AUTYZM I ZESPÓŁ ASPERGERA W KSIĄŻKACH część 7

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a  2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Co roku robię zestawienie książek na ten temat – dla tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z tematem i dowiedzieć się czegoś więcej. Ale znajdziecie na tych listach również wiele fantastycznych powieści, które po prostu będą dobrą rozrywką, a przy okazji uwrażliwią Was na pewne tematy czy zagadnienia. O autyzmie i zespole Aspergera warto czytać! Mam nadzieję, że kolejne zestawienie też Wam się przyda – a właściwie wiem to, bo piszecie do mnie z takimi informacjami. Co roku myślę, że już nie znajdę więcej książek w tym temacie, a jednak cały czas pojawiają się nowe i wpadam na jakieś starsze! Mam nadzieję, że nic się nie powtórzyło! Sprawdzałam, ale mogłam coś przegapić.

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 1

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 2

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 3

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 4

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 5

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 6

 

“Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę”. Nie jest to książka tylko o spektrum autyzmu, ale o ogólnie pojętej neurologicznej odmienności. Książka omawia historie kobiet, które różnią się od innych. Zmagają się na co dzień ze schorzeniami neurologicznymi. Autorka przestrzega nas przed stygmatyzacją takich osób. Bohaterki wspomnianego dzieła od zawsze miały świadomość swojej “inności”, lecz nie miały pojęcia, że jest to związane z ich neuroodmiennością. Autorka przeprowadza liczne rozmowy z kobietami cierpiącymi na spektrum autyzmu, ADHD, zmagającymi się z synestezją oraz zaburzeniem przetwarzania sensorycznego i osobami niezwykle wrażliwymi. 

Żaden wpis o autyzmie nie może się obejść bez Temple Grandin. We wcześniejszych wpisach znajdziecie jej poprzednie książki, które z całego serca polecam. W “Piękne umysły. Jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat” Temple uczy rodziców, w jaki sposób mogą odkryć i rozwijać mocne strony swoich dzieci. Danie dziecku szansy na sukces jest czymś niezmiernie ważnym, a punktem wyjścia powinno być zrozumienie tego, jak ono myśli, a więc także, jak się uczy. Temple Grandin nawiguje między sposobami myślenia niczym najsprawniejszy pilot, pokazując czytelnikom, że każdy z nas jest inny pod względem odbierania świata, kreacji myśli, najlepszej metody uczenia się. Podkreśla przede wszystkim wartość tej różnorodności – zgodnie z jej słowami “możemy tylko zyskać, jeśli wykorzystamy moce tkwiące w umysłach każdego typu i rodzaju”.

Drugą książką napisaną przez Temple razem z Debrą Moore jest “Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum”. Opieka nad osobą dotkniętą autyzmem jest wymagająca i trudna niezależnie od tego, czy jest się rodzicem, czy nauczycielem. Dzieci w spektrum mają specjalne potrzeby, o które trzeba zadbać, by pociechy jak najlepiej radziły sobie w przyszłości oraz by były jak najbardziej samodzielne. W radzeniu sobie z tym wszystkim pomoże lektura pt. “Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum”. Jest ona przeznaczona nie tylko dla rodziców, ale też terapeutów, psychologów, pedagogów specjalnych oraz logopedów. Czytelnik dowie się z niej, jak w odpowiedni sposób wspierać rozwój swoich podopiecznych. Lektura jest niezwykła, ponieważ napisała ją osoba, która sama cierpi na autyzm. Dzięki temu wie dokładnie, co mogą czuć takie osoby, jak reagować. Z pomocą psychologa przekazuje te informacje, by osoby potrzebujące mogły czerpać wiedzę.

“Książka o człowieku w spektrum autyzmu”. Książka o człowieku w spektrum autyzmu może przydać się też każdemu, kto chciałby „wejść do głowy” osoby w spektrum. Ta niezwykła książka przełamuje stereotypy i burzy bariery, a czyni to z należytym wdziękiem i humorem. Autorzy dokonują w niej próby „złamania kodu” neurotypowego świata w sposób zrozumiały i przejrzysty dla neuronietypowych. Podkreślają rolę psychoedukacji, rozwijania samoświadomości i mądrego, empatycznego wspierania osób w spektrum autyzmu.

 

“Autystki. O kobietach w spektrum” to wzruszający, a jednocześnie dający do myślenia autobiograficzny esej, który podejmuje bardzo ważny problem społeczno-naukowy. Autyzm jest nadal postrzegany jako choroba i niestety niewiele osób potrafi go zrozumieć. Książka jest głosem kobiet autystek, które chcą pokazać swoją codzienność oraz opowiedzieć o swoim życiu. To historia nie tylko o podróży do własnego “ja”, ale również o trudnościach, jakie napotykają osoby z autyzmem. Kobiety ze spektrum pokazują swoje postrzeganie autyzmu oraz drogę do diagnozy i zrozumienia. To ważne dzieło, które zadaje ważne pytania: co jest “normalne”?, czym jest autyzm?, czy autystki faktycznie różnią się od innych kobiet? W książce autorka opowiada również o własnej historii diagnozy autyzmu oraz przyzwyczajania się do niej.

