Share week 2018 plus moje TOP 10

W tym roku, zamiast przyglądania się z boku, biorę udział.

Moją pierwszą myślą było to, że w końcu polecę jakieś blogi książkowe! Tak mało jest ich zawsze w polecanych blogach gdziekolwiek. Ale potem przyszły mi do głowy te wszystkie inne blogi, które lubię odwiedzać. Okazało się też, że nie do końca umiem wybrać spośród blogów książkowych. W efekcie poniżej znajdziecie kilka z moich ulubionych miejsc, a blogów książkowych jak na lekarstwo…

Kolejność przypadkowa.

Bez ogródek to blog ogrodniczy. Niech za polecenie świadczy to, że wspomina go osoba zabijająca kwiatki samym spojrzeniem. Ale Łukasz Skop pisze i opowiada o roślinach z taką pasją, że spacyfikuje największego wroga zieleni. Nawet ja zasadziłam pod jego wpływem nasionka pomarańczy i cytryny. O czymś to świadczy.

Busem przez światśledzę ich od bardzo dawna. Uwielbiam to robić, bo za każdym razem przypominają mi, że wszystko można i że nic nie trzeba. Ja osobiście nie chcę rzucić wszystkiego i zacząć podróżować, ale śledząc przygody Oli i Karola i podglądając ich przepiękne zdjęcia na Instagramie mogę sobie cicho powzdychać. Pokazali mi kawał świata i za to ich bardzo lubię!

Zwierz popkulturalny – bardzo lubię czytać Zwierza, bo jest zaprzeczeniem wszystkiego, co powinno się dzisiaj w blogosferze – na przykład nie stawia przecinków i pisze teksty długie na kilka/kilkanaście stron. Podziwiam wiedzę Zwierza, podoba mi się styl pisania, a najszczęśliwsza jestem, kiedy wyciągam takie same wnioski albo mam podobne odczucia jak Zwierz (trochę się wtedy tym dowartościowuję).

Miasto książek – to jeden z pierwszych książkowych blogów, jakie poznałam. Do tej pory pozostaje jednym z moich ulubionych. Paulina pisze pięknie o książkach, robi świetne zdjęcia, a do tego podróżuje i obiecała, że mnie adoptuje, żebym mogła podróżować z nią. No i ma olbrzymią wiedzę o książkach, którą podziwiam i poziom oczytania, do którego sama dążę. Może kiedyś się uda.

Crazy Nauka – nie mogło ich zabraknąć. Ja, jako wielka fanka literatury popularnonaukowej zaglądam tam bardzo często. Aleksandra i Piotr oraz zespół stałych współpracowników pisze o wszystkim, co z nauką związane i to w taki sposób, że potrafią zaciekawić nawet najbardziej oporne osoby. Nauka w najlepszym popularnym wydaniu (i o książkach też piszą!)

Nerds’ Kitchen – to kolejne miejsce, które może Was trochę zaskoczyć. Z gotowaniem mam mniej więcej tyle wspólnego ile z tenrekiem pręgowanym. Ale za to z grami komputerowymi już trochę więcej. Dodatkowo uwielbiam i czczę pasję u innych, a takie pomysły, żeby gotować potrawy z gier zasługują co najmniej na jakiś medal. Uwielbiam tam zaglądać – cały czas zbieram się, żeby ugotować coś z jakiegoś przepisu!

Pig Out – ten głodny, zły i brzydki. Jak mi było potrzeba takiego szyderczego komentarza wśród tych pięknych i pastelowych blogów lifestyle’owych. Wprawdzie sama lubię książki bardziej niż ludzi, to jednak moje umiejętności wyrażania tego pozostają daleko w tyle za Pig Outem. Jak on potrafi kpić! Kolejny medal i puchar nawet! Wspaniałe miejsce, żeby się zresetować i spojrzeć trzeźwiejszym okiem na otaczającą nas rzeczywistość.

Mavelo – Weronika to bardzo sympatyczna osoba, tworząca przepiękne rzeczy i udostępniająca je za darmo w internecie. Znajdziecie tam wszystko – plakaty, zakładki (i to jakie!), pudełka, listy ciekawych wordpressowych motywów, linki do innych miejsc w sieci z inspirującymi rzeczami. Podziwiam, bo sama nie umiem narysować prostej kreski, a dzielenie się swoją pracą dla samego dzielenia się jest wspaniałe.

Bite of Iceland – Adam i Marta czarują. Nawet jeśli nienawidzisz zimna i podróży, po obejrzeniu zdjęć Adama na Instagramie zapragniesz pojechać na Islandię. Teraz już natychmiast. Za każdym razem jestem oszołomiona pięknem Islandii i tego, jak ją pokazują i jak o niej piszą. To musi być miłość.

Kobiety i historia – na sam koniec jedno z moich ulubionych miejsc w sieci. Niestety, od jakiegoś czasu zamknięte, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać wcześniejsze wpisy. A są fenomenalne – Anna Moczulska pisze tak, że trudno się oderwać. Polecam też jej książkę Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Mam cichą nadzieję, że milczenie na blogu jest zapowiedzią kolejnej publikacji…

♦♦♦

Nie wiem jeszcze, jak spośród nich wybiorę tylko trzy do zgłoszenia w formularzu, ale jakoś może mi się uda. A jeśli Ty chcesz wziąć udział i zagłosować na swoje ulubione blogi, musisz zrobić trzy rzeczy:

napisać tekst u siebie na blogu (możesz wymienić dowolną ilość blogów)

– wkleić link do niego pod tym postem na blogu Andrzeja Tucholskiego

– uzupełnić formularz pod postem Andrzeja (możesz podać tylko 3 blogi!)

A do książkowych blogerów mam prośbę – bierzcie udział na potęgę i może zróbcie to lepiej niż ja, polecając więcej blogów o książkach i skupionych wokół literatury. Przejrzałam wyniki Share Week z wcześniejszych lat i bardzo mało jest tam takich blogów. Fajnie byłoby dorzucić swoją cegiełkę, by to zmienić. A to się wszyscy zdziwią, jak w zestawieniu najpopularniejszych blogów pojawi się kilka książkowych!