komentarzy 29

 1. Patrycja Trzcionkowska
  28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Też “lubię” literaturę związana z tym tematem, chociaż niektórzy są oburzeni że tak mówię, przez tragedię która dotknęła Polskę i Polaków. Ale przecież ta literatura jest po to żebyśmy pamiętali! Żebyśmy poznali naszą historię i ludzi, którzy żyli i wspomnienia o nich dzięki książkom będą żyć wiecznie 🙂

 2. 28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Ja nie lubię ale czytam. Bo trzeba, bo to boli i ma boleć.

 3. 28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Medaliony zdecydowanie najmocniejsza! Muszę sięgnąc do tych innych pozycji, o których piszesz, bo literatura tego typu mocno mnie interesuje. Natomiast po jednej takiej pozycji trzeba robić sobie przerwy.

  • 28 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Koniecznie! I zdecydowanie trzeba robić sobie przerwy. Nie da się ich czytać ciągiem…

 4. domilkowydomek
  28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Okresem obozowym zainteresowała mnie moja Polonistka w piątej klasie technikum, Wszystko zaczęło się od “Medalionów” Zofii Nałkowskiej i “Innego Świata” Grudzińskiego – a potem to już tylko czytałam, czytałam i pisałam wypracowania, których nie trzeba było pisać- a ja sama z siebie zgłębiałam wiedzę.
  Do tej pory zgromadziłam trochę pozycji z tego okrsu jednak wciąż poszukuję nowych.
  Do Twojego stosiku dołożyłabym m.in “Dymy nad Birkenau” – Seweryny Szmaglewskiej, “Numery mówią” – wspomnienia więźniów KL Auschwitz, “Nadzieja umiera ostatnia” Haliny Birenbaum
  Wciąż poszukuję nowych pozycji, mam w planie teraz kupić wspomnienia Władysława Bartoszewskiego “Mój Auschwitz” – obecnie wycofana z druku i ciężka do zdobycia, a jeśli już to za kosmiczne pieniądze. Żałuję że nie kupiłam jej kiedy się pojawiła.

  pozdrawiam Dorota

  • 28 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Dzięki Ci za te tytuły! Nie czytałam jeszcze żadnego, choć o nich słyszałam. Na pewno kiedyś przeczytam 🙂 To musisz mieć w domu niezłą kolekcję takich książek 🙂

   • domilkowydomek
    28 stycznia 2018
    Odpowiedz

    Trochę tego nazbierałam przez lata, lubię bardzo antykwaryczne egzemplarze i jeśli tylko mam okazję zawsze kupuję. Właśnie dorwałam ” Mój Auschwitz” Bartoszewskiego – tania nie była, ale tak to jest jak człowiek się długo zastanawia. Wtedy kupiłabym nową za rozsądną cenę, a teraz płacę za używaną drugie tyle bo mi na niej zależy. Nauczka na przyszłość. Te o których napisałam u Ciebie przeczytaj 🙂

 5. 28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Od czasów szkoły średniej nie sięgnęłam po literaturę obozową, ale nie dlatego, że mnie nie interesuje tylko zawsze uważałam, że do takich treści trzeba podejść na spokojnie, bez zabiegania i czytania pomiędzy jedną rzeczą do zrobienia a drugą. Jednak chyba muszę swoje podejście zweryfikować, bo inaczej nigdy nie wrócę do tych publikacji.

  • 28 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Z jednej strony tak, ale tak naprawdę zależy, po jaką książkę sięgniesz. 5 lat lacetu czy Czesałam ciepłe króliki to książki piękne i mimo wszystko optymistyczne – jeśli ludzie, którzy to przeżyli są w stanie tak o tym pisać, to my musimy takie książki czytać – ale normalnie, bez zadęcia i robienia z nich jakichś pomników. Tylko tak po prostu.

   • dominika wróbel
    4 lutego 2018
    Odpowiedz

    Nazywając książkę Grzesiuka optymistyczna pokazujesz że nie masz totalnie wyczucia prozy. To co nazywasz optymizmem w pięć lat kacetu, lepiej zastąp słowami obojętności na otaczający świat i wróć do rozdziału “dożynki”. Piec lat kacetu to książka wstrząsająca, bezwzgledna i prawdziwa. Z literatury obozowej polecam książkę o Pileckim – ochotnik do Oświęcimia

    • 4 lutego 2018
     Odpowiedz

     Nazywam ją optymistyczną bo dla mnie taka jest. Wyczucie prozy lub jego brak nie ma z tym nic wspólnego. (powiedz mi, co w ogóle znaczy “wyczucie prozy”?) Jest też wstrząsająca, bezwzględna i prawdziwa. I pokazuje obojętność, oczywiście. Ale optymizm ma wiele twarzy, i naprawdę nie widzę nic niestosownego nazywając ją tak. Może to słowo brzmi dziwnie w zestawieniu z taką literaturą, ale nie lubię zatrzymywać się na słowach. Bardziej interesuje mnie to, co określają. Zresztą – za chwilę pojawi się pełna recenzja Grzesiuka – koniecznie daj znać, co będziesz myślała o niej.