 

“Moje dziecko z autyzmem. Niezwykła podróż” to opowieść o szoku i niepewności związanych ze zdiagnozowaniem u jej syna autyzmu, jak również o akceptacji i odkrywaniu, że życiowa podróż z autystycznym dzieckiem może być niezwykła. Nawet towarzyszące jej nieprzewidziane “objazdy” czy “awarie” mogą doprowadzić do miejsc, o istnieniu których na początku wspólnej drogi nikt nawet nie marzył.  Dzięki lekturze tej książki przekonasz się, że każdy rodzic może napisać własną historię o tym, co jest możliwe i dobre dla jego dziecka, a przede wszystkim kochać je takim, jakie jest.

 

“Synu jesteś kotem” Katarzyny Michalczak to niezwykła książka opowiadająca o spektrum autyzmu. Z jednej strony mamy bezwarunkową miłość, poświęcenie, a z drugiej bezradność i strach. “Synu, jesteś kotem” to książka ukazujące niemożliwe do spełnienia wymagania rodziców, oczekiwania i rozczarowania, a także proces żmudnej i długiej pracy nad sobą. Jest to książka o relacji rodzicielskiej – matki z synem i ich bezwarunkowej miłości, szczera, chwytająca za serca, a przede wszystkim przybliżająca temat autyzmu.

Jak zawsze mam też dla Was kilka powieści z bohaterami w spektrum. W “Dziewczynie z piegami” nie ma jasno powiedziane, że nasza główna bohaterka jest w spektrum, ale ta historia pasuje do tej listy. Jedno spotkanie z nieznajomym, który w chwili złości rzuca jej w twarz, że każdy jest wypadkową pięciu osób, z którymi spędza najwięcej czasu, motywuje Allegrę do działania. Problem polega na tym, że dziewczyna nie wie, czy w jej życiu istnieje owa piątka. A jeśli jej nie ma, to jak to o niej świadczy? Bo chociaż decyzję o przeprowadzce do Dublina podjęła świadomie, to nadal czuje się obco w mieście, a lista nowych znajomych nie jest szczególnie imponująca. Allegra stawia więc sobie cel: znaleźć pięć osób, które zaczną ją kształtować i w ten sposób rozstrzygną o jej przyszłości.

A to jest wspaniała książka! “Iskry w mojej głowie”. Addie odbiera rzeczywistość mocniej niż inni. Poza tym fascynują ją rekiny, uwielbia pisać i poznawać nowe słowa, a gdy coś ją zaciekawi, czyta wszystko, co może na ten temat znaleźć. Kiedy dowiaduje się, że w jej małym szkockim miasteczku odbywały się kiedyś okrutne procesy czarownic, nie potrafi o nich zapomnieć. Jak przekonać mieszkańców, że skazane w nich kobiety zasługują na współczucie i pamięć? A przede wszystkim – jak sprawić, żeby posłuchali, co ma do powiedzenia dziwna, uparta dziewczynka?

 

Wolfgang (niezwyczajny) Wolfgang lubi spisywać listy rzeczy niemożliwych, wie, jak dolecieć na Jowisz, a jego życiem rządzą logika i… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu. Po nagłej śmierci matki jedenastoletni Wolfgang musi zamieszkać z ojcem, którego zupełnie nie zna. Postanawia uciec, by rozpocząć naukę w najlepszej akademii muzycznej na świecie, w końcu jest geniuszem – ma iloraz inteligencji 152 i wybitne zdolności muzyczne. Ale nie jest łatwo uciec niepostrzeżenie w kostiumie astronauty i hełmie na głowie… Nieprawdopodobna historia Wolfganga pozwala spojrzeć na świat oczami osoby w spektrum autyzmu. To opowieść o stracie, marzeniach i potrzebach niezwyczajnego dziecka. Cenny głos w dyskusji dotyczącej neuroróżnorodności oraz świetny punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi na ten temat. Pokazuje, że odmienność może być darem, nie problemem, o ile jest otoczona otwartością i miłością. Choć pod pewnymi względami Wolfgang wcale nie różni się od innych dzieci.

Jest nawet kryminał! Kluczowym elementem codzienności Kosmy są wypracowane rytuały, zestaw określonych zwyczajów i nienaganny porządek. Tylko one pozwalają mu funkcjonować bez nagłych napadów lęku i paniki. Mężczyzna posiada zespół Aspergera, który sprawia, że to, co dla pozostałych ludzi jest czymś zwyczajnym, dla niego urasta do rangi prawdziwego wyzwania. Wszystko komplikuje się, gdy pewnego dnia ojciec Kosmy zostaje aresztowany pod zarzutem popełnienia morderstwa. Rozpoczyna się walka o sprawiedliwość, a ciężar odkrycia prawdy i udowodnienia, że oskarżony nie popełnił przypisywanego mu czynu, spoczywa na jego synu. Czy Kosma poradzi sobie z czymś tak trudnym?

Daria Kacprzak zaprezentowała czytelnikom historię dwóch braci: Mańka i Witka. Maniek jest troszkę starszy od brata, a Witek to przedszkolaczek – wyjątkowy, bo zdiagnozowano u niego autyzm. Świat dzieci autystycznych nieco różni się od świata ich rówieśników – inaczej reagują na pewne sytuacje, inaczej wyrażają emocje. Daria Kacprzak oferuje czytelnikom takie narzędzia, poprzez otwarcie furtki do autystycznego świata Witka, jego rodziny i przyjaciół. Śledząc losy Witka, które opowiadane są z punktu widzenia jego starszego brata, możemy nie tylko miło spędzić czas przy lekturze książki, ale także zdobyć wiele informacji z zakresu spektrum autyzmu.

 
I to wszystko w części 7! Mam nadzieję, że przyda Wam się taka lista 🙂