Autyzm część 6

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a dzisiaj, czyli 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Co roku robię zestawienie książek na ten temat – dla tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z tematem i dowiedzieć się czegoś więcej. Ale znajdziecie na tych listach również wiele fantastycznych powieści, które po prostu będą dobrą rozrywką, a przy okazji uwrażliwią Was na pewne tematy czy zagadnienia. O autyzmie i zespole Aspergera warto czytać! Mam nadzieję, że kolejne zestawienie też Wam się przyda – a właściwie wiem to, bo piszecie do mnie z takimi informacjami. Co roku myślę, że już nie znajdę więcej książek w tym temacie, a jednak cały czas pojawiają się nowe i wpadam na jakieś starsze! Mam nadzieję, że nic się nie powtórzyło! Sprawdzałam, ale mogłam coś przegapić.

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 1

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 2

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 3

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 4

Książki o autyzmie i zespole Aspergera Część 5

W tym roku postawiłam na powieści, choć pojawiły się trzy świetne książki popularnonaukowe, o których muszę wspomnieć.

Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej Steve’a Silbermana. To nowe wydanie książki, którą możecie znać jako Neuroplemiona – a to jedna z lepszych książek reporterskich o autyzmie. Czym jest autyzm? Zaburzeniem rozwojowym towarzyszącym człowiekowi przez całe życie czy naturalnie występującą w świecie formą perspektywy poznawczej przypominającą geniusz? Obie odpowiedzi są poprawne, choć nie do końca wyczerpują tę kwestię. Przyszłość naszego społeczeństwa zależy od jej zrozumienia. Steve Silberman, dziennikarz „Wire”, odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na to, co słynni naukowcy usiłowali stłumić w zarodku, ukazując przy tym niezwykły potencjał osób dotkniętych autyzmem.

Jak działąją ludzie. Co nauka może nam powiedzieć o życiu, miłości i relacjach. Dr Camilla Pang jako ośmiolatka otrzymała następującą diagnozę – zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD i zespół lęku uogólnionego. Nie rozumiała większości ludzkich zachowań, emocji, nie wychwytywała sygnałów z otoczenia. Czuła, jakby nie dostała od nikogo instrukcji obsługi człowieka.Teraz, uzbrojona w doktorat z biochemii, dr Camilla Pang rozprawia się z naszymi niejednoznacznymi zwyczajami społecznymi i identyfikuje, co tak naprawdę oznacza bycie człowiekiem. Czego o złożoności ludzkiego zachowania i otaczającego nas świata mogą nas nauczyć białka, uczenie maszynowe i chemia molekularna? W jaki sposób rozpoznajemy motywacje ludzi i ich zachowania? Wykorzystując swoją unikalną wiedzę i język nauki, autorka analizuje codzienne interakcje.

Zanim powieści, to jeszcze reportażowa książka Ewy Furgał. W Dziewczynie w spektrum autorka próbuje zebrać dostępną wiedzę na temat spektrum autyzmu u kobiet, pokazując ich doświadczenia przez własny pryzmat. Jak pisze sama autorka: Ta książka jest dla dziewczyn w spektrum, żeby nie czuły się same na świecie. Jest też dla bliskich autystycznych kobiet, żeby mogli je zrozumieć i wspierać. Być może skorzystają z niej także osoby pracujące z dziewczynkami i kobietami w spektrum autyzmu – w szkole, poradniach, podczas terapii i innych zajęć. Znajdziecie w niej nie tylko moje doświadczenia, ale też wyniki badań i odniesienia do innych autobiograficznych relacji kobiet w spektrum autyzmu.

I jeszcze Cukry Doroty Kotas, które też są osobistą prozą. Opowieść o świecie widzianym oczami osoby z zespołem Aspergera. Kim jest bohaterka “Cukrów”? To dziewczyna. To również osoba, u której zdiagnozowano zespół Aspergera. Co to jednak dokładnie oznacza? Tego właściwie nie wie nikt. Nikt przecież nie zdołał zajrzeć do jej głowy, poczuć świata za pomocą jej umysłu i zmysłów. A może jednak nadarzy się ku temu okazja? Oto “Cukry”: książka, która pozwoli czytelnikowi stać się na moment ową dziewczyną; zamieszkać w jej głowie i sprawdzić, czy to na pewno miłe i przyjemne miejsce… Wrażliwość na innych to bez wątpienia najważniejsza cecha pisarstwa Doroty Kotas. Na “innych” w sensie odmiennych, nienormatywnych, ale i po prostu, w szerszym znaczeniu, na ludzi dookoła. “Cukry” to również opowieść o nienormatywności, tym razem w odniesieniu do osób, które ze względu choćby na zespół Aspergera, postrzegają świat w niezwykły, często niezrozumiały dla innych sposób. To opowieść o odmienności osób nieneurotypowych i o tym, jak bolesny może być niekiedy ich kontakt z otoczeniem. To też przejmująca opowieść o przemocy, smutku i o tym, jak ważna jest zwyczajna, ludzka akceptacja.

Udawanie normalnej. Życie z zespołem Aspergera (zaburzeniami ze spektrum autyzmu) Udawanie normalnej. Życie z zespołem Aspergera (zaburzeniami ze spektrum autyzmu) to książka napisana przez osobę zmagającą się z zespołem Aspergera. Autorka opowiada o szczęśliwym dzieciństwie, pełnym wyrozumiałej postawy rodziców, wchodzeniu w dorosłość, zmaganiu się z barierami społecznymi w trakcie studiów i poszukiwaniami pracy. Opisuje, co to znaczy być żoną i matką z ZA. Przyznaje, jaką ulgą była dla niej diagnoza, którą otrzymała już jako dorosła kobieta, i dzięki której inaczej zaczęła postrzegać swoje życie i wreszcie zaakceptowała swoją odmienność. 

Charlie jest dorastającym chłopcem z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną. Książka Romany Vrede to szczere wyznanie matki, obawiającej się o przyszłość syna. Pełna miłości, lęku opowieść o zwykłym, niezwykłym codziennym życiu. Charlie jest zawsze tu i teraz. Nie umie mówić, ale potrafi się porozumiewać za pomocą serca i duszy. Charlie ma autyzm i niepełnosprawność intelektualną. Ta książka to pełne czułości i bezwarunkowej miłości wyznanie jego matki. Mądra i prawdziwa opowieść o smakowaniu życia, cierpliwości, dawaniu, cierpieniu i akceptacji. O próbie zrozumienia i spojrzenia na świat innymi oczami. Jeśli po nią sięgniesz, na długo pozostanie w Twojej pamięci.

No i powieści! Na pierwszy ogień idzie Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze. Nie czytałam jej, o autyzmie nie ma jasno wspomniane nigdzie, ale zachowanie głównej bohaterki sugeruje bycie w spektrum. Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze. Skończyła trzydzieści lat, jest filologiem klasycznym, ale pracuje w księgowości, oszczędzając każdego pensa. Nosi niezniszczalny bezrękawnik, ma stały harmonogram posiłków i niechętnie rozmawia z kolegami z pracy. Uwielbia zakupy w Tesco i swoją jedyną roślinę doniczkową. Eleanor doskonale wie, jak przetrwać, ale nie wie, jak żyć. Nie brakuje jej niczego, z wyjątkiem… wszystkiego. Ludzie na ogół mają ją za wariatkę. Są jednak wyjątki – ci, którzy chcą jej pokazać, że życie może być lepsze, nie tylko „znośne”.

Zajrzyj za zamknięte drzwi i odkryj mroczne sekrety pozornie szczęśliwej rodziny w mrocznym thrillerze “Gdzie jesteś, synku?”. Poczuj dreszcz emocji i wyrusz na poszukiwania zaginionego chłopca, który poznał niewygodną prawdę. Somertonowie uchodzą za doskonałą rodzinę, która rozumie się bez słów. Niestety, nikt nie wie, że ich życie jest pełne kłótni i toksycznych relacji. Próbując to wszystko naprawić i wrócić do normalności, rodzice wraz z 11-letnim Theo wyjeżdżają na urlop do wynajętego domku. Nie wiedzą jeszcze, że jest to początek końca. Młody chłopak ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu ma problemy z mówieniem i nawiązywaniem relacji. Na domiar złego był jedynym świadkiem tragicznej w skutkach kłótni. Tylko ON może rozwiązać zagadkę i pomóc policji odtworzyć prawidłowy przebieg wydarzeń. Problem tkwi jedynie w tym, że chłopiec zaginął. Ostatnim, co pamięta matka chłopca, jest jego ojciec, który krzyczy, aby ten uciekał. Ale co zdarzyło się później? I co było wcześniej? Jak mogło dojść do tego wszystkiego?

