące lat ludzie budowali mury i atakowali je, podziwiali je i się przeciw nim buntowali. Wielkie Mury wyrosły niemal na każdym kontynencie, w Persji, Rzymie, Chinach, Ameryce Środkowej i nie tylko. Towarzyszyły powstawaniu miast, narodów i imperiów. A jednak rzadko pojawiają się w podręcznikach historii. David Frye odkrywa historię murów tych starożytnych i tych całkiem współczesnych, i zadaje pytania, które są zarówno intrygujące, jak i głębokie. Czy mury umożliwiły rozwój cywilizacji? Czy możemy bez nich żyć? Historia murów staje się czymś więcej niż opowieścią o cegłach i kamieniu; staje się opowieścią o tym, kim jesteśmy i jak się takimi staliśmy. To nic innego jak historia cywilizacji.
Koniec jest zawsze blisko – Ponad trzy tysiące lat temu tajemnicza wojna zmiotła cywilizację epoki brązu z basenu Morza Śródziemnego. Upadały potężne imperia, a zarazy, klęski żywiołowe oraz głód dziesiątkowały ludność. Jaki będzie nasz koniec świata? Czy broń, którą dysponujemy, stanie się w końcu źródłem naszej zagłady? Czy prawdopodobny jest regres w zakresie ludzkich możliwości, nauki i technologii? Czy nasz świat stanie się ruiną odkopywaną przez przyszłe pokolenia archeologów? Czy człowiek przetrwa? Od czasu prehistorycznych katastrof po doświadczenia ery nuklearnej ta kwestia wisi nad ludzkością niczym miecz Damoklesa. Uciekając od utartych koncepcji, zaskakując śmiałymi zestawieniami faktów oraz odważnymi hipotezami, Dan Carlin sprawił, że badanie historii i snucie futurologicznych prognoz stało się rozrywką nie mniejszą niż oglądanie hollywoodzkich superprodukcji czy czytanie światowych mega bestsellerów.
Nie mogę pominąć również książek o śmierci. Śmierć jako własność prywatna Kołakowskiego to zbiór kilkunastu tekstów, spośród których część nigdy dotąd nie była publikowana. Ich tematem jest ludzki lęk przed śmiercią, a także możliwość opanowania tego lęku, stawienia mu czoła. To bardzo zróżnicowane teksty, pokazujące wszechstronność Kołakowskiego jako myśliciela, jak również jego głęboko ludzkie oblicze. Z równym zaangażowaniem i przenikliwością pisze filozof erudycyjny esej i list do nastoletniej czytelniczki, analizuje wielkie biblijne opowieści i wspomina tragicznie zmarłego przyjaciela.
Nad życie. Czego uczą nas umierający – Lekarz na oddziale intensywnej terapii, negocjatorka rozmawiająca z potencjalnym samobójcą na dachu budynku, kapelan w hospicjum – to oni na co dzień obcują ze śmiercią i mogą powiedzieć nam o niej najwięcej. Są uważnymi i współczującymi przewodnikami i przewodniczkami po rzeczywistości, która większości z nas wydaje się odległa i niedostępna. Wejście do ich świata daje nam niepowtarzalną szansę, żeby oswoić to, co nieuniknione. Śmierć to przecież jedyne doświadczenie, które czeka nas wszystkich. A im bardziej od niej uciekamy, tym jest ona później trudniejsza. To właśnie szczere i otwarte rozmowy, bez tabu i niedomówień, pomagają zobaczyć nasze życie we właściwych proporcjach: z całym jego ciężarem, ale i zachwycającą lekkością i pięknem. O tym właśnie jest ta książka.
Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu – Kiedy na całym świecie wzmaga się nacjonalizm, a na forum publicznym coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat ras, każdy z nas potrzebuje broni, by walczyć ze stereotypami i mitami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Można je spotkać nie tylko w wypowiedziach jawnych rasistów, ale także ludzi o dobrych intencjach, kierowanych przez doświadczenia i kulturę ku poglądom, które nie mają żadnego oparcia we współczesnych badaniach nad genetyką człowieka. Całkiem mylnie przypisują sprawność fizyczną pochodzeniu, a nie treningowi, twierdzą, iż uczniowie z Dalekiego Wschodu są z natury lepsi w matematyce, że ciemnoskórzy mają naturalne wyczucie rytmu, a Żydzi dobrze sobie radzą z finansami. Wszyscy znamy kogoś, kto rozumuje w ten sposób. W tej książce znajdziecie naukowy opis rzeczywistych podobieństw i różnic między ludźmi, długą listę faktów, które obalają rasistowskie tezy. Ta książka to oręż. Wyposaży cię w naukowe narzędzia, niezbędne do radzenia sobie z pytaniami dotyczącymi rasy, genów i pochodzenia. Stanowi ona podręcznik pomocny przy oddzielaniu faktów od rasistowskiej mitologii.
Bardzo potrzebną książką jest Polacy pod tęczową flagą – Temat społeczności LGBT+ od wielu lat nie schodzi z nagłówków gazet. Co roku odbywają się parady równości, a kolejne znane i lubiane osoby robią coming outy. Mogłoby się wydawać, że świadomość społeczna dotycząca osób LGBT+ jest duża. Tymczasem prawicowi politycy próbują społeczność LGBT+ utożsamić z nieistniejącą ideologią. Anna Konieczyńska zebrała wyjątkowe historie tęczowych Polek i Polaków. Osoby, z którymi rozmawia, szczerze opowiadają o swoim życiu, rodzinach i tematach, które są dla nich ważne. Autorka pokazuje, co w ciągu ostatnich lat zmieniło się w postrzeganiu osób nieheteronormatywnych w Polsce, z czym muszą się dziś mierzyć i co należy zrobić, żeby wszystkim żyło się lepiej.
Intryguje mnie też Fotograficy o fotografii. Jak widzą, myślą i fotografują mistrzowie. Uwielbiam książki o fotografii! Dzięki starannemu doborowi cytatów, zdjęć i wypowiedzi, książka Fotograficy o fotografii ujawnia to, co zdaniem mistrzów jest najważniejsze. Dzięki pouczającym komentarzom Henry’ego Carrolla, autora serii „Fotografuj jak mistrz”, dowiesz się, jak najwybitniejsi przedstawiciele tego gatunku sztuki rozwijali swój niepowtarzalny styl, jakimi ideami się kierują, a przede wszystkim zrozumiesz, czym fotografia jest dla ciebie.
Przeklęte przedmioty. Osobliwe, ale prawdziwe historie o najbardziej niesławnych obiektach świata J.W. Ocker jest wielokrotnie nagradzanym autorem powieści grozy i upiornych książek dla dzieci. Otrzymał m.in. nagrodę Edgara, przyznawaną przez amerykańską organizację Mystery Writers of America. W tej książce dzieli się swoją niezwykłą pasją i miłością do dziwnych rzeczy i zjawisk. Bierze na warsztat najbardziej niesławne przedmioty na świecie, które z pewnością rozpoznają miłośnicy horroru i opowieści z dreszczykiem. Zdradza, gdzie się one znajdują, i opowiada historie, które inspirowały i nadal inspirują twórców na całym świecie. Są wśród nich: opętana przez demony lalka Annabelle, pechowa mumia, przez którą miał zatonąć Titanic, pierścień Silvianusa, który miał zainspirować Tolkiena do napisania Hobbita, mumia Ötziego – człowieka lodu – czy Pudełko Dybuka będące inspiracją dla twórców horroru Opętanie.
Musiał być też mózg, prawda? W zakamarkach mózgu. Zbiór intrygujących esejów autorstwa należących do światowej czołówki neuronaukowców, zawierający analizy dziwnych i sprzecznych z intuicją aspektów funkcjonowania ludzkiego mózgu. David J. Linden, który jest neuronaukowcem, zwrócił się do koleżanek i kolegów po fachu z takim samym pytaniem: „Jaką koncepcję dotyczącą funkcjonowania mózgu najbardziej chciałabyś/chciałbyś wyjaśnić światu?”. Z ich odpowiedzi powstał jedyny w swoim rodzaju zbiór popularnonaukowych tekstów, których celem jest poszerzenie naszej wiedzy o umyśle i jego możliwościach.