     • dominika wróbel
      4 lutego 2018
      Odpowiedz

      Książka o obozie koncentracyjnym III stopnia optymistyczna…

      • 4 lutego 2018
       Odpowiedz

       Skupiasz się na tych konkretnych słowach. Ok. Ale próbuję Ci wytłumaczyć, że pisząc o niej optymistyczna, nie mam na myśli , że jest wesoła, radosna i czytajcie, żeby się pośmiać. Nie. Jest optymistyczna, bo pokazuje, że mimo wszystko, człowiek potrafi przetrwać. Jest w tym tekście nadzieja, siła człowieka, który potrafi istnieć w niewyobrażalnie tragicznych okolicznościach, nie zapominając o byciu człowiekiem. Te książki są wstrząsające, ale są też świadectwem – świadectwem małosci i wielkości człowieka. I ta wielkość właśnie jest dla mnie pozytywna. Ale myślę, że jeśli tak przeszkadza Ci słowo “optymistyczna” to raczej Cię nie przekonam…

 6. 28 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Jak już kiedyś pisałam, i ja “lubię” taką literaturę i co jakiś czas po nią sięgam. Koniecznie kupię i – nie wiem dlaczego dopiero teraz! – przeczytam “Pięć lat kacetu”. Cieszy mnie to nowe, pełne wydanie! Poluję też od lat na “Mausa”, ale jest bardzo drogi i jeszcze nie zdecydowałam się na kupno.

  • 28 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Trochę Ci zazdroszczę pierwszego czytania 🙂 Ja teraz przypominałam sobie i za tym którymś razem byłam tak samo zachwycona, jak za pierwszym. Ale ciągle pamiętam, jak czytałam pierwszy raz – jaki to był szok! I nie dlatego, że opisuje straszne rzeczy, tylko że można tak o nich pisać. Jedna z moich ukochanych książek.

   • 28 stycznia 2018
    Odpowiedz

    Dlatego w sumie się cieszę, że dopiero teraz po nią sięgnę, właśnie w tym pełnym wydaniu 🙂

    • 28 stycznia 2018
     Odpowiedz

     Nie zmienia to tak naprawdę wiele 🙂 Koniecznie daj znać, jak już będziesz po lekturze!

 7. Kasia i książki
  31 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Mi rok temu mąż sprezentował cykl książek wydanych przez księgarnie e-Oświęcim “Wspomnienia z Auschwitz. Dziesięć perspektyw widzenia Auschwitz.” Dziesięć książek nawiązujących do tematyki obozowej. Polecam. Warto.
  Poza tym bardzo ciekawy wpis.

  • 2 lutego 2018
   Odpowiedz

   Dziękuję! I zazdroszczę 😉 Też czaję się na tę kolekcję – ale jeszcze moment muszę poczekać 😉

 8. […] W styczniu przypadała rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Z tej okazji Diana przygotowała zestawienie książek o tematyce obozowej, które wywarły na niej największe wrażenie. Z moich lektur tego typu do dzisiaj pamiętam Tadeusza Borowskiego „Pożegnanie z Marią” i Seweryny Szmaglewskiej „Dymy nad Birkenau”. Tę ostatnią pożyczałyśmy z Mamą tak często wszystkim, że ostatecznie musiałyśmy sobie sprawić drugi egzemplarz. KLIK! […]

 9. adam
  28 lutego 2018
  Odpowiedz

  no wreszcie książki nad którymi nie zasypiam nad czytaniem o tematyce obozowej i chce się czytać

 10. […] osobiście na tegorocznym Big Booku (rezerwujcie czerwcowy weekend!). Odsyłam was też do tekstu o 5 książkach obozowych, które zrobiły na mnie największe wrażenie, a jeśli chcecie więcej, to w kategorii obozowa znajdziecie inne recenzje poszczególnych […]

 11. Agnieszka
  20 kwietnia 2021
  Odpowiedz

  Ja także lubię te tematykę, choć zostawia ślad po sobie. Człowiek próbuje zrozumieć co tak naprawdę czuli Ci, którzy zmierzyli się z tym doświadczeniem naprawdę.
  Moja nr. 1 to „ Medaliony” czytałam także „ Tatuażysta z Auschwitz” , „Kołysanka z Auschwitz , „Ucieczka z Auschwitz” i nadal mam zamiar czytać. To ciężka literatura, ale daje do myslenia.
  Pozdrawiam

 12. Jowita
  6 czerwca 2021
  Odpowiedz

  W podobnej tematyce warto zwrócić uwagę na “Sieroty wojny”. Książka bardzo poruszająca, jednak porusza odrobinę radośniejsze spojrzenie na losy wojennych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *