Przy każdej możliwej okazji wspominam Wam o wystąpieniach TED. Oficjalna definicja głosi, że to marka konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – idei wartych propagowania. Dla mnie to po prostu wystąpienia absolutnie fascynujących ludzi, którzy robią niesamowite rzeczy. Czasami to super mądrzy naukowcy, czasami pisarze, czasami artyści. Ludzie, którzy coś wynaleźli, sportowcy, nauczyciele, osoby niepełnosprawne – jednym słowem wszyscy ci, którzy mają coś do przekazania. Często sami nie uważają się za wyjątkowych, ale chcą opowiedzieć swoją historię. A my możemy się z nich uczyć. Uwielbiam TED za jego różnorodność. Kiedy wejdziecie na główną stronę TED od razu macie podane kategorie wystąpień. Zobaczcie, jaki jest ich zakres – od nauki i technologi, przez biznes, innowacje i środowisko aż do osobisty rozwój, wychowanie dzieci i szeroko pojętą ludzkość. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Zobaczcie wcześniejszy wpis o książkach polecanych przez mówców TED.
Kiedyś napisałam, że te filmy zmieniają świat i dalej tak twierdzę. Ci ludzie, którzy tam występują robią to w konkretny sposób, ale dokładają kolejną cegiełkę dzieląc się swoją wiedzą. A nie ma nic lepszego niż oglądać ludzi pełnych pasji, którzy totalnie wierzą w to, co mówią. Z tych filmów można nauczyć się naprawdę wielu rzeczy, usłyszeć o nowych zagadnieniach, poznać sprawy, o których nie mieliśmy pojęcia. Zainspirować się do dalszego zgłębiania wiedzy, odkrywania nowych dziedzin czy zmiany swojego postrzegania i zachowania. Filmy TED poszerzają horyzonty, a przy tym nie wymagają żadnego wysiłku. Wystarczy odpalić Youtube. Do tego duża część filmów ma polskie napisy. To kopalnia inspiracji i motywacji i naprawdę bardzo was zachęcam do regularnego oglądania. Warto podrzucić dzieciom i młodzieży. Muszę wam w końcu zrobić obiecany wpis na temat moich ulubionych wystąpień TED, ale dzisiaj mam dla was coś innego.
Choć zawsze polecam najpierw czytać książkę, a potem oglądać film, w przypadku TED odwrotne działanie ma więcej sensu. Wystąpienia na TED trwają niecałe 20 minut. W tym czasie można wiele powiedzieć, ale jednak nie wszystko. Dlatego powstały książki – rozwinięcia tematów wystąpień, w których autorzy uzupełniają to, co powiedzieli. Jakiś czas temu książki pojawiły się u nas w Polsce i chciałabym bardzo, żebyście zwrócili na nie uwagę. Wydaje je wydawnictwo Relacja, a same książki są opisane tak: Są na tyle krótkie, że można je przeczytać za jednym posiedzeniem, ale na tyle długie, że pozwalają na pogłębione poznanie tematu. Ta różnorodna seria zawiera pozycje, których tematyka krąży od architektury do świata biznesu, od podróży w czasie do miłości, i doskonale nadaje się dla ciekawych świata wielbicieli czytania. Książki sięgają dalej niż wykład.
Ja w tym momencie mam osiem sztuk w domu, ale muszę zaopatrzyć się w resztę. Niezmierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian, Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów, Wrząca rzeka. Historia niebywałego odkrycia i Przyszłość architektury w 100 budynkach – przyznacie, że same tytuły już intrygują! Te, które mam przeczytałam jednym tchem. Dzisiaj wyjątkowo nie będę pisać o książkach. Na zachętę podrzucę wam wystąpienia autorów – oglądajcie, a potem czytajcie!
Stephen L. Petranek zastanawia się, jak będziemy żyć na Marsie. Uważa, że jest to nieuniknione i dosyć bliskie – według niego już w 2027 roku będziemy mieszkać na czerwonej planecie.
Barry Schwartz szuka odpowiedzi na pytanie Dlaczego pracujemy? Czy faktycznie tylko po to, żeby zarabiać? Jeśli szczęście w pracy brzmi dla was bardzo abstrakcyjnie, powinniście ją przeczytać!
Znajomi nieznajomi. Jak ludzie, których nie znasz, mogą cię zmienić – to dla mnie hit! Bardziej myślę o tym w kategorii osób, które mają na mnie wpływ właśnie przez takie wystąpienia czy książki. Autorka skupia się na rozmawianiu z nieznajomymi. I o ile my do tego nie jesteśmy przyzwyczajeni, a jak ktoś nas zaczepia na ulicy to raczej uciekamy, czasami warto zmienić podejście. Można się zdziwić, co z tego może wyniknąć.
Sztuka bezruchu. Przygody w podróżowaniu donikąd również skradła moje serce. Pico Iyer, pisarz i podróżnik, który zwiedził i opisał niemal cały świat, dochodzi do zaskakującego wniosku: największą przygodą życia może być siedzenie w bezruchu w pustym pokoju. Poza chaosem, poza pośpiechem, poza nadmiarem. To już kolejny taki głos, pamiętacie Ciszę? Warto czytać takie książki! Ilu z was jest w stanie siedzieć w pustym pokoju i nic nie robić?
Prawa medycyny. Zapiski z niepewnego terenu to książka onkologa, który pisze o zasadach rządzących medycyną. Pełna szczegółów historycznych i opowieści o współczesnych medycznych cudach książka, która w fascynujący sposób pozwala zajrzeć za kulisy medycznych odkryć, o których często nie mamy pojęcia. To rzecz nie tylko dla medyków, ale i wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak chorujemy i jak jesteśmy leczeni.
Oceń to też powinno was zainteresować. Chip Kidd jest grafikiem i projektantem książek. Rzecz o pierwszym wrażeniu – jak i co wpływa na nasze wybory i jak bardzo nie zdajemy sobie z tego sprawy. To love story o designie, odsłaniająca często niewidzialne piękno i sprytne sztuczki towarzyszące różnym projektom, których większość z nas nigdy nawet nie zauważy.
Syn terrorysty to przejmująca opowieść Zaka Ebrahima, którego ojciec został skazany za atak terrorystyczny. To przejmująca historia chłopca wychowywanego do nienawiści, który wybrał jednak miłość i pokój. Sam ciężar ojca terrorysty jest ogromny. Jeśli dodamy do tego siłę, by się temu przeciwstawić, dostajemy naprawdę mocną opowieść.
Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania Hannah Fry to książka, która łączy dwie pozornie odległe od siebie sprawy – matematykę i miłość. A jednak okazuje się, że można znaleźć wzór na wszystko, nawet na miłość. Warto przeczytać.
Nie umiem wyrazić tego, jak bardzo chciałabym, żeby wszyscy oglądali TED. Oglądajcie i czytajcie, bo to jest najprostszy sposób, żeby dopieścić neurony w mózgu. Inspiracja, motywacja, chęci, pomysły, odpowiednia perspektywa i dystans do pewnych rzeczy – to wszystko znajdziecie w tych filmach. Koniecznie podrzućcie swoje ulubione wystąpienia w komentarzach, a ja obiecuję, że niedługo podzielę się swoimi.
[…] aż Wam o niej opowiem! Wrząca rzeka to kolejny tom z jednej z moich ulubionych serii – TED. To małe książki o wielkich ideach, pisałam o nich jakiś czas temu. I za każdym razem podkreślam – oglądajcie TED-y, […]