Świetnie też zapowiada się reportaż Czarnego Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków. Nowy Jork. Olśniewające miasto przyciągające tłumy marzycieli z całego świata. Od dekad symbol sukcesu, postępu i kariery. Synonim amerykańskiego snu. Bywa jednak najsmutniejszym miejscem na ziemi – gorsze od porażki jest tu bycie niewidzialnym. I to właśnie niewidzialnym LeDuff poświęca swoją książkę. Pisze o tych, którzy mieszkają w ciasnych mieszkaniach. O strażakach i ich rodzinach, którzy po 11 września 2001 roku stracili wszystko. O ludziach, którym rytm pracy, snu i dnia wyznaczają kaprysy szefa, właściciela mieszkania, sędziego w sądzie rodzinnym czy burmistrza. To nie książka o nowojorczykach, którym drzwi otwierają portierzy, tylko o samych portierach. O robotnikach, ulicznych handlarzach, sprzątaczkach, rybakach, imigrantach i barmanach. O ludziach, których nie na co dzień zauważamy, ale których brak okazałby się dotkliwy.
To wszystko matematyka! Przystępna i pasjonująca książka o potędze matematyki – o tym, jak rządzi naszym światem, do czego jest potrzebna i jak działa. Matematyka jest wszędzie. Przydaje się na zakupach i w banku, do budowania domów i dróg, tworzenia map i nawigowania, prognozowania pogody, programowania komputerów i komponowania muzyki. Okazuje się, że nawet rośliny rosną zgodnie z prawami matematyki! O wszystkim tym przeczytacie w tej pełnej informacji i ciekawostek książce. Dowiecie się z niej, jak liczono w dawnych czasach i w różnych zakątkach świata – i do czego matematykę wykorzystuje się dziś. Przeczytacie o liczbie pi, nieskończoności, fraktalach i liczbach pierwszych. O logice, rachunku prawdopodobieństwa, tworzeniu statystyk i szyfrów. I o wielu innych tajnikach matematyki. A wszystko to w przystępnej formie, w której zwięzłe, treściwe informacje przeplatane są od czasu do czasu zagadkami i zadaniami dla czytelnika.
Powieści tym razem jest dużo mniej, ale kilka też się załapało. Na pewno nie mogłam pominąć tych dwóch. Moja kuzynka Rachela w serii butikowej Wydawnictwa Albatros. Kornwalia, XIX wiek. Osierocony w dzieciństwie Filip Ashley zostaje przygarnięty przez starszego kuzyna, Ambrożego, który ustanawia go swoim dziedzicem. Ekscentryczny właściciel ziemski od zawsze wiódł samotnicze życie i rzadko przekraczał granice swej posiadłości. Słabe zdrowie zmusza go jednak do kilkumiesięcznego wyjazdu na południe Europy. I tam zachodzą w nim przedziwne zmiany – a przynajmniej tak wydaje się Filipowi, który dostaje od opiekuna coraz bardziej niepokojące listy. Wydaje się, że Ambroży popada w obłęd. I choć zawsze był przeciwnikiem kobiet, po zaledwie kilku miesiącach znajomości bierze ślub z daleką kuzynką, Rachelą. Niedługo po tym wydarzeniu do Filipa dociera wiadomość o śmierci Ambrożego. A wkrótce u bram ich rodowej posiadłości pojawia się wdowa po kuzynie.
Wodny tancerz wydaje się być powieścią bardzo przejmującą. Młody Hiram Walker urodził się w niewoli. Kiedy jego matka została sprzedana, Hiram został pozbawiony wszelkiej pamięci o niej – ale został obdarzony tajemniczą mocą. Lata później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie. To spotkanie ze śmiercią rodzi w Hiramie pilną potrzebę i śmiały plan: uciec z jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał.