Janine, siedemnastolatka, pali trawkę w stodole, z trzema przyjaciółmi gejami. Nagle czuje, że ma owulację – prosi kolegów, by urządzili sobie zawody: „ten, kto najszybciej dojdzie, zostanie ojcem”. Zebrana w misce sperma zostaje wdmuchnięta w Janine za pomocą słomki. Dziewięć miesięcy później na świat przychodzi Geert, genialny autysta. Kiedy staje się światowej sławy lutnikiem amatorem, znanym z tego, że buduje skrzypce ze starych kanap, matka oznajmia mu, że najwyższy czas, by wyprowadził się z domu.

 

David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi. Gdy śliczna i popularna Kit Lowell zaprzyjaźnia się z chorym na zespół Aspergera Davidem Druckerem, wszyscy są zszokowani – a najbardziej David i Kit. Tych dwoje – wydawałoby się niemających ze sobą nic wspólnego – świetnie się rozumie! Kit zmaga się z życiową tragedią – jej ojciec zginął w niejasnych okolicznościach. David angażuje się w prywatne śledztwo, ale żadne z nich nie jest w stanie przewidzieć, jak ono się skończy…

 

Dom samobójców to świetny kryminał. Nie kręci się wokół autyzmu, ale umieściłam go tu ze względu na bardzo fajną bohaterkę. Rory Moore jest rekonstruktorką sądową, która zdecydowanie jest w spektrum. Ja ją pokochałam od pierwszego zdania! Szkoła z internatem. Opuszczony dom nauczycielski. To właśnie tutaj przed rokiem doszło do makabrycznej zbrodni. A miała to być jedynie niewinna zabawa. No, może nie tak zupełnie niewinna, ale jednak zabawa zwana “Człowiek z lustra”. Było ich sześcioro, jednak gdy ta koszmarna noc dobiegła końca, dwoje z nich było już martwych. Ci zaś, którzy przeżyli, wracali potem kolejno w to samo miejsce, by odebrać sobie życie… Rekonstruktorka sądowa Rory Moore i partnerujący jej psycholog Lane Phillips usiłują dociec, co tak naprawdę wydarzyło się przed rokiem. Pytań jest wiele i niestety próżno szukać na nie odpowiedzi. Co przyciąga uczniów w to koszmarne miejsce? Dlaczego postanawiają tam właśnie odebrać sobie życie? Czyżby powodowały nimi wyrzuty sumienia? Moore i Phillips opracowują profil psychologiczny sprawcy. Sprawcy, który w każdej chwili może uderzyć ponownie…

Riki i drogi to opowieść o czternastoletnim chłopcu, który ma zdiagnozowany zespół Aspergera (całościowe zaburzenie rozwoju, mieszczące się w spektrum autyzmu). Główny bohater ucieka do lasu, żeby odnaleźć „siebie”. W 2019 roku książka została wyróżniona przez szwajcarską Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych jako jedna z najlepszych powieści o dzieciach o wyjątkowych potrzebach.

 

 

Samuel Hoenig to popularny detektyw, który zarabia na życie poprzez odpowiadanie na niedorzeczne i irracjonalne pytania. Mężczyzna ma zespół Aspergera, dzięki czemu potrafi odnaleźć nawet najbardziej skryte odpowiedzi. Jakiś czas temu zadał sobie nowe, oryginalne pytania: Kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State? Kto inny, jak nie ON znajdzie rozwiązanie tej nietypowej zagadki? W “Tajemnicy rzekomego małżonka” do biura detektywa zgłasza się klientka, która chce dowiedzieć się więcej na temat swojego męża. A raczej poznać prawdziwą tożsamość osoby, która się za niego podaje. Samuel Hoenig nie zna się zbyt dobrze na małżeńskich sprawach, dlatego liczy na pomoc niezastąpionej Janet Washburn. Na początku sprawa idzie gładko, jednak w pewnym momencie detektywistyczny duet znajduje w swoim biurze ciało owego mężczyzny. Para będzie musiała odpowiedzieć na pytania: kto i dlaczego zabił domniemanego męża klientki.