Nie mogło też zabraknąć polskiego kryminału, zwłaszcza, że w październiku pojawią się dwie książki autorów, których bardzo lubię. Najsłabsze ogniwo Roberta Małeckiego – Znany pisarz powieści obyczajowych, Piotr Warot, przeżywa najpotworniejsze wakacje swojego życia. W tajemniczych okolicznościach znika jego brat z dziewczyną. Policjanci podejrzewają, że Aleks i Alina wyskoczyli na krótki romantyczny urlop i odcięli się od świata. Jednak kiedy oboje milczą zbyt długo, Piotr nie ma wątpliwości, że stało się coś złego. Tylko co stało się z Aleksem i Aliną oraz kto stoi za ich zaginięciem? I dlaczego – w tym samym czasie – nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu? Czy to możliwe, że coś łączy obie te sprawy? Aby poznać prawdę, Warot będzie musiał wyplątać się z pajęczyny pełnej kłamstw, którą tkają także jego najbliżsi. A w solidnym i trwałym łańcuchu tajemnic trudno trafić na jedno, najsłabsze ogniwo…
Niewybaczalne Izabeli Janiszewskiej – Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w centrum handlowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika, a jednocześnie ktoś bardzo stara się, by prawda o zbrodni nie ujrzała światła dziennego. Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu zastaje policjantów, którzy informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. By zrozumieć tragedię sprzed lat i raz na zawsze przerwać zmowę milczenia, Zuzanna musi udać się w podróż tam, gdzie zaczęła się ta lawina kłamstw.
Na koniec jeszcze dwie piękne książki. Życie Aisato to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia. Książka, którą możesz podarować komuś, na kim ci zależy, a jeszcze lepiej samemu sobie, bo nikt nie ilustruje ludzkich lęków, nadziei i marzeń tak pięknie jak Lisa Aisato. I nikt tak pięknie i prosto o nich nie pisze.
NieUrodziny. Mroczne opowieści – pierwsza powieść z serii „Mroczne Opowieści” – to na nowo opowiedziana historia o Alicji w Krainie Czarów. Alicja różni się od innych osiemnastoletnich mieszkanek Kexfordu z czasów wiktoriańskich – woli zgłębiać tajniki fotografii, niż uczestniczyć w nudnych popołudniowych herbatkach. Pewnego dnia, gdy dziewczyna wywołuje najnowsze zdjęcia swych sąsiadów, zamiast nich na negatywach pojawiają się dziwnie znajome postacie. Jest w nich jednak coś niepokojącego… Alicja wraca do Krainy Czarów, by obalić okrutne rządy Królowej Kier i odnaleźć swoje miejsce w obydwu światach: tym magicznym i tym rzeczywistym. Czy jej się to uda i czy zdąży, zanim skończy się Czas?
Dajcie koniecznie znać, co Wam wpadło w oko!
Twoja anatomia, Bioksiążka i Nad życie – chętnie przeczytam 🙂 dwóch pierwszych nie znalazłam jeszcze na lubimy czytać , pozdrawiam
Nie załapała się na twoją listę książka, którą serio musisz przeczytać, czyli “Apeirogon”. Będę Cie gnębić, aż namówię, bo ta oparta na faktach powieść jest jedną z najbardziej niesamowitych, jakie czytałam. 1001 rozdziałów, dwóch ojców-Izraelczyk i Palestyńczyk, dwie zabite dziewczynki, które zginęły przez przypadek, ale w tej historii przypadków juz więcej nie będzie, bo ojcowie zrobią/zrobili to, na co nie stać reszty świata. Więcej nie piszę, przeczytaj
Obłędnie dużo tego jest w pażdzierniku! A ja jeszcze nie przeczytałam nowości z września, pewnie nawet wcześniejszych niektórych…. Nigdy w życiu nie nadrobię…
Bardzo ciekawie wyglądają te pozycje o mózgu, fotografikach, japońska i oczywiście….kryminały! 😉